Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 7.4.2008

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Španielsku a v Írsku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: Toy make-up set (make-up na hranie), značka: GOLIATH
výrobca: MTL Corporation LTD 10/F Inter Continental Plaza, 94 Granville Road, T.S.T. East, Kowloon, Hong Kong, Čína
krajina pôvodu: Čína
označenie:35414
popis: Súprava make-upu s dvomi malými nádobkami, jedným štetcom, jedným lakom na nechty, súprava troch farieb s aplikátorom a jedným rúžom. Balenie je v priesvitnom plastovom obale, cez ktorý je viditeľný obsah.

 

U tohto výrobku boli zistené nasledovné nedostatky: nie je uvedená výrobná dávka a symbol určujúci dátum spotreby výrobku. Tiež tu bol zistený zvýšený obsah mezofilných mikroorganizmov. Výrobok preto nezodpovedá technickým a zdravotným požiadavkám potrebným na zaistenie zdravia spotrebiteľov po použití výrobku za normálnych podmienok.

 

2. názov: Advanced complex Fade Gel with Sunscreen (gél na bielenie), značka: Clear Essence
výrobca: Bluefield Associates, Inc. 1100 North Hellman Avenue Ontario, CA 91764-4512, USA
krajina pôvodu: USA
 
výrobná dávka: 15FGA, najlepšie spotrebovať do: 02/09, vyznačené na tube, ale nie na škatuľke
popis: viď obrázok, 43g (1,5oz), číry gél v kovovej tube, balené v kartónovej škatuľke.

Na prednej a zadnej strane škatuľky sú vertikálne pruhy ružovej  a krémovej farby. Horný uzáver škatuľky je ružovej farby a spodný je krémovej farby. Bočné strany škatuľky sú modrej farby. Logo značky je umiestené v obrázku zemegule s čiernym oválom cez jej stred s nápisom Clear Essence ružovým a krémovým písmom. Na tube sú tiež ružové a krémové pruhy s tým istým logom.

obr1   obr2

Po analýze bolo zistené, že výrobok obsahuje 1,8% hydrochinónu, hoci štítok na výrobku udáva 2% hydrochinónu. Hydrochinón je látka, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.