Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 13.3.2008

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán  v Nemecku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

1. názov: Complex - Cel - Serum
> výrobca: CoValence, Inc. 460 S. Benson Lane, Suite 1, Chandler, AZ 85224, USA
krajina pôvodu: USA
šarža: Production ref: 43xxx, ťažko čitateľné
popis: viď. fotografia, Nádoba: malá modrá sklená fľaša s potlačenou etiketou, biely plastový otočný uzáver s otočný aplikátorom na kvapkanie. Obsah: žltá suspenzia, s arómou alkoholu a bylín. Obsah: 30 ml

obr1

Tento výrobok obsahuje cholekalciferol a ergokalciferol ( vit. D2 a D3 ). Sú to látky, ktoré sa nachádzajú v Zozname látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov. I keď na základe toxikologických hodnotení výrobok nepredstavuje riziko pre zdravie, napriek tomu je zakázané umiestňovať výrobok na trh.

 

2. názov: BK Premium Lipstick 01 - (salmon pink lipstick - lososová ružová)

BK Premium Lipstick 09 - (wine red with blue pearl gloss - vínovo červená s modrým perlovým leskom) - rúže
výrobca: MIAOOU No. 48 Donghe Street West Industry Area Yiwu, Zhejiang
krajina pôvodu: Čína
výrobná dávka: MO 070310, PAO: 24M (pre oba výrobky)
popis: viď obrázok, Potlačené plastové otočné tuby s ochranným vrchnákom a dvoma vrstvenými etiketami

obr2   obr3   obr4   obr5   obr6   obr7

Uvedené výrobky obsahujú antimón 24,96 mg/kg. Je to ťažký kov, ktorý predstavuje nebezpečenstvo ohrozenia zdravia pri vdýchnutí a prehltnutí. Antimón má toxické účinky na pečeň, obličky a srdce. Ďalej v týchto výrobkoch bola zistená aj prítomnosť zakázanej látky (Rhodamine B).

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.