Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 28.4.2009

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné  orgány  v Nemecku, Holandsku a vo Veľkej Británii.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: Botanis Ziegenbutter - Creme (krém z kozím maslom), značka: neuvedené
krajina pôvodu:  Maďarsko
dátum minimálnej spotreby: Exp: 10.10. 2010
čiarový kód: EAN No 4 002867 43290 7
popis: viď obrázok, 200 ml plastový téglik

 

obr1 obr2 obr3 obr4

Vo výrobku bola zistená prítomnosť nepovoleného patogénneho organizmu Pseudomonas Aeruginosa, ktorý môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha.

 

 

2. názov: Skin Success Fade Cream, značka: Palmer´s
krajina pôvodu:  USA
výrobná dávka: G6032A MFG:02/06 EXP:02/09
popis: viď obrázok, tuba v kartónovej škatuľke, označenie na balení: Active ingredient: hydroquinone 2.0% (výrobok obsahuje 2% hydrochinón)

obr5   obr6

Výrobok obsahuje hydrochinón - látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

 

3. názov: Zero-Mark Natural Fairness Beauty creamznačka: neuvedené
krajina pôvodu:  Pakistan
výrobná dávka: 001
čiarový kód: 8906003630751
popis: krém na zosvetlenie pokožky udáva obsah aktívnych rastlinných zložiek, ktoré prirodzene účinkujú proti tmavým škvrnám, kruhom pod očami, vyrážkam a hyperpigmentácii.

obr7

Uvedený kozmetický výrobok obsahuje olovo, čo je v rozpore s prílohou č. 2 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 289) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

Olovo a jeho zlúčeniny je látka s predpokladanými karcinogénnymi účinkami na človeka, negatívne ovplyvňuje najmä tráviaci trakt, krvný obeh, srdcovo-cievny systém, CNS, obličky, imunitný systém, reprodukciu a dýchanie. Zvlášť toxický je pre deti.

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.