Safety Gate/RAPEX - systém rýchlej výmeny informácií

Späť Nebezpečné kozmetické výrobky 11.8.2008

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný  orgán  v Belgicku.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

Národný kontaktný bod pre RAPEX postúpil na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky hlásenia o výskyte nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii:

 

1. názov: Caro Light Huile éclaircissante (skin lightening cream) - with carrot oil - krém na zosvetlenie pokožky s mrkvovým olejom, značka: Caro Light
výrobca: Angel Cosmetics 17e Rue Limitée, BP 7561 Kinshasa 1, Demokratická republika Kongo
krajina pôvodu:  Demokratická republika Kongo (bývalý Zair)
popis: viď obrázok, fľaša oranžovej a bielej farby s modrým uzáverom, s obrázkom ženy a hnedým textom. Odkaz na obsah hydrochinónu (max 2%) sa nachádza v zozname zložiek (ingredients list).

obr1   obr2

 

 

2. názov: Caro Light skin-lightening cream - with carrot oil - krém na zosvetlenie pokožky s mrkvovým olejom, značka: Caro Light
výrobca: Angel Cosmetics 17e Rue Limitée, BP 7561 Kinshasa 1, Demokratická republika Kongo
krajina pôvodu:  Demokratická republika Kongo (bývalý Zair)
výrobná dávka: E28A022701552, vyrobené: 11/7, exp 11/9
popis: viď obrázok, téglik oranžovej a bielej farby, s obrázkom ženy a hnedým textom. Na obale sa nachádza nasledujúce varovanie:  Obsahuje hydrochinón. Uchovávajte mimo dosahu detí. Nevystavujte slnečnému žiareniu. V zozname zložiek je uvedený hydrochinón (max. 2%).

obr3   obr4   obr5

 

3. názov: Chabine lemon clear complexion cream, značka: Chabine
výrobca: J HILD International 116 bis Avenue des Champs Élysées, 75008 Paris
krajina pôvodu: Francúzsko
popis: viď obrázok, Biela kartónová škatuľka s hnedým textom a červeným logom obsahujúca bielu tubu (50 ml). Na balení sa nachádzajú nasledujúce varovania: Udržujte mimo dosah očí a slizníc. Pri podráždení, kontaktujte lekára. Nepoužívať pre deti mladšie ako 12 rokov. Uchovávať mimo dosahu detí. Hydrochinón je uvedený v zozname zložiek.

 

 

obr6   obr7   obr8   obr9

 

4. názov: Drula cream especially concentrated,  značka: DRULA
výrobca: DRULA _ FABRIK Dr.O. Druckrey GmbH, D-58473 Soust, Germany
krajina pôvodu: Nemecko
výrobná dávka: 0980

popis: viď obrázok, Kartónová škatuľka zlatej farby s modrým a čiernym textom a červeným logom. Obsah tuby je 30 ml. Hydrochinón je uvedený v zozname zložiek. V škatuľke sa nachádza návod na použitie a upozornenia, pre rôzne výrobky firmy Drula, v anglickom a vo francúzskom jazyku.

 

obr10

 

Uvedené výrobky obsahujú hydrochinón - látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobky môžu spôsobiť kožné alergie.

 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.