Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 15.12.2009

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné  orgány v Estónsku, Portugalsku, v Litve a v Nemecku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. názov: Lak na nechty – TL DESIGN Sydney, značka:  TL DESIGN
> krajina pôvodu:  Nórsko
distribútor: Soneil Studio Gertrudes, Gertr#des 51a, Riga LV-1011, Latvia
čiarový kód: EAN: 7090003580954
popis: 13,31 ml sklenená fľaštička, viď. obrázok

obr1

 

obr2

 

obr3

 

V uvedenom výrobku bol zistený dibutylftalát. Dibutylftalát je látka, ktorá môže poškodiť ešte nenarodené dieťa, má negatívny vplyv na vývin mužských a ženských orgánov.

 

 

 

2. názov: farba na vlasy - VOIL'A AVANCE, 8>30, RUBIO CLARO (light blond) DORADO INTENSO (richt gold), značka:  INTERCOSMO
krajina pôvodu:  Španielsko
výrobná šarža: šarže obsahujúce látku HC Yellow No. 5
popis: 60 ml tuba, farebný krém na vlasy, bez amoniaku, dlho trvajúca farba, viď obrázok.
Hoci je na výrobku uvedené, že je určený pre profesionálne použitie, výrobky sa dostali na trh k spotrebiteľovi.

obr4

 

obr5

 

obr6

V zozname zložiek sa nachádza látka HC Yellow No. 5, čo je v rozpore s prílohou č. 2  (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 1285) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

 

 

3. názov: SARCODES CREME HIDRANTE REGENERANTE  with „Curare, Cannabis and Strafish“ – Sarcodes regeneračný zvlhčujúci krém s „Curare, Cannabis a Starfish, značka:  UTSUKUSY
krajina pôvodu:  Španielsko
výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látky „Curare a Cannabis sativa“
popis: 50 ml, Látky kurare a konope nie sú uvedené v zozname zložiek, ale sú uvedené na etikete výrobku, viď obrázok,

obr7

 

obr8

Výrobok obsahuje látku „Curare“, čo je v rozpore s prílohou č. 2  (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 109) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

 

4. názov: SARCODES CREME ANTI-RUGAS ILUMINADOR TRIPLO V  with „Aconitum, Stramonium and Black Widow“ – Sarcodes Triple V rozsvetľujúci krém proti vráskam, značka:  UTSUKUSY
krajina pôvodu:  Španielsko
výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látky „Aconitum napellus (prilbica modrá) a Datura stramonium (Durman obyčajný)“
popis: krém proti vráskam 50 ml, Látky Aconitum napellus a Datura stramonium nie sú uvedené v zozname zložiek, ale sú uvedené na etikete výrobku, viď obrázok,

obr9

 

obr10

Výrobok obsahuje  látky „Aconitum napellus (prilbica modrá) a Datura stramonium (Durman obyčajný)“, čo je v rozpore s prílohou č. 2  (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položky č. 11, 301) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

 

5. názov: farba na vlasy - VOIL'A  AVANCE, C. 66, ROJO INTENSO (deep red), značka: INTERCOSMO
krajina pôvodu:  Španielsko
výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látku Basic Red 2
popis: 60 ml tuba, farebný krém na vlasy, bez amoniaku, dlho trvajúca farba, viď obrázok. Hoci je na výrobku uvedené, že je určený pre profesionálne použitie, výrobky sa dostali na trh k spotrebiteľovi.

obr11

 

obr12

 

obr13

V zozname zložiek sa nachádza látka Basic Red 2, čo je v rozpore s prílohou č. 2  (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 1322) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

 

 

6. názov: farby na vlasy - VOIL'A  AVANCE, G. 97, GRIS ACERO (steel grey), značka:  INTERCOSMO
krajina pôvodu:  Španielsko
výrobná šarža: všetky šarže obsahujúce látku „ N,N-diethyltoluene-2, 5-diamine HCl“
popis: 60 ml tuba, farebný krém na vlasy, bez amoniaku, dlho trvajúca farba, viď obrázok.  Hoci je na výrobku uvedené, že je určený pre profesionálne použitie, výrobky sa dostali na trh k spotrebiteľovi.

obr14

 

obr15

V zozname zložiek sa nachádza látka N,N-diethyltoluene-2, 5-diamine HCl, čo je v rozpore s prílohou č. 2  (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 1310) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

 

7. názov: Shirley Medicated Cream – krém na zosvetlenie pokožky, značka:  Shirley
krajina pôvodu:  Taiwan
distribútor: Aheco Glashorst 123, NL — 3925, Scherpenzeel
výrobná šarža: neznáma
popis:  10g, viď obrázok,

obr16

 

obr17

 

obr18

Výrobok obsahuje 2,26 g/100g ortuti. Pri dlhodobejšom používaní výrobku môže dôjsť k nebezpečenstvu vzniku chronickej otravy ortuťou (poškodenie CNS, výskyt psychických zmien, nespavosť, poškodenie funkcie štítnej žľazy a reprodukčných orgánov).

 

 

8. názov: Liquit foot powder „Piruet“ – tekutý púder na nohy, značka RASSVET
krajina pôvodu:  Ruská federácia
distribútor: Dainora Žilevičiené company Sodц str. 9A-2, Rietavas, LT-903 13
výrobná šarža: No. 10, čiarový kód: 4601499003044
popis: púder v tube 58 g, viď obrázok,

obr19

 

obr20

Výrobok obsahuje Metylizotiazolinón (Methylisothiazolinone - INCI), čo je v rozpore s prílohou č. 5  (Zoznam povolených konzervačných látok v kozmetických výrobkoch látok, položka č. 57 ) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov.

 

 

9. názov: Body Clear Lightening Body Lotion – lotion na zosvetlenie pokožky, značka:  Body Clear
krajina pôvodu:  Pobrežie Slonoviny
distribútor: nezmámy
výrobná šarža: No. 0000305
popis:  500 ml, viď obrázok,

obr21

 

obr22

 

obr23

Výrobok obsahuje hydrochinón – látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok  môže spôsobiť kožné alergie.

 

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.