Aktuality

Späť Nedostatok spánku a jeho vplyv na zdravie

Nedostatok spánku a jeho vplyv na zdravie

 

Nedostatok spánku je typickým znakom dnešnej doby. Ponuka večernej zábavy je obrovská a nočný život výrazne skracuje dobu spánku. Modré svetlo vyžarované mnohými rôznymi prístrojmi navyše narúša kvalitu tohto odpočinkového času. Spánkový deficit, obzvlášť dlhodobý, je príčinou celého radu zdravotných problémov. Ovplyvňuje nielen telo, ale aj myseľ. Deficit spánku je príčinou mnohých chronických ochorení, z ktorých niektoré majú závažný charakter. Život je so spánkom nerozlučne spojený. Dospelý človek by mal spať aspoň 6 až 8 hodín. Ak spí menej, trpí ospalosťou v priebehu dňa. Rozhodne nemožno počítať s tým, že sa spánková deprivácia doženie dlhším spánkom cez víkend. Málo spánku takto nahradiť nemožno. Fyzické aj psychické zdravie je tak ohrozené v mnohých ohľadoch. Všetky krátkodobé vplyvy spánkového deficitu sa zhoršujú s počtom nocí, ktoré sa nevyspíme. Ak je nedostatok spánku  chronický, problémy sa zintenzívňujú a pribúdajú aj ďalšie.

Krátkodobé a dlhodobé účinky nedostatku spánku
Príznaky spánkového deficitu môžu byť každodenná únava, roztržitosť, neschopnosť koncentrácie, pokles schopností. Môžu sa objaviť aj halucinácie. Prejavy sa síce môžu u každého človeka líšiť, ale u všetkých sa objavuje zhoršená nálada, problémy s pamäťou, neschopnosť sústredenia, zlá koordinácia pohybov, prehliadnutie prípadného ohrozenia. K zdravotným dôsledkom patrí zvýšený krvný tlak, riziko priberania alebo ochorenia cukrovkou, hormonálna nerovnováha, kardiovaskulárne ťažkosti, demencie a ďalšie. Ak si telo neoddýchne dostatočne, odrazí sa to na všetkých stránkach nášho fungovania – fyzickej, psychickej aj emočnej. 

Ako si nastaviť pravidelný spánkový režim:

•    Chodiť spať aj vstávať v rovnakom čase.
•    Dodržujte dostatočnú dobu spánku.
•    Tesne pred spaním nejedzte.
•    V spálni si zaistite ticho, pokoj a tmu.
•    Oplatí sa aj zdravá strava a pravidelný pohyb.
Odporúčaná dĺžka spánku:
  0 – 3 mesiace        14 – 17 hodín
  4 – 11 mesiacov        12 – 15 hodín
  1 – 2 roky            11 – 14 hodín
  3 – 5 rokov            10 – 13 hodín
  6 – 13 rokov              9 – 11 hodín
14 – 17 rokov              8 – 10 hodín
18 – 64 rokov                7 – 9 hodín
65 a viac rokov            7 – 8 hodín

Mnohí z nás považujú spánok za stratu času. Dostatočný spánok je však dôležitý pre zdravie človeka, pomáha telu odpočívať, regenerovať a liečiť sa.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac o  našich zdravotno-výchovných aktivitách ako aj o bezplatnom vyšetrení  v poradni  zdravia  nás  môžete  kontaktovať   na telefónnom   čísle: 052/42 80 106   alebo 
e-mailom na: poradna.zdravia.sl@uvzsr.sk.