Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 28.4.2010

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné  orgány v Rakúsku, Írsku a v Nemecku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: Body Treat Clarifying Skin Beautifying Milk – telové mliekoznačka: Caring
krajina pôvodu:  Nigeria
šarža: 10019653-001
popis: 350 ml, biela nepriehľadná platová fľaša, potlačená a kartónová škatuľka, viď. obrázok

obr1   obr2

Výrobok obsahuje hydrochinón – látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Upozornenia, ktoré je potrebné dodržať pri používaní výrobku sú uvedené len v anglickom jazyku. Výrobok  môže spôsobiť kožné alergie.

 

2. názov: Lightening & Purifing Body Creme – telový krém, značka: Maxi Light
krajina pôvodu:  Pobrežie Slonoviny
výrobná dávka: D 79094S4 10019657-001
čiarový kód: 6 181100 231731
popis: 300 ml, hnedý nepriesvitný plastový téglik s hnedým plastovým závitovým vrchnákom, viď. obrázok

obr3

Výrobok obsahuje hydrochinón – látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Upozornenia, ktoré je potrebné dodržať pri používaní výrobku, neboli na výrobku uvedené v štátnom jazyku krajiny, v ktorej bol kozmetický výrobok umiestnený na trh. Výrobok  môže spôsobiť kožné alergie.

 

 

3. názov: Lightening & Purifing Oil – zosvetlovací a čistiaci olej, značka: Maxi Light
krajina pôvodu:  Pobrežie Slonoviny
výrobná dávka: 10025477-001
čiarový kód: 6 181100 238600
popis: 300 ml, hnedá nepriesvitná plastová fľaša s hnedým plastovým závitovým vrchnákom, 1 nálepka, viď. obrázok

obr4

Výrobok obsahuje hydrochinón – látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Dátum minimálnej trvanlivosti uvedený na výrobku nie je jasne čitateľný. Výrobok  môže spôsobiť kožné alergie.

 

4.  názov: Trendy Look Make Up Set, značka: Eurogeneral
krajina pôvodu:  Čína
čiarový kód: 5391511500598
výrobná dávka: TY 50059
popis: súprava obsahuje očné tiene, lesky na pery, štetec na pery a aplikátor očných tieňov, je zabalená v ružovo bielom priesvitnom obale, je určená pre deti, viď. obrázok

obr5

 

obr6

Červený rúž na pery obsahuje olovo, čo je v rozpore s prílohou č. 2 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 289) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

Olovo a jeho zlúčeniny je látka s predpokladanými karcinogénnymi účinkami na človeka, negatívne ovplyvňuje najmä tráviaci trakt, krvný obeh, srdcovo-cievny systém, CNS, obličky, imunitný systém, reprodukciu a dýchanie. Zvlášť toxický je pre deti.

 

Dodávateľom výrobku je firma EURO 2 RETAIL SHOP. Distribútor  - Eurogeneral Unit 30 Robinhood Industrial Estate, Clondalkin, Dublin 22, Írsko upozornil, že spoločnosť vyrába  tento výrobok pod inou značkou pre spoločnosť vo Veľkej Británii.

 

5.  názov: Hair Treatment Shampoo , značka: Lauat
krajina pôvodu:  Filipíny
výrobná dávka: 6088, dátum výroby: 14 september 2006
popis: 250 ml biele pastová fľaša s nálepkou a modrým zaklápacím vrchnákom

obr7

 

obr8

 

obr9

Vo výrobku bol identifikovaný patogénny mikroorganizmus  Pseudomonas Aeruginosa, ktorý môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha.

Podľa webovej stránky (http://www.rainiersresearch.com/v2/company.php) firmy RAINIERS sú výrobky predávané  v Ázii, Austrálii, v Európe a v Severnej Amerike.

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.