Giardióza (Lambliáza)

Giardióza sa prejavuje tupými bolesťami v podbrušku a kolikovitými bolesťami v oblasti žlčníka, plynatosťou, hnačkami, únavou a chudnutím. Prvé klinické príznaky sa objavujú v rozpätí troch až 25 dní od požitia nakazenej potravy. Infekcia môže prebiehať bez príznakov. Klinické príznaky súvisia s postihnutím tenkého čreva - dvanástnika parazitom, ktorý prežíva prichytený na sliznici. Vyskytuje sa v čreve vo veľkom množstve a spôsobuje nedostatočné vstrebávanie tukov, vitamínov a hnačky. Prenos sa realizuje fekálno-orálnou cestou prostredníctvom cýst kontaminujúcich vodu a potravu alebo priamym kontaktom s infikovanou osobou.
 

V liečbe sa používajú lieky na deštrukciu parazita.

Ochorenie sa vyskytuje aj v Slovenskej republike, okolo 100 prípadov každý rok.

Výskyt je celosvetový, častejší v oblastiach s nižším hygienickým štandardom. Postihnuté sú hlavne deti predškolského veku v kolektívnych zariadeniach, z dospelých - rodičia chorých detí.

Dôležitá je osobná hygiena - umývať si ruky mydlom - po použití WC, pred jedlom, po manipulácii s detskými plienkami, po kontakte so zvieratami a ich výkalmi. Ďalej ochrana potravín a vodných zdrojov pred fekálnym znečistením.