Aktuality

Späť Ako zvládnuť jarnú únavu

Ako zvládnuť jarnú únavu

Zima končí a začína nám opäť jar, obdobie kedy sa príroda prebúdza, dni sa predlžujú, počas dňa máme dlhší svetelný svit, vonkajšie teploty stúpajú a okrem prírody dochádza k „prebúdzaniu“ aj ľudského organizmu. Po dlhých zimných a zväčša pasívnejších mesiacoch trávime viac času vonku, zvyšuje sa naša pohybová aktivita a často sa menia aj naše stravovacie zvyklosti. Náš organizmus sa prispôsobuje striedaniu ročných období, avšak každý ľudský organizmus sa zmene ročného obdobia prispôsobuje inak. Mladý a zdravý organizmus sa zmenám obvykle prispôsobuje ľahšie, ako organizmus ľudí v stredom a vyššom veku. S príchodom jari môžu niektorí ľudia pociťovať jarnú únavu, najmä citlivejší a meteosenzitívni ľudia, osoby s nízkym krvným tlakom či seniori. Jarná únava nie je diagnostická jednotka, ale ide o súbor príznakov trvajúcich zhruba 1–3 týždne, ktoré ustupujú, keď sa organizmus adaptuje na vonkajšie zmeny. Priebeh je u každého individuálny, zväčša sa objavujú príznaky ako:

 • únava a malátnosť,
 • ospalosť (aj po zobudení),
 • ťažkosti so spánkom,
 • bolesti hlavy,
 • nesústredenosť,
 • podráždenosť.

Rovnako môžete pociťovať nedostatok energie, alebo zvýšenú náchylnosť na infekcie. (Ak príznaky pretrvávajú dlhšie, môže ísť o prejav ochorenia a vtedy je vhodné poradiť sa s lekárom).

Ako zatočiť s jarnou únavou?
V prípade, ak sa jarná únava u vás vyskytla, odporúčame dodržiavať niekoľko zásad:

 • Doprajte si každý deň pobyt na čerstvom vzduchu a zaraďte do svojho denného režimu krátke prechádzky. Nezaťažujte svoje telo nárazovo, neprimerane vysokou záťažou - zvoľte skôr pomalší rozbeh a telo zaťažujte postupne.
 • Doprajte si zvýšený prísun ovocia a zeleniny, ideálna je zdravá, pestrá a vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálnych látok. Náš organizmus a hlavne imunita dostali počas zimných mesiacov zabrať, preto sa odporúča zvýšiť najmä príjem vitamínov C, A, B, ďalej zinku alebo selénu. Strava by mala obsahovať zároveň aj dostatok celozrnných potravín, strukovín a orechov. Uprednostnite skôr ľahšiu stravu, ktorá nezaťažuje organizmus – zeleninové polievky, zeleninové prívarky či zeleninové šaláty a do jedál pridávajte zelené vňate (pažítku, žeruchu alebo medvedí cesnak). Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim, vhodná je čistá voda, nesladené čaje alebo minerálky.
 • Vyhnite sa nadmernej konzumácii alkoholu a fajčeniu.
 • Ak je to možné, vyhnite sa stresujúcim situáciám.
 • Doprajte si dostatočný spánok a oddych. Práve hlboký bezsenný spánok najlepšie obnoví energiu človeka a u dospelého človeka by mal spánok trvať aspoň 7 hodín. Aby sa organizmus vyrovnal so všetkým stresom a napätím, potrebuje sa hlavne poriadne zregenerovať, preto je dôležitý nielen kvalitný a dostatočný spánok, ale aj relax pri ktorom si vyčistíme hlavu. Ideálne sú prechádzky do prírody, na čerstvom vzduchu, ale aj ostatné činnosti, pri ktorých sa uvoľníte a necháte svoje telo oddýchnuť.

(zdroj: www.uvzsr.sk)

 

Pripravilo:
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci