Regionálny úrad verejného zdravotníctva  so sídlom v Trenčíne (RÚVZ TN)

má územnú pôsobnosť pre okresy Trenčín,  Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

Ako orgán verejného zdravotníctva v krajskom sídle odborne a metodicky vedie a koordinuje činnosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Trenčianskom kraji a zabezpečuje pre ne laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ TN je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou je MUDr. Ľudmila Bučková, MPH.

Aktuality

Späť Nedostatočná pohybová aktivita a jej vplyv na zdravie

    V Slovenskej republike sú chronické neinfekčné ochorenia príčinou viac ako 80% úmrtnosti, chorobnosti a invalidizácie. Najviac zo všetkých príčin úmrtnosti predstavujú choroby srdcovo-cievneho systému a onkologické ochorenia.
Príčinou chronických neinfekčných ochorení je kombinácia ovplyvniteľných
a neovplyvniteľných rizikových faktorov. Neovplyvniteľné rizikové faktory sa týkajú charakteristík, ktoré sa nedajú ovplyvniť alebo zmeniť jednotlivcom. Hovoríme o veku, pohlaví, genetickej predispozícii. Ovplyvniteľné rizikové faktory sú jednotlivcami alebo spoločnosťou ovplyvniteľné, prioritne s cieľom zlepšenia zdravia – nesprávna výživa, nedostatočná pohybová aktivita, fajčenie, spotreba alkoholu.
    V posledných rokoch obzvlášť narástlo zastúpenie sedavého spôsobu života v spoločnosti. Narastá počet tzv. ,,sedavých“ zamestnaní, viac času trávime doma, sledovaním televízie, prácou s počítačom, cestujeme autom.
    Nedostatočná pohybová aktivita a nízky energetický výdaj sa prejavuje ukladaním tukových zásob, čím sa súčasne zvyšuje aj počet rizikových faktorov chronických neinfekčných ochorení. Viaceré inštitúcie potvrdili, že sedavý spôsob života patrí k hlavným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Pri fyzickej inaktivite hrozí vznik obezity, diabetu mellitu, aterosklerózy, arteriálnej hypertenzie, ochorení srdca a ciev, porúch spánku, onkologických ochorení a metabolického syndrómu.
    Z rozsiahlych epidemiologických aj intervenčných štúdií je zrejmé, že pravidelná fyzická aktivita je efektívna nielen z hľadiska prevencie a liečby obezity, ale aj pri znižovaní závažných zdravotných rizík, ktoré sa s obezitou spájajú. Dramatický pokles fyzickej aktivity a zvýšenie prevalencie chronických neprenosných ochorení prináša obrovskú ekonomickú, sociálnu a zdravotnú zaťaž. Niektorí odborníci preto považujú nedostatok pohybovej aktivity za najväčší zdravotnícky problém 21. storočia. Existuje kauzálny vzťah medzi fyzickou zdatnosťou, fyzickou aktivitou a mortalitou: nedostatok aktivity a nízka zdatnosť patria k nezávislým ukazovateľom morbidity a mortality, s priamym negatívnym vplyvom na kvalitu života.
Telesný pohyb je prirodzenou súčasťou života. Pohyb priaznivo pôsobí na všetky telesné systémy - zvyšuje pružnosť a výkonnosť srdcovocievneho a dýchacieho systému, metabolizmu, prispieva k rozvoju kostry a svalstva, zlepšuje svalovú silu i hybnosť kĺbov, znižuje hladinu cukru a tukov, zlepšuje  imunitu. K výhodám pohybovej aktivity patria najmä pozitívne účinky na duševnú pohodu. Vhodným pohybom môže byť napr. rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, ale i posilňovanie svalstva panvového dna, cvičenie na fit lopte i turistika. Formy pohybu a telesnej aktivity sú rozmanité, každý si môže vybrať, prispôsobiť, čo najvhodnejšie a najprirodzenejšie svojmu veku, fyzickému i zdravotnému stavu.

Nedostatočná pohybová aktivita má negatívny vplyv na:
•    výskyt kardiovaskulárnych ochorení
•    výskyt hypertenzie
•    výskyt obezity
•    výskyt diabetes mellitus
•    výskyt osteoporózy
•    výskyt ochorení kostrovo-svalového aparátu
•    mentálne a psychické zdravie
•    stav fyzickej kondície
•    rizikové správanie medzi deťmi a mladými ľuďmi (tabak, alkohol, drogy, násilie)
•    produktivitu práce