Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 4.10.2010

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné  orgány v Nemecku, na Cypre a v Írsku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: TURA Olive Oil & amp, Aloe Vera Skin Toning Cream

značka: TURA
krajina pôvodu:  Spojené Arabské Emiráty
výrobná dávka: P0208B09, dátum minimálnej trvanlivosti: E0211
dovozca: DOOA, Europe´s Premier Supplier of Beauty Products, 55-61 North Acton Road, DOOA House Park Royal, London NW 10 6 PH United Kingdom
popis: 50 g, platová tuba s potlačou, vonkajší obal z kartónu, viď obrázok

 

foto1

Vo výrobku sa nachádza konzervačná látka 1,2-dibróm-2,4-dikyano-bután (methyldibromoglutaronitrile), ktorá nie je uvedená v Zozname povolených konzervačných látok v kozmetických výrobkoch) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

2. názov: Mascara

značka: Carlo Di Roma
krajina pôvodu:  Španielsko
výrobná dávka:  No 1204, čiarový kód: 8436002470831
popis: priehľadná fľaštička obsahujúca hnedú tekutinu s čiernym vrchnákom s kefkou

foto2

Výrobok obsahuje látku  N-nitrosodiethanolamine – NDELA, čo je v rozpore s prílohou č. 2  (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 410) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

3. názov: Clear Essence Skin Lightening Serum – sérum pre oblasť okolia očí

značka: Clear Essence ®
krajina pôvodu:  USA
výrobná dávka: LOT #080805-2
popis: 15 ml, plastový fľaštička s dávkovačom, zabalená v potlačenej kartónovej škatuľke, viď. obrázok

foto3

Uvedený výrobok obsahuje hydrochinón, čo je v rozpore s prílohu č. 2 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 1339) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov. Hydrochinón je látka , ktorá sa môže požívať iba do výrobkov  na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

 

4. názov: Beauty Assistant Personal make up

značka: Teresa
krajina pôvodu:  Čína
čiarový kód/ výrobná dávka: neuvedené
dovozca: SGI Limited Label on product. S.G.I. Imports, 101 Mowbray Drive, Blackpool, Lancashire, FY3 7 UN, U.K.
popis: obdĺžniková plastová kozmetická súprava, ktorá obsahuje 6 očných tieňov, jeden rúž, pár náušníc a 2 prstene (viď. obrázok)

foto4

Uvedený kozmetický výrobok obsahuje olovo, čo je v rozpore s prílohou č. 2 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 289) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov. Olovo je látka s predpokladanými karcinogénnymi účinkami na človeka, negatívne ovplyvňuje najmä tráviaci trakt, krvný obeh, srdcovo-cievny systém, CNS, obličky, imunitný systém, reprodukciu a dýchanie. Zvlášť toxický pre deti.

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.