Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 5.2.2008

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Španielsku a v Nemecku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: Zubná pasta - COLGATE "WHITENING ADVANCED"
výrobca: COLGATE - PALMOLIVE - Južná Afrika
krajina pôvodu: Južná Afrika
šarža: 5138ZA 10
popis: viď. fotografia, 100 ml tuba so zubnou pastou. Balenie pozostáva z papierovej krabičky, označenie nie je v španielčine. Vyrobené Colgate - Palmolive LTD. Južná Afrika. EAN kód: 6001067020714- šarža - 5138ZA10. 

obr1

 

Výrobok  obsahuje mezofilné aeróbne mikroorganizmy (1 100 000 ufc/g). Tento obsah je vyšší ako je referenčná hodnota (<1 000 ufc/g). Prekročené povolené množstvo mikroorganizmov môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha. Z tohto dôvodu môže byť zubná pasta škodlivá.

 

Podľa zistení Úradu verejného zdravotníctva SR, uvedený výrobok bol vyrobený v Južnej Afrike a nebol určený na trh EU. I napriek tomu je možné, že bol nelegálne importovaný a vyskytuje sa na trhu Slovenskej republiky. Spotrebiteľom preto odporúčame, aby ho nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ho ďalej nepoužívali.

 

2. názov: Biocomfort Heilkräuter - Fussbalsam (bylinný balzam na nohy), značka: Biocomfort
výrobca: Louise Plegé Kosmetik, Kosmetische Produkte Heizhausgasse 11, A-5500 Bischofshofen
krajina pôvodu: Rakúsko
číslo série: Lot No 7417, spotrebovať do: 05.09
popis: biely krém v potlačenej plastovej fľaši s otočným uzáverom

 

Výrobok obsahuje prekročené limitné množstvo 137 mg/kg MCI/MI (zmes 5-chlór-2-methyl-izotiazol-3 (2H)-ónu a 2-metylizotiazol-3 (2H)-ónu s chloridom horečnatým a dusičnanom horečnatým), ktorá sa používa ako konzervačná látka v kozmetických výrobkoch. Môže spustiť kontaktné alergie, ktoré sa prejavia na koži vo forme ekzému.

 

Je možné, že uvedený výrobok sa vyskytuje aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ho nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ho ďalej nepoužívali.