Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 28.8.2006

Informácia

o nebezpečných kozmetických výrobkoch

 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na základe informácií, ktoré získal zo systému RAPEX (systém rýchlej výmeny informácií o výskyte nebezpečných nepotravinových výrobkov na území Európskej únie), upozorňuje na možný výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Slovenskej republike:

 

Balea jemný čistiaci gél na normálnu a zmiešanú pleť s kvetom lotosu a vitamínom B5

obr1   obr2

krajina pôvodu: Švajčiarsko 

dovozca: dm-drogerie markt GmBH, Carl-Metz-Strasse 1, 76185 Karlsruhe, Nemecko

výrobná dávka: 48132

dátum minimálnej trvanlivosti: 10. 2008

obsah: 150 ml

 

  Vo výrobku sa zistilo prekročenie celkového počtu mikroorganizmov (1 x 105  KTJ/g) a prítomnosť patogénneho mikroorganizmu Klebsiella pneumoniae.

Klebsiella pneumoniae môže spôsobiť infekcie dýchacích a močových ciest.

 

Stillman‘ s Skin Bleach creme-  zosvetľujúci krém na pokožku

 

obr3

výrobca: The Stillmann Company INC, USA

dovozca: Punjab Food Traders, Tromsőer Strasse 6, 13359 Berlín, Nemecko

výrobná dávka: neuvedená

dátum minimálnej trvanlivosti: neuvedený

obsah: 28 g

 

Vo výrobku sa zistila prítomnosť ortuti 5,0 %, čo je v rozpore s prílohou č. 2 Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov (položka č. 221 ortuť a jej zlúčeniny) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky. Pri dlhodobom používaní môže prísť k chronickej otrave ortuťou.

 

Paris Fair & White Whitening Cream - krém na zosvetlenie pokožky

 

výrobca: Labo-derma, 11 Bis, Rue due Colise, 75008 Paríž, Francúzsko

výrobná dávka: 2FW04345

dátum minimálnej trvanlivosti: 12/09

obsah: 50 ml

 

Vo výrobku sa zistil obsah hydrochinónu 3,5 - 3,6 % , čo je v rozpore s prílohou č. 3, časť 1 Zoznam látok, ktorých použitie v kozmetických výrobkoch je obmedzené (položka č. 14 hydrochinón) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky, pretože použitie hydrochinónu vo výrobkoch na zosvetlenie pokožky je zakázané.

Dlhodobé používanie kozmetických výrobkov s obsahom hydrochinónu môže spôsobiť poškodenie zdravia spotrebiteľa (napr. nezvratné zmeny kože, nerovnomerné rozdelenie pigmentu - hyperpigmentácia alebo hypopigmentácia).  

 

Vzhľadom na voľný pohyb tovaru v členských štátoch Európskej únie je možné, že sa uvedené kozmetické výrobky vyskytujú aj na trhu v Slovenskej republike. Spotrebiteľom, ktorí si ich zakúpili, odporúčame, aby výrobky ďalej nepoužívali.