Tlačové správy

Späť „Daj silu životu“- zdravým srdcom

Heslo WHO Svetového dňa srdca 2016: „Power your life“ (Daj silu životu)

Odbor podpory zdravia ÚVZ SR upozorňuje, že na choroby srdca a ciev, ktorým sa dá predchádzať, u nás ročne zomiera takmer 30 000 ľudí. Tieto choroby sa začínajú rozvíjať už v detstve, hoci sa prejavia až o desaťročia neskôr. Dnes ohrozujú už osoby vo veku 20-30 rokov. V spoločnosti, kde polovica ľudí predčasne zomiera na srdcovo-cievne choroby, by mal o svojom riziku uvažovať každý.

Ľudské srdce po celý život bez prestávky pumpuje krv ku všetkým bunkám tela. Zásobami kyslíka a živín dáva silu životu, preto by sme mali na oplátku na silu srdca preventívne zas myslieť my.

Nehľadajte tabatierky, skoncujte radšej s cigaretami

Popri zapríčinení 90 % prípadov rakoviny pľúc, fajčenie škodí aj srdcu a cievam. Fajčiari cigariet majú o 70 % viac infarktov myokardu a 5-krát vyššiu pravdepodobnosť náhlej smrti na rozsiahly infarkt myokardu než nefajčiari. Ak prestanete fajčiť, môžete napraviť škody spôsobené cigaretami Vášmu srdcu a cievam. Po ročnej abstinencii sa riziko môže znížiť na polovicu. Pomoc poskytujú odborníci v poradniach na všetkých regionálnych úradoch verejného zdravotníctva osobne i telefonicky. Úspešne sa rozbehla aj Linka pomoci na čísle 0908 222 722, kde denne naši konzultanti odpovedajú na otázky takmer stovke volajúcim. Odborníci z ÚVZ SR cez telefón radia ako s fajčením definitívne skončiť. Napríklad aké riziká a prínosy má okamžité skoncovanie s cigaretami, kedy je lepšie len znižovať ich počet, akú percentuálnu úspešnosť majú alternatívne spôsoby (biorezonancia, náplaste, žuvačky či inhalátory) aj akým spôsobom si trénovať pevnú vôľu. 

Zabojujte s nadváhou

Doc. PhDr. Róbert Ochaba, PhD., vedúci odboru podpory zdravia ÚVZ SR: „Osoby s nadváhou umierajú na srdcovo-cievne choroby vo vyššom percente ako osoby s primeranou hmotnosťou. K nadváhe sa často pridružujú ďalšie rizikové faktory ako sú vysoký krvný tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu. Pritom stačí upraviť stravovacie návyky a dať šancu pravidelnej fyzickej aktivite ako sú dlhšie prechádzky, beh či rýchlejšia chôdza pešo do práce“. Táto kombinácia môže predĺžiť život aj o niekoľko rokov.

V poradniach zdravia nájdete pomoc

Pri príležitosti Svetového dňa srdca 2016 sa v týchto dňoch konajú rôzne aktivity zamerané na prevenciu ochorení srdca a ciev na miestne príslušných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Dňa 29. septembra v spolupráci so Slovenskou nadáciou srdca záujemcom z radov širokej verejnosti bezplatne zabezpečujú meranie antropometrických a biochemických ukazovateľov spolu s odborným poradenstvom zameraným na zníženie rizika prostredníctvom zmeny životného štýlu. Bližšie informácie majú zverejnené na svojich webových stránkach. Počas celého roka sú ľuďom, ktorí prejavia záujem o svoje zdravie a chcú poznať svoje individuálne riziká vzniku chronických neinfekčných ochorení, k dispozícii poradne zdravia - na všetkých regionálnych úradoch verejného zdravotníctva po celom Slovensku.

Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH, MHA
hlavný hygienik Slovenskej republiky