Nezabúdajte, že kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného mlieka či tepelne neupravených mliečnych výrobkov - Portál úradov
Tlačové správy
Späť Nezabúdajte, že kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného mlieka či tepelne neupravených mliečnych výrobkov
Prenos vírusu kliešťovej encefalitídy je okrem kliešťa (zaklieštením) možný aj pitím čerstvého, tepelne neopracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením mliečnych výrobkov z takéhoto mlieka (označuje sa to ako alimentárna nákaza).
Osobám, ktoré nie sú očkované proti kliešťovej encefalitíde, odporúčame v prípade nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä ovčieho a kozieho pôvodu, prevariť surové mlieko pred konzumáciou. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.
Nákazy z mliečnych výrobkov evidujeme aj tento rok
V roku 2023 bolo k 7.6.2023, hlásených 32 prípadov kliešťovej encefalitídy (zaklieštenie, alimentárna nákaza - t.j. po konzumácii tepelne nespracovaných výrobkov z infikovaného mlieka).
Najviac prípadov bolo priebežne hlásených z Banskobystrického a Trenčianskeho kraja.
Vlani sme zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov. Počet prípadov presiahol číslo 200, ktoré bolo naposledy prekročené v roku 1960. Aj počas leta sme evidovali viaceré epidémie, pri ktorých boli za pravdepodobný prameň nákazy KE považované výrobky z nepasterizovaného (ovčieho) mlieka.
Prevenciou je očkovanie proti ochoreniu
Očkovať proti kliešťovej encefalitíde sa možno celoročne. Ideálne je však začať očkovanie štandardnou schémou už v zimných mesiacoch, kedy kliešte nie sú aktívne. V súčasnosti, za účelom rýchleho dosiahnutia ochrany (tá nastáva približne 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny) je možné použiť zrýchlenú očkovaciu schému.
Následné preočkovanie je o tri roky po ukončení základnej schémy. Intervaly ďalších preočkovaní sú tri, resp. päť rokov v závislosti od zdravotného stavu a veku očkovanej osoby.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde odporúčame ľuďom, ktorí v rámci výkonu svojej práce môžu prísť do kontaktu s kliešťovou encefalitídou, ako sú napríklad zamestnanci v lesnom hospodárstve, zememerači, značkári turistických chodníkov, zamestnanci horských chát a lanoviek a podobne. Samozrejme, toto očkovanie sa odporúča aj ľuďom, ktorí trávia svoj voľný čas v prírode – psíčkarom, hubárom, turistom a podobne.