Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 20.12.2007

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Dánku, Holandsku, Veľkej Británii a v Rakúsku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: Maxi White S1 Lightening Cream gel - strong formula (zosvetľovací krém)
výrobca: Labo. FARMAX Paris, Francúzsko
krajina pôvodu: neznámy
popis: 30g, biela tuba v bielej kartónovej krabičke

obr1   obr2

 

Výrobok obsahuje 90 000mg/kg hydrochinónu. Je to látka, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

 

2.  názov: Body Shampoo apricot - telový šampón
výrobca: MF productions Rue Berthelot ZI de la Maine 76150Maromme, Francúzsko
krajina pôvodu: Francúzsko
výrobný kód: 6C036
dátum min. trvanlivosti: THT 08/2008
popis: 500 ml, plastová fľaša

obr3   obr4   obr5   obr6

 

Výrobok obsahuje 580 µg/kg N-nitrosodiethanolamine - NDELA, čo je v rozpore s prílohou č. 2  (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 410) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov. NDELA je karcinogénna látka kategórie2, R45

 

3.  názov: Zubná pasta - Smartoral Mint Ice
výrobca: vyrábané v Číne pre Hubei Crown Housewares Co. Ltd.
krajina pôvodu: Čína
čiarový kód: 6 901054 301157 uvedené na krabičke
výrobný kód: T009
dátum min. trvanlivosti: 28/03/2007 uvedené na paste
popis: produkt je predávaný ako sada zubná pasta a kefka. Zubná pasta je označená: Smart Oral Mint Ice High Efficiency 2-Ca, 120g. Kartónová krabička je bielo-modro-červenej farby s priesvitnou časťou, cez ktorú je vidieť kefku. Celofánom sú spolu balené 2 krabičky  a predávané ako "kúpiš jednu a druhú dostaneš zadarmo".

 

Výrobok obsahuje 1,2 % etylénglykolu. Je to vysoko toxické organické rozpúšťadlo, ktoré sa používa ako nemrznúca zmes. Po požití môže spôsobiť zvracanie, závrate, zlyhanie obličiek, problémy s dýchaním, kŕče a dokonca kómu. Pri dlhodobej expozícii predstavuje riziko najmä pre deti a spotrebiteľov chorých na obličky alebo pečeň.

 

4.  názov: Hanfwelf - hemp body lotion, 150 ml
výrobca: Fa. Nektar Naturkosmetik, Weberstr. 6, A-3300 Amstetten
krajina pôvodu: Rakúsko
výrobný kód: 06049
dátum min. trvanlivosti: 30.12. 2008
popis: Nepriehľadné, biele, plastové, šroubovacie fľaše s 2 nálepkami, 150 ml, naplnené žltou voňavou viskóznou tekutinou.

 

Výrobok je kontaminovaný patogénnym mikroorganizmom (Pseudomonas aeruginosa), ktorý môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha.

 

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.