Aktuality

Späť Respiračné ochorenia u detí ešte môžu narastať

Počet chorých na akútne respiračné ochorenia opäť postupne stúpa, najmä u detí, pričom najcitlivejšou vekovou skupinou sú deti do 5 rokov. Všeobecní lekári pre deti a dorast evidujú najmä pacientov s akútnymi respiračnými ochoreniami (ARO) vyvolanými vírusmi (chrípka, COVID-19, respiračný syncyciálny vírus, a iné). 

„Akútne respiračné ochorenia sú aktuálne príčinou, že zriaďovatelia škôlok a škôl prerušujú výchovno-vzdelávací proces. Počet zatvorených škôlok a škôl bude v najbližšom období ešte narastať, vzhľadom na stúpajúci počet ochorení u detí. Počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny ide o očakávaný vývoj chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, kedy po vianočných prázdninách - po návrate detí do kolektívov - postihujú respiračné ochorenia vo zvýšenej miere najmä deti. Zvýšenú chorobnosť evidujeme aj u dospelých a seniorov. Vzhľadom na vývoj chorobnosti na ARO možno predpokladať, že maximum chorobnosti môžeme očakávať medzi 6. a 9. kalendárnym týždňom 2024,” povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

V detských kolektívoch sa často vyskytujú aj ďalšie infekčné ochorenia: 

 • Šarlach je bakteriálna infekcia spôsobená streptokokmi skupiny A. Ochorenie začína horúčkou, bolesťou hrdla a brucha, následným výsypom. Sprevádza ho vyrážka na koži, ktorá sa objavuje na vnútorných plochách stehien a predlaktia, v podbrušku, podpazuší a bočnej strane hrudníka. Pri šarlachu je vyrážka drobná, červená, koža je drsná, akoby posypaná krupicou, tvár je začervenaná a okolo úst je koža vyblednutá. Jazyk je najskôr bielo povlečený s červenými bodkami (tzv. biela jahoda), postupne sa stane červený (tzv. malinový jazyk). Ochorenie sa efektívne lieči antibiotikami.
 • Vírusové gastroenteritídy sú akútne hnačkové ochorenia, pričom k niektorým sa pripája aj zvracanie. Spôsobujú ich rotavírusy, adenovírusy, norovírusy a ďalšie vírusy. V detských kolektívoch je najvýznamnejšou formou ochrany dodržiavanie osobnej hygieny.
 • Syndróm ruka-noha-ústa (siedma choroba) je vysoko nákazlivá vírusová infekcia, ktorú spôsobujú enterovírusy, najčastejšie Coxsackievirus. Ochorenie sa začína vzostupom teploty až horúčkou s pridruženými bolesťami hrdla. Následne sa v okolí úst, v ústnej dutine alebo v hrdle objavia bolestivé pľuzgiere (dieťa nechce jesť a piť), ktoré na sliznici rýchlo praskajú a zanechávajú po sebe červené škvrny. Pľuzgiere sa tvoria aj na koži rúk a nôh, kde zvyčajne nepraskajú a zasušia sa.
 • Zápal spojoviek môže mať vírusový aj bakteriálny pôvod. Najčastejší a najinfekčnejší je pri vírusovom pôvode, preto sa v detských kolektívoch ľahko šíri. Prejavuje sa začervenaním a podráždením oka, výtokom a zvýšenou citlivosťou na svetlo. Z jedného oka sa zvykne preniesť aj do druhého. 

!

Ak dieťa ochorie, je dôležité, aby rodič v spôsobe aj dĺžke liečby dodržiaval pokyny ošetrujúceho lekára, liečil dieťa doma v pokoji a bral do úvahy jeho zdravotný stav. Ochorenie je potrebné vyliečiť a „neprechodiť ho”, pretože príliš skorý návrat nedoliečeného dieťaťa do kolektívu predlžuje jeho zotavenie a zároveň zvyšuje riziko nakazenia ostatných detí.

Informácie o zdraví a ochoreniach detí nájdete na webe Pediatri deťom.

Nezabúdajte na ranný filter

„Dieťa je po nástupe do škôlky náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u neho ešte len vyvíja a má inú bakteriálnu flóru ako dospelý človek. Potrebuje čas, aby v kolektíve získalo istú mieru odolnosti voči určitým patogénom,” vysvetľuje zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu detí a mládeže Jana Hamade.

V škôlkach je preto okrem pravidelnej dezinfekcie dotykových plôch, častého nárazového vetrania priestorov a dôkladného umývania rúk, dôležité dbať na takzvaný „ranný filter“.

