Aktuality

Späť Osamelosť môže vplývať aj na zdravie. Odporúčania ako zvládnuť osamelosť

Potreba vzťahu s inými ľuďmi je jednou zo základných potrieb človeka. Kvalitné medziľudské vzťahy vplývajú na duševné aj fyzické zdravie. Ľudia, ktorí majú silné a kvalitné vzťahy, bývajú menej náchylní k úzkosti či k riziku rozvoja depresie  a lepšie sa vyrovnávajú so stresom. Okrem toho, dobré vzťahy môžu pomôcť pri zvládaní zdravotných problémov a zlepšiť celkovú kvalitu života.

Pocit osamelosti sa u človeka rozvíja, pokiaľ nie je dlhodobo napĺňaná potreba socializácie.

Osamelosť je stav emocionálneho a sociálneho nedostatku, ktorý je dlhodobý a často nedobrovoľný.

Osamelosť sa môže vyskytnúť v akejkoľvek etape ľudského života. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi:  stratou blízkej osoby, nedostatkom sociálnych kontaktov, životnými zmenami ako sú napríklad odsťahovanie sa do iného mesta či krajiny, zmena zamestnania, prípadne chronické ochorenie.

Osamelosť je potrebné odlišovať od samoty, ktorá je prirodzenou súčasťou normálneho ľudského správania. Každý totiž potrebuje čas len pre seba, počas ktorého si môže oddýchnuť a venovať sa sám sebe, pričom niekto potrebuje samoty menej, iný viac.

Ako môže osamelosť vplývať na zdravie

Osamelosť a sociálne odlúčenie sa spája s viacerými rizikami, ako sú napríklad:

 • zvýšenie hladiny stresových hormónov,
 • zníženie kvality spánku,
 • zvýšené riziko rozvoja depresie,
 • zvýšené riziko vzniku kognitívnych porúch (napríklad poruchy pamäte),
 • zvýšené riziko rozvoja niektorých chronických ochorení - príčinou môže byť chronický stres, ktorý môže mať negatívny vplyv na zdravie srdca a ciev, prípadne môže osamelosť viesť k zhoršeniu zdravých návykov, ako je napríklad nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu, ktoré sú rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych ochorení.  

Sociálne odlúčenie a osamelosť postihuje ľudí všetkých vekových kategórií a na celom svete. Podľa odhadov WHO čelí sociálnemu odlúčeniu 1 zo 4 starších ľudí. V prípade adolescentov sa odhaduje, že osamelosť zažíva 5 až 15 percent.

Niekoľko odporúčaní, ktoré môžu pomôcť pri zvládaní osamelosti

Ilustračný obrázok Osamelosť

 • Komunikujte s rodinou a priateľmi: Niekedy pomôže prítomnosť niekoho, o koho sa môžete „oprieť“. Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete o tom, ako sa cítite. Hovoriť o svojich pocitoch sa môže zdať skľučujúce, ale môže vám pomôcť uvedomiť si, že nie ste sami.
 • Zapojte sa do komunitných aktivít vo svojom okolí: Môžete sa venovať činnostiam, ktoré máte radi a zároveň spoznať nových ľudí, pomôže vám to prekonať pocity osamelosti. Vyhľadajte vo svojom okolí komunity a skupiny, ktoré sa venujú rovnakým záľubám, alebo sa naopak odhodlajte vyskúšať úplne novú aktivitu.
 • Staňte sa dobrovoľníkom: Zapojte sa do dobrovoľníckej aktivity vo svojej komunite, dobročinné aktivity vám môžu prinášať pocity uspokojenia a naplnenia. Zároveň môžete spoznať nových ľudí, získať nové kontakty, nových priateľov a zároveň aj nové skúsenosti.
 • Naplánujte si na každý deň aktivitu, na ktorú sa budete tešiť: Nemusí ísť o nič zložité či náročné, postačia aj drobné zdroje radosti ako sú prechádzka, športové aktivity, čítanie knihy, maľovanie, písanie denníka, prípadne kurzy cvičenia, tanca alebo kreatívne kurzy.
 • Trávte viac času v prírode: Pobyt v prírode upokojuje a prechádzky v prírode (aj v mestskom parku) dokážu zvýšiť pocit pohody a zlepšiť náladu. Môžete stretnúť nových ľudí, prehodiť pár slov, usmiať sa. Prínosný je aj samotný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu a slnku.
 • Zostaňte v kontakte s inými ľuďmi: Zostaňte v kontakte s ľuďmi, na ktorých sa dokážete spoľahnúť, ktorým môžete dôverovať, a ktorých viete v prípade potreby požiadať o pomoc. Nezabudnite, že psychická pohoda a duševné zdravie nesúvisí s počtom priateľov, ale s kvalitou vzájomných vzťahov a z vnútorného a subjektívneho pocitu spojenia s ostatnými.
 • Starajte sa o svoje zdravie: Nezabudnite sa starať o seba, o svoje zdravie. Jedzte potraviny bohaté na živiny, snažte sa jesť čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov a bielkovín. Vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom tuku a cukru. Nezabudnite na pravidelnú pohybovú aktivitu a tiež na dostatok kvalitného spánku.
 • Hľadajte pomoc: Nebojte sa vyhľadať pomoc psychológa alebo psychoterapeuta, ktorý vám pomôže zvládnuť vaše pocity osamelosti. Ak potrebujete okamžitú pomoc, obráťte sa na linky pomoci.

Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu