Kto je prítomný

Máme online 354 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3188
Počet zobrazení obsahu : 17988219
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Máme nádej na zlepšenie – všetko je v našich rukách Tlačiť E-mail
Utorok, 30. marec 2021 19:16

HH_SR

Veľká noc je nielen symbolom utrpenia a straty, ale tiež nového začiatku – novej nádeje. Pandemický rok nás všetkých poznačil – jednotlivcov, rodiny, komunity aj spoločnosť ako celok. Naše plány a očakávania sa stretli s realitou: opatrenia, ktoré mali byť dočasné či krátkodobé, sú stále s nami.

Uplynulé mesiace boli veľmi ťažké. Nemocnice naplnili pacienti s COVIDom a tisícky rodín prišli o svojich najbližších. Ocitli sme sa presne v tej situácii, ktorej sme sa oprávnene desili.

Najnovšie štatistiky nám však dávajú dôvod na opatrný optimizmus. Ukazuje sa, že máme šancu na zmenu k lepšiemu. Je to pre nás po dlhom a ťažkom období povzbudenie. Aby sa pozitívny trend potvrdil, musíme teraz držať spolu a byť disciplinovaní.

Pre každého z nás bude ťažké vzdať sa stretnutí s rodinou a priateľmi, spoločnej oslavy viery alebo tradičnej šibačky a oblievačky. Musíme to však urobiť. Po Vianociach sme všetci videli, akú veľkú cenu môžeme zaplatiť za pár bezstarostných dní. Nedopusťme, aby sa to zopakovalo.

Čítať celý článok...
 
Veľkonočné desatoro konzília odborníkov Tlačiť E-mail
Piatok, 26. marec 2021 13:54

Čakajú nás Veľkonočné sviatky nazývané aj sviatky jari. Máme za sebou veľmi ťažké obdobie s vysokou chorobnosťou, mnohí z nás stratili svojich blízkych. Bola to veľmi ťažká skúška aj pre našich zdravotníkov. V súčasnosti sa epidemická situácia zlepšuje. Stále je však vážna, musíme vydržať v súčasne platných opatreniach. Záleží na každom z nás, či sa situácia bude zlepšovať aj naďalej. My veríme, že to spolu dokážeme.
 

HH_SR

 1. Obmedzme stretnutia

 2. Odložme šibačku a oblievačku

 3. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne

 4. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho

 5. Oddychujme v prírode

 6. Cestujme len v rámci okresu

 7. Chráňme sa nosením rúšok aj vonku

 8. Rešpektujme 14-dňovú karanténu svojich príbuzných, ktorí sa vrátili zo zahraničia a registrujme ich v e-hranici

 9. Nenavštevujme ani očkovaných starých rodičov a rodičov

 10. Športujme bezpečne – individuálne a v prírode

 
Nebezpečné kozmetické výrobky 26.3.2021 Tlačiť E-mail
Piatok, 26. marec 2021 12:59

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Dánsku, Nemecku a vo Fínsku. Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. A12/00329/21

názov: Crème C.T.R. Diana Contre Les Taches De Rousseur – výrobok na bielenie pokožky

značka: Crème Diana

typ výrobku/číslo výrobku: neuvedené

výrobná dávka: 181121

čiarový kód: 5 280080 004005

krajina pôvodu: Libanon

výrobca: Diana de Beauté, S.A.L., P.O. Box: 11-7599 Riad El Solh, Beirut, Lebanon

popis: kozmetický výrobok, krém so zosvetľujúcim a vyživujúcim efektom

výrobok v bielej plastovej nádobe so skrutkovacím ružovým uzáverom, zabalený v šedo-modrej kartónovej škatuľke s príbalovým letákom; množstvo: 30g.; dátum minimálnej trvanlivosti: 11/2021.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR spustil sekvenovanie už aj vo svojich laboratóriách Tlačiť E-mail
Štvrtok, 25. marec 2021 16:34

HH_SRSekvenovaním možno získať lepší obraz o výskyte mutácií vírusu na Slovensku a sledovať zmeny v genóme vírusu. Sekvenovacie kapacity sa budú ďalej navyšovať.


Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) začali so sekvenáciou vzoriek pozitívnych na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Týždenne plánujeme sekvenovať minimálne 96 pozitívnych vzoriek z rôznych častí Slovenska, maximálne je možný trojnásobok.


Na procese sekvenovania sme participovali i doteraz.

„V laboratóriách ÚVZ SR sa sústreďovali všetky pozitívne vzorky určené na sekvenáciu z rôznych častí Slovenska, ktoré sa potom distribuovali do laboratórií, ktoré už sekvenáciu vykonávali, teda do Biomedicínskeho centra SAV a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. ÚVZ SR následne dáta sumarizoval, pretože je potrebné ich zasielať nielen do národného, ale aj európskeho surveillance systému. ÚVZ SR je totiž hlavným koordinačným orgánom Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) za Slovenskú republiku v oblasti monitorovania a kontroly infekčných ochorení na našom území,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.


V dohľadnom čase sa do procesu sekvenovania zapoja aj Martinské centrum pre biomedicínu a Veterinárny ústav vo Zvolene. Kapacita sa tak môže navýšiť na 1000 pozitívnych vzoriek sekvenovaných týždenne.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 23. marca 2021) Tlačiť E-mail
Utorok, 23. marec 2021 19:01

V priloženej prezentácii nájdete štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku aj v okolitých štátoch v súvislosti s COVID-19, aj ich premietnutie do COVID automatu. Štatistiky zachytávajú vývoj počtu potvrdených prípadov a pozitivity testov, vývoj hospitalizácií a mobility. Prezentácia obsahuje aj informácie o výskyte tzv. britskej mutácie koronavírusu, počte výjazdov záchranárov ku COVID pacientom, COVID pozitívnom personáli v nemocniciach ako aj o priebehu očkovania na Slovensku a štatistiky kontrol zameraných na dodržiavanie opatrení. Zároveň v prezentácii nájdete aj informácie o možnej liečbe COVID-19 monoklonálnymi a polyklonálnymi protilátkami. 

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 23. marca 2021) (pdf)

 
„EPIKETA“: Užitočné rady, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie Tlačiť E-mail
Pondelok, 22. marec 2021 17:53

Nákup potravín a návšteva obchodov

 • Ak môžete, využite možnosti nákupu online a donášky potravín až ku dverám.

 • Do predajne vstupujte s premysleným nákupným zoznamom, aby ste v priestore s inými ľuďmi trávili čo najmenej času.

 • Nakúpiť by mal ísť len jeden člen domácnosti a pokiaľ je to možné, nevoďte do obchodu deti.

 • Snažte sa vyhýbať špičke a nakupujte najmä v čase, kedy sa v predajniach zvykne pohybovať menej ľudí. Rešpektujte čas vyhradený na nákupy rizikových skupín.

 • Seniorov nad 65 rokov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím prosíme, aby v záujme ochrany svojho zdravia využívali nákupný čas pre nich vyhradený.

 • S personálom a inými zákazníkmi komunikujte iba v nevyhnutnom rozsahu.

 • Noste správne nasadený respirátor, prekryté majte ústa aj nos. Pri vstupe do predajne si dôkladne vydezinfikujte ruky alebo si nasaďte rukavice.

 • Rešpektujte pokyny zamestnancov predajne a sledujte značenie, ktoré napomáha dodržiavať potrebné rozostupy.

 • Nenarúšajte osobný priestor iných ľudí pri regáloch a pri pokladni. Ak je v uličke viac ľudí, vráťte sa po tovar neskôr.

 • Dotýkajte sa iba toho tovaru, ktorý plánujete kúpiť.

 • Kým si neumyjete/nedezinfikujete ruky, snažte sa nedotýkať svojej tváre.

