Svetový deň obezity 2023: Celoslovenská výtvarná súťaž pre základné školy

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a Skutočne zdravou školou o.z. vyhlasuje celoslovenskú súťaž pre triedy základných škôl pri príležitosti Svetového dňa obezity.

Milé žiačky, žiaci a pedagógovia základných škôl, zapojte sa do výtvarnej súťaže, ktorá súvisí so Svetovým dňom obezity, ktorý každoročne pripadá na 4. marec.

V našom každodennom živote je dôležité robiť také rozhodnutia, ktoré nám pomáhajú predchádzať obezite - obezita je totiž ochorenie, ktoré prináša veľa zdravotných komplikácii a naše telo ňou trpí. Zdravšie rozhodnutia sú častokrát jednoduché a účinné. Počas dňa jedzte čo najviac zeleniny a hýbte sa. Kvalitne sa vyspite a neseďte dlho pred televízorom, mobilom či počítačom.

Budeme sa tešiť, ak sa zapojíte do výtvarnej súťaže a ukážete nám, ako sa pozeráte na zdravý jedálniček a život práve vy. Ak žijete zdravo už ako školáci, je to dobrý začiatok, pretože si zdravý životný štýl ľahšie udržíte aj ako dospelý.

Pravidlá súťaže:

Súťažia medzi sebou triedy základných škôl z celého Slovenska, nie jednotlivci. Znamená to, že so spolužiakmi z vašej triedy urobíte spoločnými silami iba jedno súťažné dielo. Snažte sa zároveň pri tvorbe držať témy, ktorá je určená zvlášť pre 1. stupeň a zvlášť pre 2. stupeň základných škôl.

Téma súťaže pre 1. stupeň ZŠ: Ako trieda zaujímavo spracujte tému zdravej desiaty. Zamerajte sa na to, čo je vhodné jesť na desiatu každý deň a naopak aj na to, čo by bolo dobré zo svojej desiaty vynechať. Túto tému stvárnite na výkres.

Téma súťaže pre 2. stupeň ZŠ: Ako trieda vymyslite originálnu aktivitu (činnosť), ktorú môžu ľudia jednoducho zaradiť do svojho bežného dňa a vďaka tomu znižovať riziko vzniku obezity. Túto aktivitu nápadito stvárnite na výkrese. Inšpirovať sa môžete napríklad týmito faktormi: FAKTORY VPLÝVAJÚCE NA RIZIKO VZNIKU OBEZITY (pdf, 575 kB)

Prosíme, aby ste používali výkres rozmeru A2 alebo A3, na jednu triedu vždy pripadá iba jeden výkres. Ide o výtvarnú súťaž, preto by vaše dielo malo byť prevažne kreslené/maľované, poprípade môžete využiť iné výtvarné techniky (koláž obrázkov, strihanie, lepenie atď.). Písaný text používajte čo najmenej, iba ak je to nutné. Triedy na 2. stupni zároveň môžu navrhnúť miesto vo svojom okolí, kde sa dá ich navrhnutá aktivita realizovať, prípadne koľko času taká aktivita zaberie.

Termín odovzdávania výtvarných projektov je 24. marec 2023, do tohto dňa je potrebné svoj projekt vytvoriť, v dostatočnej kvalite odfotiť a zaslať elektronicky z verejne prístupnej mailovej adresy školy na adresu určenú vašim regionálnym úradom.

Súťaž bude prebiehať v troch kolách.

  1. kolo: Prvé je kolo regionálne, kde regionálne úrady verejného zdravotníctva vyberú 36 víťazov za celé Slovensko. Víťazi postúpia do krajského kola. (Predpokladaný termín hodnotenia regionálneho kola: 27.-28.3.2023)
  2. kolo: V druhom krajskom kole spoznáme 8 víťazov, ktorí postúpia do celoslovenského tretieho kola. (Predpokladaný termín hodnotenia krajského kola: 30.3.-31.3.2023)
  3. kolo: V celoslovenskom kole sa určí úplný víťaz súťaže, ktorý získa ako cenu praktický workshop z programu Skutočne zdravá škola, tému zaujímavého semináru si v triede budete môcť vybrať sami z tejto ponuky: https://skutocnezdravaskola.sk/pre-ziakov. (Predpokladaný termín hodnotenia celoslovenského kola: 3.-5.4.2023)

Šancu vyhrať celoslovenskú súťaž majú iba tie výtvarné projekty, ktoré dodržia pravidlá súťaže a budú sa týkať stanovenej témy a budú mať originálnu myšlienku či pútavé spravovanie.

O tom, či ste so svojou triedou postúpili do ďalšieho kola, vás budeme informovať. Víťazné projekty radi zverejníme na stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR aj webovej stránke Skutočne zdravej školy.

Podrobné pravidlá súťaže nájdete tu, jej priebeh a kontaktnú adresu na zasielanie projektov si môžete overiť na webovej stránke vášho regionálneho úradu verejného zdravotníctva.