Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 29.2.2008

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Španielsku, Holandsku a v Nemecku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

Tento výrobok je znovu  hlásený systémom RAPEX.

1.názov: Mydlo podobajúce sa na tabuľku čokolády - "Proccolata Chocolate with Cocoa Beans"
výrobca: NESTI DANTE
krajina pôvodu: Taliansko
šarža: LOT 1516
čiarový kód: 837524000359
popis: viď. fotografia, 200 g tabuľka mydla, ktorá vyzerá ako tabuľka čokolády. Produkt je zabalený v papierovom obale s nasledujúcim nápisom: Chocolate with Cocoa Beans. Sapone soap - shea butter enriched. Made with love and care by Nesti Dante srl, Firenze. Made in Italy". Zoznam zložiek, hmotnosť, dátum minimálnej trvanlivosti a čiarový kód sú tiež uvedené na obale.

obr1

Tento výrobok svojím tvarom a vôňou môže mýliť zákazníkov, hlavne deti, a môže prísť k zámene s potravinou  (tabuľka čokolády). Pretože je to mydlo, dá sa ľahko rozhryznúť a  kúsky zostávajúce v zuboch môžu spôsobiť dusenie sa a gastrointestinálne ochorenia.

 

2. názov: Clear Essence Skin Beautifying body oil (telový olej),
výrobca: MFG. By Bluefield Associates, Inc. Ontario, CA91764. Made in USA UK: Finchley, NW 11 7 TJ
krajina pôvodu: neznáma
číslo série: Lot: # 061018-1
popis: viď obrázok

obr2   obr3

Uvedený výrobok obsahuje hydrochinón - látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

 

3. názov: ViSola 20 SauerstoffSonnenschutz Fluid IONOVIT SonnenschutzFluid ( výrobok na ochranu pred slnečným žiarením), značka:  ViSola 20 and IONOVIT
výrobca: VIA NOVA Produkte, majiteľ: Michael Hirt Leutenhofen Nr. 19 D-87448 Waltenhofen
krajina pôvodu: Švajčiarsko
druh: ViSola 20 Oxygen Sun Fluid IONOVIT Sun Fluid
popis: biela plastová fľaša s otočným vrchnákom s uzavretým dávkovačom a s uzáverom na zacvaknutie, viď obrázok

obr4   obr5   obr6   obr7

 

Výrobok obsahuje nižší ochanný faktor (UVB) ako je uvedené na obale (UVA+UVB  -filter 20). Na základe analýz bolo zistené, že výrobok obsahuje faktor 6, čo je veľmi nízka hodnota oproti uvádzanej. Na základe tohoto zistenia je nesprávne uvedené aj tvrdenie: " poskytuje ochranu až počas 8 hodín (480 min) v závislosti od typu pokožky. Spotrebiteľ spoliehajúci sa na uvedený ochranný faktor sa vystavuje riziku spálenia. Dlhodobejšie vystavovanie sa slnečnému žiareniu môže spôsobiť imunosupresie ( hlavne u detí), vysušenie pokožky, keratózy až rakovinu kože.

 

4. názov: Maxi Light creme (krém na zosvetlenie pokožky)
výrobca: Nouvelle Parfumerie Gandour, 01 BP 4387 ABIDJAN 01, Pobrežie Slonoviny http.//www.npgandour.com/
krajina pôvodu: neznáma
číslo série: LOT: 070617F9, EXP: 070917 K
popis: viď obrázok

obr8   obr9

Uvedený výrobok obsahuje hydrochinón - látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

 

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.