V 37. týždni sme nezaznamenali nové prípady opičích kiahní

 Ani v 37. kalendárnom týždni (12.9 - 16.9.2022) sme na Slovensku nezaznamenali nový laboratórne potvrdený prípad opičích kiahní. Celkovo tak naďalej evidujeme 14 laboratórne potvrdených prípadov ochorenia.

Na Slovensku sme v súlade s našimi očakávaniami priebežne nezaznamenali výrazný nárast počtu ochorení a vznik epidémií, ale len výskyt sporadických prípadov. Naďalej očakávame, že sporadické prípady opičích kiahní sa ešte môžu naďalej objavovať.

Aktuálne európske štatistiky naznačujú, že v niektorých štátoch sa šírenie ochorenia naďalej spomaľuje. Náznaky spomalenia evidujú aj odborníci v Spojených štátoch amerických, v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pritom očakávajú, že nové prípady budú síce ďalej pribúdať, avšak pomalším tempom než v uplynulých mesiacoch.

Napriek štatistickému poklesu počtu nových prípadov naďalej pripomíname, že ochorenie sa stále šíri a je preto potrebné zachovávať obozretnosť. Ďalšiemu výskytu nových prípadov opičích kiahní, a to nielen v Európe, totiž možno zamedziť jedine prevenciou a včasným rozpoznaním príznakov ochorenia u chorých na opičie kiahne.

Informácie o prejavoch ochorenia a o spôsoboch šírenia vírusu, ako aj odporúčania, ako zamedziť ďalšiemu prenosu nákazy, nájdete tu.

Odbor komunikácie
Úrad verejného zdravotníctva SR