 • Pri nákupe použite samoobslužné skenery, ak je to možné, váš nákup bude rýchlejší.

 • Uprednostňujte bezkontaktnú platbu.

 • Po východe z obchodu vyhoďte rukavice (z rúk si ich stiahnite tak, že ich vyvrátite aby vonkajšia strana rukavíc zostala vo vnútri) a  opäť  si vydezinfikujte ruky.

 • Ak budete nútení využiť toaletu v obchode (nákupnom centre), snažte sa čo najmenej dotýkať povrchov, následne si dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky.

Čítať celý článok...
 
Oznam k Svetovému dňu vody Tlačiť E-mail
Nedeľa, 21. marec 2021 19:18

WWD_2021Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky oznamuje všetkým záujemcom z radov občanov, že bezplatné orientačné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody z individuálnych vodných zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname dňa 22. marca, sa z dôvodu nepriaznivého vývoja epidemiologickej situácie vo výskyte ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 neuskutoční.


Odborné poradenstvo v oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov, ochrany vlastných vodných zdrojov ako i ďalších problémov týkajúcich sa pitnej vody a jej významu pre zdravie človeka je pracovníkmi odboru hygieny životného prostredia na telefónnom čísle 02/492 84 383 verejnosti poskytované celoročne.

Čítať celý článok...
 
Britský variant potvrdený na Slovensku v 97,3 % vyšetrených vzoriek Tlačiť E-mail
Nedeľa, 21. marec 2021 19:15

Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominantne prevažuje britský variant pandemického vírusu.


„Laboratórne bol potvrdený v 97,3 % (1704 vzoriek) z počtu 1752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant bol potvrdený v 0,9% (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5% (9 vzoriek). Bez bližšieho určenia bolo celkovo 1,3%, teda 23 vzoriek,“
uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Vyplýva to zo štvrtého kola celoštátneho prieskumu rozšírenia variantov pandemického vírusu na Slovensku. Klinické vzorky sa vyšetrovali RT-PCR metódou, ktoré rovnakou diagnostikou vyšli pozitívne 17. marca 2021.


„Vzorky bez bližšieho určenia variantu a vzorky s juhoafrickou mutáciou budú ešte podrobené sekvenovaniu,“
vysvetlil hlavný hygienik SR.

Čítať celý článok...
 
130. VYHLÁŠKA, 131. VYHLÁŠKA, 132. VYHLÁŠKA a 133. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Tlačiť E-mail
Piatok, 19. marec 2021 18:42

130. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky


131. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí

132. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa

133. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest

 
Odberové miesto v RÚVZ Nitra nebude dňa 24. marca fungovať Tlačiť E-mail
Streda, 17. marec 2021 11:46

Mobilné odberové miesto na antigénové testovanie v priestoroch Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre nebude v prevádzke v stredu 24. marca. Na príčine je plánovaná odstávka elektrickej energie.

Odporúčame záujemcom, aby si v prípade nevyhnutnosti otestovať sa v tento deň zabezpečili testovanie na inom odberovom mieste. Zoznam odberových miest v okrese Nitra nájdete tu: https://www.e-vuc.sk/nsk/zdravotnictvo/mobilne-odberove-miesta/nitra.html?page_id=139569.

 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 16. marca 2021) Tlačiť E-mail
Streda, 17. marec 2021 09:45

V priloženej prezentácii nájdete štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku aj v okolitých štátoch v súvislosti s COVID-19, aj ich premietnutie do COVID automatu. Štatistiky zachytávajú vývoj počtu potvrdených prípadov a pozitivity testov, vývoj hospitalizácií a mobility. Prezentácia obsahuje aj informácie o počte výjazdov záchranárov ku COVID pacientom, COVID pozitívnom personáli v nemocniciach ako aj o priebehu očkovania na Slovensku.

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 16. marca 2021) (pdf)

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 10 z 113