Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava, hlavné mesto so sídlom v Bratislave (RÚVZ BA)

má územnú pôsobnosť pre okresy Bratislava I - V, Malacky, Pezinok a Senec.

Je orgánom verejného zdravotníctva pre okresy Bratislava I - V, Malacky, Pezinok a Senec a orgánom radiačnej ochrany pre Bratislavský kraj. Ako orgán verejného zdravotníctva odborne zabezpečuje laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ BA je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou a generálnou tajomníčkou služobného úradu je Mgr. Eva Fitzová, MPH
 

Aktuality

Späť Zdravé veľkonočné sviatky - špenát ako symbol Zeleného štvrtka

Zeleným štvrtkom sa nazýva štvrtok pred Veľkou nocou, počas ktorého ľudia tradične zvyknú konzumovať zelené jedlá. Z nich v tento deň býva jednou najpopulárnejších jedál špenát, ktorý je vždy nie len chutnou, ale aj veľmi zdravou voľbou.

Špenát siaty (lat. Spinacia oleracea) je listová zelenina, o ktorom sa predpokladá, že pochádza z Perzie. Je nielen veľmi všestranný, čo sa týka spôsobov prípravy, ale taktiež má rozmanité nutričné zloženie - zahŕňa vitamíny a minerály a je taktiež bohatý na obsah fytochemikálií, ktoré sú nesmierne dôležité pre zdravie.

Špenát má vysoký obsah vody, ktorý je až okolo 92%. "Obsahuje rôzne množstvo vitamínov; akými sú napríklad vitamín A, vitamín C, vitamín K či kyselina listová. Obsahuje aj minerály ako napríklad horčík alebo draslík", vymenúva pozitíva MUDr. Šranková z našej Poradne zdravia. 

Medzi fytochemikálie patria chemicky veľmi rôzne skupiny látok. Sú to biologicky aktívne látky, obsiahnuté v rastlinách, ktoré sú schopné rôznymi mechanizmami priaznivo ovplyvňovať zdravie organizmu človeka. Zo svojho obsahu fytochemikálií je špenát bohatým zdrojom karotenoidov, ako napríklad luteín a zeaxantín, ktoré sú dôležité pre podporu zdravia očí. Špenát je taktiež  bohatý na flavonoidy ako kaempferol alebo kvercetín, ktoré majú značné antioxidačné účinky. 

"Špenát obsahuje i množstvo vlákniny, ktorá pomáha podporovať tráviace procesy a je dôležitá pre udržiavanie pravidelnosti stolice a pri predchádzaní zápchy", hovorí naša odborníčka.

Hoci najčastejším spôsobom prípravy je tradičný špenátový prívarok, existuje i mnoho iných spôsobov ako chutne pripraviť špenát. Možné je ho kúpiť mrazený alebo čerstvý a konzumovať ho či už varený, dusený alebo surový. Vynikajúci je samotný ako súčasť čerstvých šalátov, ale je vhodnou prílohou k vareným mäsovým ako aj zeleninovým jedlám. Taktiež je výbornou súčasťou do smoothies alebo je z neho vynikajúca špenátová polievka. Dobrú chuť :-)