Aktuality

Späť Peľová situácia v SR za 20. týždeň 2022

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • breza, trávy z čeľade lipnicovité, cyprusovité-tisovité, hrab, jaseň, javor, dub, buk, orech, pagaštan, gaštan, ihličnany z čeľade borovicovité, baza, pŕhľavovité, skorocel, štiav
  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

V uplynulom týždni dominoval na území Slovenska v ovzduší najmä peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorý prispel k tvorbe žltých povlakov na autách, balkónoch či okrajoch mlák na celom území Slovenska. Peľ brezy ešte dosahoval najmä na strednom a severnom Slovensku alergiologicky významné denné koncentrácie, na ktorých mal podiel najmä vetrom transportovaný peľ z chladnejších regiónov. Rozbehla sa peľová sezóna ďalšieho silného alergénu – tráv z čeľade lipnicovitých. Denné koncentrácie peľu tráv dosiahli vysoké koncentrácie už aj na strednom Slovensku. Poklesli denné koncentrácie peľu buka, duba, javora, hrabu, orecha i jaseňa.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytila monitorovacia stanica v Bratislave - 182 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Banskej Bystrici - 123 peľových zŕn v m3 vzduchu.

Najvyššie denné koncentrácie peľu ihličnanov zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici – 2 320 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Košiciach - 1004 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Bratislave - 904 peľových zŕn v m3 vzduchu.

Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ pagaštanu, gaštanu, bazy, skorocelu, štiavu a pŕhľavovitých. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a ich denné hladiny dosahovali vysoké hodnoty na celom území.

Prognóza peľovej situácie v SR na 21. týždeň 2022

Peľová sezóna brezy definitívne končí a predpokladáme, že ani transportovaný peľ už nezvýši denné koncentrácie do alergiologicky významných hladín. Naplno sa rozbehla peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré budú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. Peľ ihličnanov vo forme žltých povlakov nás už pomaly prestane trápiť, nakoľko denné koncentrácie peľu ihličnanov už majú klesajúcu tendenciu. Silný vietor však môže prispieť k zvíreniu prachu a v ňom padnutého peľu a k jeho ďalšiemu transportu. Stromy pomaly dokvitajú a v ovzduší nadobudne prevahu peľ bylín. Denné koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní stúpnu. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou.

RNDr. Janka Lafférsová
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici

Správa je spracovaná na základe výsledkov monitorovacej stanice peľovej informačnej služby RÚVZ BB, RÚVZ KE, RÚVZ NR, RÚVZ TT, RÚVZ ZA a ÚVZ SR BA.