Aktuality

Späť Svetový deň duševného zdravia 2023 (10. október)

Desiaty október bol v roku 1991 Svetovou federáciou pre duševné zdravie (WFMH) vyhlásený za Deň duševného zdravia.
Cieľom tohto dňa je upozorniť na význam duševného zdravia a zvyšovať úsilie na jeho zlepšenie. Naším cieľom je zvýšiť povedomie o duševnom zdraví a o tom, ako si duševné zdravie udržať.

Duševné zdravie

Duševné zdravie zahŕňa emocionálnu, psychickú a sociálnu pohodu. Ovplyvňuje to, ako myslíme, cítime a konáme. Pomáha tiež určiť, ako zvládame stres, ako sa správame k ostatným a ako sa rozhodujeme. Ak v priebehu života pociťujeme problémy s duševným zdravím, môže to ovplyvniť naše myslenie, náladu a správanie.

Keď sa cítime duševne dobre, v duševnej pohode môžeme produktívne pracovať, užívať si voľný čas a aktívne prispievať do života komunít, ktorých sme súčasťou. Dôležitým atribútom duševnej pohody je tiež byť odolný a schopný vyrovnať sa s bežnými životnými problémami, stresmi.

Telesné a duševné zdravie spolu častokrát úzko súvisia a vzájomne sa môžu ovplyvňovať. Zanedbanie starostlivosti o psychické zdravie môže viesť k javu, ktorý sa označuje ako somatizácia. Ide o prenesenie psychického napätia do telesnej oblasti, ktoré vyvoláva fyzické prejavy (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy alebo iných častí tela). Somatizácia sa môže prejaviť, ak sme príliš vyťažení, v strese, prípadne keď sme úzkostní a depresívni.

Ako podporiť svoje duševné zdravie

Duševné trápenia, nepohoda, stretávame sa s tým každý deň, každý z nás. Ako môžeme podporiť svoje duševné zdravie?

Tu je niekoľko rád:

 • Trávte viac času v prírode.
 • Zapájajte sa do aktivít vo svojej komunite.
 • Čítajte knihy. Učte sa. Rozvíjajte sa.
 • Oddychujte. Nezabúdajte na dostatok spánku.
 • Trávte čas s ľuďmi, ktorí vnášajú do vášho života smiech, humor.
 • Udržiavajte staré priateľstvá a nadväzujte nové.
 • Nájdite spôsob, ako uvoľniť negatívne emócie, upokojiť sa a zlepšiť náladu (rozhovor s priateľom, pobyt na miestach kde sa cítite dobre, venovanie sa obľúbenej aktivite).
 • Nájdite si aktivity, ktoré vás potešia, spoločenstvo ľudí, spoločnosť človeka, ktorý vám rozumie a bude vám oporou.
 • Rešpektujte svoje telesné a duševné možnosti. Nepreceňujte svoje sily.
 • Na zmiernenie nahromadených napätí a uvoľnenie je vhodné, aby ste sa pravidelne fyzicky unavili. Vyberte si nejaký šport.
 • Prijmite fakt, že v čase životných zmien budete vždy pociťovať aj určité nepohodlie, ktoré postupne pominie.
 • Hľadajte niekoho, kto vás vypočuje a odpovie vám.
 • Ak potrebujete odbornú pomoc, vyhľadajte ju.

Naše návrhy, ako stráviť Deň duševného zdravia - aktivitami, ktoré prispievajú k psychickej pohode:

 1. Prácou v záhrade - užitočná práca na čerstvom vzduchu osviežuje myseľ, poskytuje relax.
 2. Začítajte sa do dobrej knihy - zážitok z ponorenia alebo zapojenia sa do príbehu pri čítaní môže zvýšiť pocit pohody.
 3. Choďte si zacvičiť - pohyb zlepšuje náladu a psychickú pohodu a má aj zdravotné benefity.
 4. Doprajte si masáž - poskytne oddych aj relax.
 5. Choďte na turistiku - kedy ste boli naposledy v prírode na turistike? Pobyt na čerstvom vzduchu je dobrý pre telesné aj duševné zdravie, ovplyvňuje celkovú pohodu.
 6. Choďte na obed alebo kávu s priateľmi - kedy ste naposledy strávili čas s priateľmi? Využite príležitosti na stretnutie na káve alebo obede - utužíte vzťahy, zabavíte sa, zrelaxujete pri spoločnom smiechu a rozhovoroch.
 7. Odpočiňte si - ak môžete, naplánujte si poobedňajší krátky spánok, alebo choďte večer skôr spať – spánková hygiena je nevyhnutná pre udržanie telesného aj duševného zdravia.
 8. Naplánujte si výlet na víkend či dovolenku s rodinou, priateľmi - možno ste už dlho nikde spolu neboli, zažijete relax, dobrodružstvo, utužíte vzťahy.
 9. Choďte na dlhšiu prechádzku do prírody v okolí, do lesa, parku (minimálne 20 min.) - pobyt v prírode upokojuje, je to skvelá relaxačná terapia, ponúka čas na premýšľanie a utriedenie myšlienok.
 10. Píšte si denník - vypíšte sa zo svojich pocitov, pôsobí to katarzne.
 11. Zapojte sa do dobrovoľníckej aktivity vo svojej komunite - keď robíte dobro pre druhých, je to dobré aj pre vás, prináša pocity uspokojenia a naplnenia.

Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR