Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB)

má územnú pôsobnosť pre okresy Banská Bystrica a Brezno.

Je orgánom verejného zdravotníctva pre okresy Banská Bystrica a Brezno a orgánom radiačnej ochrany pre Banskobystrický a Žilinský kraj. Ako orgán verejného zdravotníctva v krajskom sídle odborne a metodicky vedie a koordinuje činnosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Banskobystrickom kraji a zabezpečuje pre ne laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ BB je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou je MUDr. Zora Kľocová Adamčáková, PhD.

Aktuality

Späť Stres. Čo spôsobuje a ako mu predchádzať?

V rámci aktivít k Svetovému dňu zdravia sa odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu na RÚVZ BB venuje aj problematike stresu.

„My ľudia sa vysporiadame so stresom každý inak, teda odlišne. Naša schopnosť zvládať stres závisí na genetike, predchádzajúcich životných skúsenostiach, osobnosti a sociálnych, či ekonomických okolnostiach.“ Mental Health Foundation

Čo je to stres?

Stres je prirodzená odpoveď organizmu na situáciu, kedy sa človek cíti v ohrození. Rozoznávame akútny a chronický stres. Mechanizmus akútneho stresu je nasledovný: V našom tele sa nachádza hypothalamo-hypofýzo-adrenokortikálna os. Ak mozog vyhodnotí situáciu ako nebezpečnú, vyšle hypothalamus signál mozgovej žľaze hypofýze. Hypofýza reaguje na signál vylúčením hormónu, ktorý sa krvou dostane do nadobličiek. Následne nadobličky vylúčia hormón kortizol. Zvýšená hladina kortizolu zaktivizuje telo aj mozog. Svaly sa viac prekrvia. Stúpa nám pulz a mozog je maximálne sústredený a citlivý na zmeny. Túto reakciu nazývame aj útok alebo útek. Stres má teda svoju funkciu. Pomáha nám zbystrieť a lepšie sa sústrediť, no problémom sa stáva, keď je ho nadbytok alebo keď naň človek reaguje prehnane.  Dlhodobé zvýšenie hladiny kortizolu, teda chronický stres, môže ovplyvniť fyzické a duševné zdravie.

Aké sú príznaky chronického stresu?

Z emocionálnych príznakov sú to: hnev, úzkosť, depresia, pocit vyhorenia, problémy s koncentráciou, zabúdanie, panika, či pocit neistoty. Z behaviorálnych sú to: častý plač, výbuchy hnevu, zvýšená konzumácia alkoholu, drog, cigariet, vyhýbanie sa spoločnosti, prokrastinácia, prejedanie sa, či vyhýbanie sa jedlu. Fyzické príznaky sú: cukrovka 2. typu, bolesti na hrudníku, zrýchlený tep, zrýchlené dýchanie, bolesti hlavy, akné, psoriáza, ekzém, či vypadávanie vlasov, bolestivé a napäté svaly, žalúdočná nevoľnosť, hnačky alebo zápchy, problémy so spánkom, triaška, hučanie v ušiach, zaťaté zuby, oslabená imunita, menštruačné problémy, sexuálna dysfunkcia, či tiky a mravčenie v končatinách.

Ako stresu predchádzať?

  1. Definujte si a následne obmedzte stresory, teda spúšťače stresu.
  2. Jedzte zdravo, zaraďte do jedálnička viac zeleniny a ovocia.
  3. Viac sa pohybujte, ideálne po čerstvom vzduchu.
  4. Doprajte si dostatočný a kvalitný spánok.
  5. Obmedzte alkohol a fajčenie.
  6. Osvojte si relaxačné techniky, ako napríklad mindfulness, meditáciu alebo dychové cvičenia.
  7. Urobte si čas pre seba a venujte sa vášmu hobby.
  8. Dajte si digitálny detox a smartfón vymeňte za knihu.
  9. Upevňujte zdravé priateľstvá hovorte so svojou rodinou a kamarátmi.
  10. Zachovajte si humor.
  11. Dobrovoľníčte vo svojej komunite.
  12. Vyhľadajte odbornú pomoc z radov psychológov, psychoterapeutov alebo psychiatrov.
  13. Doprajte si vitamíny skupiny B, horčík a medovku lekársku.

Čo na záver?

Nezabúdajte na seba, vždy je lepšia prevencia ako riešenie dôsledkov. Je mnoho možností ako zmierniť stres. Dôležité je zistiť, ktoré pre vás fungujú najlepšie. Aby ste zostali zdraví, naučte sa ho dobre zvládať a eliminujte zo svojho života nadmerný stres. Vytvorte si zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa menej stresu a viac pohody.

V prípade záujmu dozvedieť sa viac o zdravotno-výchovných aktivitách ako aj o bezplatnom vyšetrení v poradni zdravia nás môžete kontaktovať na telefónnych číslach 048/4367 424, 422, 421 alebo e-mailom na: poradna.zdravia@vzbb.sk.