Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Kelímok bio konopie 35 % s obsahom konopných prísad PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Streda, 21. december 2022 12:41

Na základe vykonanej úradnej kontroly regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bola zistená v obchodnej sieti prítomnosť nevyhovujúceho výrobku Kelímok bio konopie 35 % (PL KUBEK BAILANGO 0,3 l HEMP) 20012, výrobca Practic, EAN kód: 590 3456 102 180, dodávateľ: PRACTIC sp. z.o.o. S.K.A., Poľsko, www.practic.com.pl.


Výrobok z dôvodu prítomnosti zložky konope nie je v súlade s požiadavkami nariadenia Komisie č. 10/2011 o plastových materiáloch a predmetoch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami. Použitie konope a iných nepovolených rastlinných prísad v plastových materiáloch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie, ku ktorému môže dôjsť pri rýchlejšej degradácii niektorých plastov. To môže viesť k migrácii niektorých látok do potravín (formaldehyd, melamín) v množstvách, ktoré prekračujú povolené limity.

Posledná úprava Streda, 21. december 2022 12:45
Čítať celý článok...
 
Svetový deň boja proti rakovine 2023: Ako znižovať riziko vzniku ochorenia PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Štvrtok, 02. február 2023 13:21

rakovina_vyznamne_faktory_2_2023Každoročne 4. februára sa Svetový deň boja proti rakovine nesie v znamení zvyšovania povedomia o rakovine a zdôrazňovania prevencie rakovinových ochorení a zdravého štýlu už od raného detstva. Cieľom iniciatívy je zvýšiť informovanosť o rakovine a o tom, čo môžeme urobiť pre svoje zdravie a zdravie svojich rodín.


Prečo vzniká rakovina?


Rakovina je všeobecné pomenovanie, ktoré sa používa pre rozsiahlu skupinu nádorových ochorení. Pre rakovinu je typické nekontrolované a časté delenie buniek v tele. Takéto bunky už nedokážu plniť svoju pôvodnú funkciu, spravidla vytvárajú zhluky (nádory) a častokrát dokážu zo svojho prvotného miesta migrovať aj do vzdialenejších častí tela.


K nepriaznivým zmenám v bunke a následnému vzniku rakoviny môže dochádzať z rozličných príčin. Zväčša nie je možné jednoznačne povedať, prečo ochorenie vzniklo, respektíve na vzniku rakoviny sa mohlo podieľať hneď niekoľko činiteľov.

Posledná úprava Štvrtok, 02. február 2023 13:27
Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 1.2.2023 PDF Tlačiť E-mail
Napísal Peter Penák   
Streda, 01. február 2023 15:40

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkoch v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány v Litve, v Českej republike, v Taliansku, vo Francúzsku, v Írsku a v Estónsku. Ide o nasledujúce výrobky:

1. hlásenie č. A12/00102/23
názov: PALACIO Herbal Therapy Cannabis Body milk – telové mlieko
značka: neuvedené
typ výrobku/číslo výrobku: 250 ml
výrobná dávka: 43520
čiarový kód: 8595641300135
krajina pôvodu: Česká republika
výrobca: Palacio CZ s.r.o., Berounska 1, Kyšice, Česká republika
výrobok ponúkaný cez internet: neuvedené
popis: 250 ml, konopné telové mlieko v bielej plastovej fľaši s čiernym popisom a s obrázkami konopných listov, viď obrázky

Posledná úprava Štvrtok, 02. február 2023 10:19
Čítať celý článok...
 
Referendum 2023: odporúčania pre členov volebných komisií a voličov PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 20. január 2023 12:42

Úrad verejného zdravotníctva SR vydáva v súvislosti s referendom konaným 21. januára 2023 odporúčania na dodržiavanie základných hygienicko-epidemiologických opatrení vo volebných miestnostiach. Ide o preventívne kroky, ktorými je možné počas aktuálnej pandémie COVID-19 a chrípkovej sezóny znižovať riziko šírenia respiračných ochorení (COVID-19, chrípka, chrípke podobné ochorenia a pod.)


Odporúčania pre členov volebných komisií vo volebných miestnostiach

  • na viditeľnom mieste uverejnite oznam pre voličov o odporúčaní dodržiavať základné hygienicko-epidemiologické opatrenia,

  • zabezpečte dezinfekciu rúk pre voličov pred vstupom do volebnej miestnosti, ako aj dezinfekciu rúk na stoloch pre členov volebnej komisie,

  • odporučte prekrytie horných dýchacích ciest všetkých osôb v interiéri,

  • zabezpečte vo volebnej miestnosti len potrebný počet voličov v jednom okamihu, aby sa predišlo zhromažďovaniu osôb na jednom mieste,

  • zabezpečte pravidelné vetranie volebných miestností,

  • zabezpečte dezinfekciu dotykových plôch, kľučiek, písacích potrieb (písacie potreby dezinfikovať po každom použití voličom, nezdieľať písacie potreby medzi sebou).

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2– stav k 1. kalendárnemu týždňu 2023 – analýza RT-PCR a dd-PCR PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 27. január 2023 11:23

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 62 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 6 z 326