Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 29.7.2008

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné  orgány  vo Francúzsku, Českej republike a v Španielsku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: Maskara (čierna) a ceruzka na oči (čierna) Felt tip eyeliners, značka: MISS    EUROPE and NOUVEAU STYLE ranges
výrobca: EUROP COSMETICS 3, Rue des Epinettes 77200 TORCY, Francúzsko - prebaľované
krajina pôvodu: Čína
krajiny importu a predaja: Belgicko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Luxembursko
 
Testy na zisťovanie alergických reakcíí potvrdili, že výrobok vyvoláva pozitívne reakcie a môže spôsobiť alegie, popáleniny a dermatitídy.

 

2.  názov: Natural Sun Screen Lotion SPF 15 Aloe Vera&Glycyrriza Glabra, značka: Herb LineTM India
výrobca: COMBII ORGANOCHEM Pvt.Ltd. 33, Okhla Ph.2 Ach.3, New Delhi - 20, www.herbline.com
krajina pôvodu: India
výrobná dávka: B.NO.03AUG2007, Mfg: 04/08/2007
EAN: 8901059122137
popis: viď obrázok, Natural Sun screen lotion - biela plastová fľaša s čiernym vrchnákom. Obsah     fľaše je bielej tekutej farby, s objemom 200 ml. Výrobok je zapečatený tenkou fóliou. Na balení je nálepka s nasledujúcimi informáciami: Názov výrobku, Made in India, meno a adresa distribútora, EAN, dátum výroby, ingredients (zložky) objem 200 ml, návod na použitie.

 

   obr1   obr2

obr3   obr4

 

3. názov: Natural Sun Screen Milk SPF 25, značka: Herb LineTM India
výrobca: COMBII ORGANOCHEM Pvt.Ltd. 33, Okhla Ph.2 Ach.3, New Delhi - 20, www.herbline.com
krajina pôvodu: India
výrobná dávka: 27/05/2007, B.NO.01, MAY 2007
EAN: 8901059122151
popis: viď obrázok, Natural Sun screen - biela plastová tuba s priesvitným  vrchnákom. Obsah         tuby je biele tekuté mlieko, s obsahom 120 g. Výrobok je zapečatený tenkou fóliou. Na balení je nálepka s nasledujúcimi informáciami: Názov výrobku, Made in India, meno a adresa distribútora, EAN, dátum výroby, ingredients (zložky) obsah 120 g, návod na použitie.

 

obr5   obr6

obr7   obr8

 

Laboratórne vyšetrenie preukázalo neprítomnosť slnečného ochranného faktora vo výške aká je deklarovaná výrobcom (dovozcom) na obaloch oboch výrobkov. Výrobky nevykazujú dostatočný ochranný účinok proti slnečnému žiareniu. Deklarovaná výška SPF 15 nezodpovedá skutočne zistenej hodnote SPF 4,2 a deklarovaná výška SPF 25 nezodpovedá skutočne zistenej hodnote SPF 3,6. Výrobky preto predstavujú pre spotrebiteľa vážne zdravotné riziko. Spotrebitelia spoliehajúci sa na označenie ochranného faktora, vystavujú sa vážnemu riziku spálenia. Dlhodobým pôsobením nadmerného slnenia - immunosupresia (hlavne u detí), suchá pokožka, keratózy a v najhoršom prípade rakovina.

 

4. názov: Toy make-up set (make-up na hranie),  značka: CANDY
výrobca: Ocean Mind Limited 13/F Shin Fung Hong, Bldg, 239 - 241 Wing Lok Street, Sheung Wan, Hong Kong CHINA
krajina pôvodu: Čína
čiarový kód: 8019050033533
popis: viď obrázok, Táto hračka sa skladá z dvoch náramkov, 12 umelých nechtov a make-upu pre deti. Balenie je v plastovom obale s CE označením  a legendou made in China. Na lepiacom  štítku na zadnej strane sa nachádzajú informácie: varovania, Erjutoys S.L. ako aj osoba, ktorá uvádza výrobok na trh.

obr9

Výrobok nie je v súlade v nasledujúcich znakoch: materiály nie sú vizuálne čisté, nie je uvedený výrobca, výrobná dávka, nie je uvedený symbol pre dobu trvanlivosti po otvorení, nie sú uvedené zložky (ingredients), obsah mezofilných mikroorganizmov je 29 000 ufc/g, prekročený je aj obsah kvasiniek 3000 ufc/g. Výrobok nie je v súlade s technickými a zdravotnými požiadavkami na základe ktorých, kozmetický výrobok nesmie spôsobiť poškodenie zdravia  spotrebiteľa, ak sa používa za bežných alebo racionálne predvídateľných podmienok.

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.