Covid-19

COVID-19 je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. COVID-19 postihuje najmä dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažký zápal pľúc a môže viesť až k úmrtiu pacienta. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným. Medzi príznaky ochorenia patrí horúčka nad 38°C, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť svalov, bolesť hlavy, únava, malátnosť, strata čuchu a chuti. Inkubačný čas je 2 - 14 dní. 

Vo väčšine prípadov má COVID-19 mierny priebeh a liečba sa dá zvládnuť aj v domácich podmienkach. Nakoľko ide o vírusové ochorenie liečba je zameraná na zmierňovanie príznakov. Základom je odpočinok, dostatočný pitný režim, konzumovanie pestrej a vyváženej stravy, prípadne užívanie liekov na znižovanie teploty a tlmenie bolesti. Ďalej sa využíva antivírusová liečba príp. monoklonálne protilátky, ktoré pomáhajú imunitnému systému rozpoznať vírus a efektívnejšie naň reagovať.

Prvé prípady infekcií spôsobených vírusom SARS-CoV-2 v Slovenskej republike sa zaznamenali v marci 2020. V danom roku bolo v Slovenskej republike pozitívne testovaných 267 136 osôb.

Prvé prípady nového koronavírusu boli prvýkrát zistené v Číne meste Wu-chan v decembri 2019, pričom vírus sa rýchlo rozšíril do ďalších krajín po celom svete. Svetovú zdravotnícku organizáciu to 30. januára 2020 viedlo k vyhláseniu stavu ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu a 11. marca 2020 charakterizovala stav ako pandémiu. Od začiatku pandémie COVID-19 zomreli v európskom regióne na túto chorobu viac ako 2 milióny ľudí.

V prevencii sa uplatňuje časté a dôsledné umývanie rúk, vetranie, prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo respirátorom a predovšetkým očkovanie a využite aj posilňujúcej dávky. Vakcíny proti COVID-19 zabezpečia organizmu obranu proti infekcii vyvolanej SARS-CoV-2, čo znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia.