Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Starej Ľubovni (RÚVZ SL)

má územnú pôsobnosť pre okres Stará Ľubovňa.

Je orgánom verejného zdravotníctva pre okres Stará Ľubovňa. 

RÚVZ SL je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnym hygienikom je RNDr. Mária Mancalová, MPH.

Aktuality

Späť Stres a jeho vplyv na zdravie

Stres a jeho vplyv na zdravie


Čo je stres?

Stres je prirodzená odpoveď organizmu človeka na situácie v ktorých je pod tlakom a snaží sa prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam okolia. Spúšťajú ho rôzne faktory prostredia, nazývané stresory, medzi ktoré patria napríklad problémy v práci, nedostatok peňazí, strata príbuzného, rozvod, alebo choroba... Počas stresovej reakcie produkuje naše telo väčšie množstvo stresových hormónov, ktorých dlhodobo vysoké hladiny v krvi môžu ovplyvniť naše fyzické a duševné zdravie. Stres hrá dôležitú úlohu pri vzniku hypertenzie, akútneho infarktu srdca, ale aj pri poruchách metabolizmu a rizikových faktoroch ochorení srdca. Stres môže ovplyvniť všetky aspekty nášho života, vrátane  emócií, správania, myslenia a fyzického zdravia. 

Aké sú príznaky stresu ?

Medzi fyzické príznaky stresu patrí bolesť hlavy, žalúdočná nevoľnosť, hnačky, zápchy, bolesti na hrudníku, zrýchlený tep, nervozita, triaška, tiky, poruchy spánku, mravčanie v končatinách, vypadávanie vlasov, menštruačné problémy či sexuálna dysfunkcia. Emocionálnymi prejavmi sú napr. hnev, plač, podráždenosť, úzkosť, pocit vyhorenia, záchvaty paniky, problémy s koncentráciou, zvýšená konzumácia alkoholu, drog alebo cigariet.

Spôsoby ako efektívne zmierniť a riadiť stres:
1.    Stanovte si priority.
2.    Vyhýbajte sa ďalšiemu stresu.
3.    Dbajte na pravidelnú životosprávu.
4.    Pravidelne cvičte.
5.    Pozor na drogy a psychoaktívne látky.
6.    Udržujte sociálne kontakty a priateľské vzťahy.
7.    Naučte sa relaxovať, ak je potrebné vyhľadajte psychoterapeuta.
8.    Naučte sa rozpoznávať, monitorovať a uvedomovať si stres.
9.    Vyhýbajte sa nadmernému a zbytočnému stresu.
10.    Naučte sa predvídať, očakávajte stres a pripravte sa naň.
11.    Zbytočne sa nehnevajte a nezlostite, naučte sa zvládať svoj hnev.
12.    Buďte viac asertívny.
13.    Naučte sa odpúšťať.
14.    Zmeňte uhol pohľadu.
15.    Udržujte a rozvíjajte svoju sociálnu podporu. 

Stres sotva môže za nás zvládnuť niekto iný, ten si musíme prežiť sami. Dobrý zdravotný stav je závislý aj od dobrého zvládania stresu a tiež správnej životnej filozofie. Ak máte pocit, že to nezvládate, potrebujete pomoc, nebojte sa ísť za odborníkom.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac o  našich zdravotno-výchovných aktivitách ako aj o bezplatnom vyšetrení  v poradni  zdravia  nás   môžete   kontaktovať   na  telefónnom  čísle: 052/42 80 106  alebo 
e-mailom na: poradna.zdravia.sl@uvzsr.sk.