„Ranný filter musia cez zodpovedné osoby, zväčša pedagógov, zo zákona zabezpečiť prevádzkovatelia predškolských zariadení. Ochorenia sa v detskom kolektíve šíria veľmi ľahko a práve ranným filtrom sa má zamedziť tomu, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa. Zároveň, ak sa počas dňa u dieťaťa prejavia príznaky akútneho prenosného ochorenia (nejde teda iba o respiračné ochorenia), predškolské zariadenie je povinné o tom bezodkladne informovať zákonného zástupcu a dieťaťu zabezpečiť dočasný dohľad mimo kolektívu ostatných detí,” upozorňuje zástupkyňa hlavného hygienika SR J. Hamade.

Všeobecné zásady prevencie u detí

Počas chrípkovej sezóny patria deti medzi citlivú vekovú skupinu, ktorá ochorie zväčša najčastejšie. Okrem zváženia očkovania proti chrípke treba preto u detí dbať aj na ďalšiu prevenciu:

 • Umývanie rúk
  • primerane veku pripomínajte deťom dôležitosť umývania rúk,
  • opakujte im, kedy si majú ruky umývať: po príchode do školy i návrate domov, pred a po jedle, po každom použití toalety, po kašľaní, kýchaní a pri akomkoľvek pocite nečistých rúk,
  • naučte ich správny postup, dbajte na to, aby si ruky umývali dôkladne a nevynechali žiadne miesto,
  • pripomínajte im, že si nestačí ruky opláchnuť, treba použiť mydlo a teplú vodu,
  • kde je to možné (školy, škôlky), uprednostňujte jednorazové papierové utierky; uteráky často vymieňajte.
 • Respiračná etiketa
  • naučte deti, aby si pri kýchaní či kašľaní zakrývali ústa, najlepšie papierovou vreckovkou, ak nemajú vreckovku ihneď k dispozícii, môžu si ústa pri kašli / kýchaní narýchlo prekryť lakťovou jamkou,
  • dohliadnite, aby mali papierové vreckovky vždy poruke, usmernite ich, aby ich po použití odhodili do odpadkového koša.
 • Čerstvý a čistý vzduch
  • v chrípkovej sezóne je dôležité nárazovo a dôkladne vetrať niekoľkokrát počas dňa,
  • ochrana pred pasívnym fajčením - rôzne ochorenia, ako sú zápal priedušiek, bronchitída, alergia, astma alebo aj zápal ucha, môžu tkvieť aj v pasívnom prijímaní cigaretového dymu.
 • Zdravá strava a vitamíny
  • zabezpečte deťom prísun vitamínu C, najlepšie dostatočným množstvom ovocia a zeleniny,
  • naučte deti pravidelnej dennej konzumácii ovocia a zeleniny, a to počas celého roka, teda nielen v čase zvýšeného výskytu respiračných infekcií,
  • v období od októbra do apríla dopĺňajte deťom vitamín D (je dôležitý pre imunitný systém a v chladných mesiacoch je pre deti náročnejšie získavať ho prostredníctvom slnečného žiarenia),
  • deťom prospejú aj omega 3 kyseliny, ktoré sú napríklad obsiahnuté v rybom tuku, oleji z tresčej pečene či rakytníkovom a chia oleji,
  • imunitu možno podporiť aj betaglukánmi.
 • Pobyt vonku
  • s deťmi je vhodné chodiť každý deň von, bez ohľadu na počasie, ale v primeranom oblečení; pravidelné prechádzky vonku prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, čo podporuje ich funkciu,
  • slnečné žiarenie ovplyvňuje tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému.
 • Dostatok odpočinku
  • spánok regeneruje organizmus a dodáva mu energiu na boj s vírusmi a baktériami - dieťa do 3 rokov by malo ideálne spať 12 hodín, dieťa do 6 rokov najmenej 10 hodín denne, starším deťom môže stačiť 8 hodín,
  • večer už by malo mať dieťa pokojový režim, bez televízie a mobilu,
  • detská spálňa by mala byť dostatočne vetraná a vnútorná teplota by nemala presiahnuť 18 až 22 °C,
  • vhodný nie je ani príliš suchý a prehriaty vzduch, pretože vysušuje sliznicu, ktorá je vstupnou bránou pre preniknutie vírusov a baktérií do tela.

Chrípková sezóna potrvá do úvodu mája

Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra do konca apríla/začiatku mája.

Úrad verejného zdravotníctva SR kontinuálne monitoruje a vyhodnocuje priebeh chrípkovej sezóny na Slovensku. Každý pondelok počas chrípkovej sezóny zverejňuje na svojom webe aktualizovanú týždennú informáciu o vývoji chorobnosti na akútne respiračné ochorenia v SR. Na základe týchto pravidelne aktualizovaných informácií môžu obyvatelia včas zvýšiť pozornosť a upraviť svoje správanie tak, aby znížili riziko vzniku a ďalšieho šírenia ochorenia.

ÚVZ SR zároveň prostredníctvom webu, sociálnej siete či médií zverejňuje odporúčania, ako chrípke a akútnym respiračným ochoreniam predísť.

Úrad verejného zdravotníctva SR