Aktuality

Späť Chrípková sezóna 2024/2025

Chrípková sezóna na Slovensku začína 40. kalendárnym týždňom aktuálneho roka a končí 18. kalendárnym týždňom nasledujúceho roka, čo predstavuje začiatok októbra až koniec mája. Je to obdobie, pre ktoré je charakteristický najmä v chladných mesiacoch zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení, ako je chrípka a jej podobné ochorenia.
Každý pondelok sa na webovom sídle Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky https://www.uvzsr.sk/sk/web/uvz/tyzdenne-hlasenia-aro-a-chpo-informacie-o-vyskyte zverejňujú aktuálne informácie o vývoji chorobnosti v Slovenskej republike na akútne respiračné ochorenia a chrípke podobné ochorenia.

Chrípka je infekčné vírusové ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus chrípky. Prameňom pôvodcu nákazy je človek chorý a inkubačný čas je 1 – 3 dni. Najčastejšie sa vírus chrípky šíri kvapôčkovou infekciou, teda pri kýchaní, kašľaní či rozprávaní chorého človeka. Prenos ochorenia je možný aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov (napr. použitá papierová vreckovka, pohár) a plôch (napr. kľučky, madlá v hromadnej doprave).

Medzi príznaky chrípky zaraďujeme: telesnú teplotu nad 38°C, zimnicu, celkovú slabosť, bolesť hrdla, upchatý nos, suchý či dráždivý kašeľ, strata chuti do jedla, bolesť hlavy, svalov a kĺbov. Príznaky chrípky sú častokrát veľmi podobné príznakom prechladnutia, avšak príznaky chrípky nastupujú ihneď a sú intenzívnejšie s trvaním do dvoch týždňov.

Chrípku by sme v žiadnom prípade nemali „prechodiť“. Pri liečení chrípky je potrebné postupovať podľa pokynov lekára, uplatňuje sa užívanie liekov na tlmenie príznakov ochorenia, zvýšený príjem tekutín a pokoj na lôžku. Antibiotiká sa pri chrípke bežne nepoužívajú, nakoľko sa jedná o vírusové ochorenie.

Rizikovou skupinou obyvateľstva sú najmä deti do 5 rokov, tehotné ženy, staršie osoby, osoby s chronickým ochorením či oslabenou imunitou. Chrípka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, trvalé zdravotné následky či smrť. Komplikáciou chrípky môže byť zápal pľúc, zlyhanie dýchania či zápal srdcového svalu.

Účinnou prevenciou pred ťažkým priebehom chrípky a jej trvalými následkami je očkovanie. Proti chrípke je potrebné absolvovať očkovanie každý rok vzhľadom k tomu, že zloženie vakcíny sa pred začiatkom každej chrípkovej sezóny prispôsobuje svojím zložením vírusom chrípky, ktoré vo zvýšenej miere cirkulovali v populácii v priebehu predchádzajúcej chrípkovej sezóny. Zloženie vakcín odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Očkovanie proti chrípke sa odporúča vykonať v priebehu októbra do konca novembra, nakoľko protilátky sa v organizme vytvárajú 2 – 3 týždne po očkovaní. Ojedinele je možné očkovanie posunúť, napr. v prípade prechladnutia či pociťovania príznakov chrípky.
Očkovanie sa odporúča najmä starším osobám nad 59 rokov, osobám s chronickými ochoreniami, tehotným ženám, deťom od 6 mesiacov do 3 rokov, zdravotníckym pracovníkom a zamestnancom kritickej infraštruktúry (policajti, hasiči). Očkovaním je možné chrániť sa i proti iným respiračným ochoreniam ako je COVID – 19 a čierny kašeľ, pri ktorých je aktuálne na Slovensku evidovaná zvýšená chorobnosť.
V súvislosti s očkovaním je pre verejnosť poskytovaná poradenská a konzultačná činnosť v zriadenej Poradni očkovania na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci. V prípade záujmu o poradenstvo a konzultácie je potrebné sa vopred nahlásiť na oddelení epidemiológie, tel. č.: 041/430 26 60, 61, 62, e-mail: ca.epid1@uvzsr.sk.

Počas chrípkovej sezóny cirkulujú v ovzduší aj iné patogény, ktoré spôsobujú chrípke podobné ochorenia, to sú napr.: adenovírusy, rinovírusy, vírus SARS-CoV-2, respiračný syncyciálny vírus, Mycoplasma pneumoniae, vírus parainfluenzy a iné.
Vzhľadom na to, že sa jedná o nákazy šíriace sa vzduchom je potrebné chrániť svoje zdravie. V chrípkovej sezóne sa odporúča okrem očkovania aj zvýšená hygiena rúk, zvýšený príjem vitamínov, časté nárazové vetranie niekoľkokrát denne, pobyt na čerstvom vzduchu, obliekať sa primerane počasiu a vyhýbať sa kontaktu s osobami s respiračnými príznakmi ochorenia.
Návštevníkom v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, lekárňach, čakárňach a ambulanciách sa v prípade respiračných príznakov odporúča nosenie rúška či respirátora.

Ďalšie informácie o chrípkovej sezóne 2024/2025 nájdete na webovom sídle Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky: https://www.uvzsr.sk/documents/d/uvz/chripkova-sezona-2024-2025-pdf (pdf, 1,94MB).

Zdroj: ÚVZ SR

Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie epidemiológie