Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (37. týždeň) PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 16. september 2022 10:09

kupaliska_2022_13V 37. kalendárnom týždni (ku dňu 14.9.2022) naďalej dochádzalo k postupnému ukončovaniu prevádzok umelých i prírodných kúpalísk.


 

PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY


V 37. týždni bola na základe ostatných odberov vzoriek vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na 1 prírodnom kúpalisku (ďalej len „PK“) a nasledujúcich prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:
Posledná úprava Piatok, 16. september 2022 10:16
Čítať celý článok...
 
Svetový deň diabetu 2022: Zvýšený cukor v krvi vyzýva na promptnú zmenu životosprávy, pomôžeme vám v poradniach zdravia PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 15. november 2022 09:56

Diabetes mellitus – označovaný ako cukrovka - je chronické ochorenie. Prejavuje sa zvýšením hladiny cukru v krvi, hyperglykémiou. K zvýšeniu hladiny cukru dochádza jednak poruchou vylučovania inzulínu, ako aj poruchou účinku inzulínu v cieľových tkanivách tela. 


Neliečená cukrovka spôsobuje dlhodobo zvýšené hodnoty krvného cukru, v dôsledku čoho dochádza k poškodeniu ciev. Zatiaľ čo postihnutie malých ciev sa prejavuje najmä zhoršením zraku, poškodením funkcie obličiek a nervov, postihnutím veľkých ciev dochádza k nedokrveniu končatín, srdca a mozgu.


Rozvoju cukrovky 2. typu je možné zabrániť prostredníctvom zdravého životného štýlu, to znamená dodržiavanie princípov zdravej výživy, aktívneho životného štýlu a udržiavaním optimálnej telesnej hmotnosti. Tiež je dôležité udržať si v norme krvný tlak a cholesterol.

Čítať celý článok...
 
Výskyt HIV infekcie v Slovenskej republike k 30.6. 2022 PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 02. december 2022 08:01

Slovenská republika patrí dlhodobo k členským štátom Európskej únie s najnižšou ročnou incidenciou HIV infekcie. V poslednom desaťročí pozorujeme u nás vzostupný trend vo výskyte nových prípadov a stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou. Proces šírenia nákazy bol charakterizovaný najmä dvoma javmi: väčšina prípadov sa v jednotlivých rokoch vyskytla u mužov (podiel žien je 10 až 15 %) a väčšina prípadov HIV infekcie je u občanov Slovenskej republiky prenášaná pohlavným stykom (97 % infekcií).


U občanov Slovenskej republiky bolo od 1.1.2022 do 30.6.2022 diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 46 nových prípadov HIV infekcie (42 u mužov a 4 u žien). V danom období bolo diagnostikovaných a hlásených 5 prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a 3 úmrtia pacienta s HIV infekciou. U občanov Slovenskej republiky bola nákaza akvirovaná v 24 prípadoch homosexuálnym stykom (MSM), v 6 prípadoch heterosexuálnym stykom, v 1 prípade intravenóznym užívaním drog a v 15 prípadoch nebol zatiaľ spôsob prenosu stanovený.


U cudzincov pri ich pobyte v Slovenskej republike bolo od 1.1.2022 do 30.6.2022 hlásených 12 nových prípadov HIV infekcie (7 u mužov a 5 u žien), čo predstavuje 20,69 % z prípadov zachytených v roku 2022 v Slovenskej republike.

Posledná úprava Piatok, 02. december 2022 08:19
Čítať celý článok...
 
Hygiena životného prostredia: Navštívili sme vybrané české úpravne pitnej vody PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 18. november 2022 12:50

Ucastnici_cestyAby sme mohli piť zdravotne bezpečnú a čistú pitnú vodu z vodovodného kohútika, je potrebné ju najskôr upraviť. Na Slovensku väčšina našich zdrojov pitnej vody (viac než 80 %) pochádza z podzemných vôd a voda teda nevyžaduje veľké dodatočné úpravy. Naopak, v Českej republike na zásobovanie vodou využívajú predovšetkým povrchové vody - a z toho dôvodu potrebujú vodu ešte upraviť, kým sa dostane ku končenému spotrebiteľovi, teda na „kohútik“.


Prvé procesy na úpravu vody sa datujú ešte do roku 4000 p. n. l., kedy v starovekom Grécku upravovali vodu pre pitné účely tým, že vodu filtrovali cez čiernouhoľný materiál, vystavovali vodu slnečnému žiareniu, a tak vylepšili jej chuť a pach.


V Českej republike je veľa expertov na procesy úpravy vody, ktoré sa vykonávajú na úpravniach vody (ÚV). Z dôvodu získania nových vedomostí v procese úpravy vody sa v dňoch 25. – 27. októbra 2022 pracovníčky Odboru hygieny životného prostredia (OHŽP) Úradu verejného zdravotníctva SR zúčastnili spolu s pracovníkmi vodárenských spoločností z celej Slovenskej republiky, pedagógmi Katedry zdravotného a environmentálneho inžinierstva Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a pracovníkmi Výskumného ústavu vodného hospodárstva odborno-študijnej pracovnej cesty po vybraných ÚV v Českej republike.

Posledná úprava Piatok, 18. november 2022 13:35
Čítať celý článok...
 
Sedavý životný štýl je vážnym zdravotným rizikom PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 02. december 2022 13:34

sedavy_zivotny_stylSedíte v aute, v autobuse alebo vo vlaku na ceste do práce? Sedíte osem hodín za stolom pri práci? Sedíte počas prestávky na obed? Sedíte pri ceste domov z práce? A po dlhom pracovnom dni oddychujete usadený na gauči? V tom prípade vediete sedavý životný štýl.

Nedostatok aktivity je však významným rizikovým faktorom vážnych chronických ochorení. Sedavý životný štýl zvyšuje riziko predčasného úmrtia.


Čo je to neaktívny - sedavý - životný štýl?

  • Sedavý alebo neaktívny životný štýl znamenajú to isté. Vo všeobecnosti sa zvykne opisovať ako životný štýl s množstvom sedenia či ležania a zriedkavým alebo žiadnym cvičením.

  • Na sedavom spôsobe života sa podieľajú všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame v sede alebo pri ležaní - napríklad sedenie v kancelárii, v škole, doma, šoférovanie, jedenie, sledovanie televízie, hranie videohier, používanie počítača, čítanie.

  • Keď sa tieto aktivity počas dňa nahromadia natoľko, že pri nich presedíme alebo preležíme dokopy viac ako 6 hodín, obvykle sa to označuje za sedavý spôsob života.

  • Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 60 – 85 % ľudí na svete vedie sedavý spôsob života, v dôsledku čoho ide o veľmi vážny problém verejného zdravia.

  • Starší dospelí sú najsedavejšou vekovou skupinou s priemerným časom sedenia 8,5 – 9,6 hodín denne, čo predstavuje 65 % až 80 % ich času bdenia.

  • Sedavý životný štýl môže prispieť k zhoršeniu kvality zdravia, rozvoju chronických ochorení, ako aj príčinám smrti, ktorým je možné predísť. A čím viac sedíme, tým väčšie sú naše zdravotné riziká.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 5 z 326