Kto je prítomný

Máme online 430 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3687
Počet zobrazení obsahu : 21299296
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Na Slovensku bol potvrdený prípad ochorenia na západonílsku horúčku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 22. Júl 2022 11:49

zapadonilska_horuckaZápadonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie. Pôvodcom ochorenia je západonílsky vírus (West Nile Virus, WNV) z čeľade Flaviviridae. Ochorenie je prenášané komármi najčastejšie z rodu Culex.


Ochorenie sa zistilo u osoby vo vekovej skupine 60+ rokov. Keďže sa pohybovala medzi Bratislavou a maďarskou obcou Rajka, nie je možné stanoviť, či ide o autochtónny (domáci) prípad, alebo bola osoba poštípaná mimo Slovenskej republiky. Epidemiologické vyšetrovanie v súvislosti s potvrdeným prípadom naďalej pokračuje.


Ide o druhý zdokumentovaný prípad ochorenia u človeka na území Slovenska. Prvý autochtónny (domáci) prípad ochorenia vyvolaného WNV u človeka v Slovenskej republike bol laboratórne potvrdený 10. septembra 2019.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (29. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 22. Júl 2022 13:28

kupaliska_2022_05V 29. týždni (ku dňu 21.7.2022) bola v prevádzke väčšina prírodných a umelých kúpalísk, ktoré prevádzkovatelia plánujú počas kúpacej sezóny (ďalej len „KS“) 2022 prevádzkovať.


Regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) pokračovali v povolených zariadeniach vo výkone štátneho zdravotného dozoru (ďalej len „ŠZD“) resp. v odberoch vzoriek vôd na kúpanie. V prípade zistenia nedostatkov na kúpaliskách ukladali opatrenia na ich odstránenie. RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie (vrátane odberov vzoriek vôd) na prírodných vodných plochách, ktoré nemajú organizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.

Čítať celý článok...
 
Tretí potvrdený prípad opičích kiahní na Slovensku Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Štvrtok, 21. Júl 2022 15:01

Na Slovensku sme zaznamenali tretí laboratórne potvrdený prípad ochorenia na opičie kiahne. Ide o osobu v strednom veku, z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. K prenosu ochorenia došlo pravdepodobne v zahraničí. Osoba je izolovaná, hospitalizácia nebola potrebná.


Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečuje potrebné epidemiologické vyšetrovanie, vrátane zisťovania možných okolností nákazy. Súvislosť s doterajšími prípadmi na Slovensku sa nezistila.


Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie, na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 28. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 20. Júl 2022 10:41

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, lipa, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav
  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

V ovzduší na území Slovenska dominoval aj v uplynulom týždni peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých – pokračuje, pričom peľ tráv v ovzduší dosiahol alergiologicky významné koncentrácie už len v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave.

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 20.7.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Streda, 20. Júl 2022 08:35


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány v 
Litve, v Rakúsku, vo Švédsku, v Nemecku, v Taliansku a v Belgicku. Ide o nasledujúce výrobky:

1. hlásenie č. A12/00991/2
názov: Drkinamasis veido kremas su natraliomis išrgomis visiems odos tipams su proteinais - krém na tvárLogo_RAPEX
značka: Margarita
typ výrobku/číslo výrobku: 50 ml, najlepšie spotrebovať do: 09 2023A08
výrobná dávka: 09 2023A08
čiarový kód: 4770001336533
krajina pôvodu: Litva
výrobca: UAB „BIOK laboatorija“
                 Ukmergs g. 451, Klevins vs., Avižieni sen.
                 Vilniaus r. sav., Litva
výrobok ponúkaný cez internet: www.margarita.eu
popis: 50 ml, hydratačný krém na tvár s prírodnou srvátkou a proteínmi pre všetky typy pleti, výrobok je zabalený v bielo-zelenej kartónovej škatuľke s informáciami v litovčine, angličtine, lotyštine, estónčine a v ruštine, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 27. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR Tlačiť E-mail
Monitoring odpadových vôd
Streda, 20. Júl 2022 07:01

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 62 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.


Do 27. kalendárneho týždeň bolo celkovo vyšetrených 1618 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou, z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1577 (97,47 %) vzoriek.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Aktuálne odporúčania pre obyvateľov Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 15. Júl 2022 14:25

Úrad verejného zdravotníctva SR vzhľadom na stúpajúci počet prípadov COVID-19 pripomína sériu odporúčaní, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy.

Je v záujme každého jednotlivca, aby chránil svoje zdravie, ale aj životy a zdravie svojich blízkych a celej spoločnosti.

Ako sa môžete chrániť pred infekciou

1.      Zaočkujte sa a využite aj posilňujúcu dávku vakcíny


Vakcíny proti COVID-19 bezpečným a kontrolovaným spôsobom zabezpečia organizmu obranu proti infekcii vyvolanej SARS-CoV-2. Takto je potom organizmus pripravený brániť sa pred skutočnou infekciou. Ak sa očkovaný človek následne stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a je schopný proti nemu bojovať.


2.      Uprednostnite exteriér alebo poriadne vetrajte


Sústreďte všetky svoje aktivity na miesta s dobrou cirkuláciou vzduchu, najlepšie v exteriéri a s dostatočnými rozostupmi. Ak musíte byť v interiéri, zabezpečte pokiaľ možno nepretržité prúdenie a výmenu vzduchu - vhodná je kombinácia otvorených okien a/alebo dverí, ventilátorov či pravidelne udržiavanej vzduchotechniky.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (28. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 15. Júl 2022 11:53

kupaliska_2022_04V 28. týždni (ku dňu 14.7.2022) bola v prevádzke väčšina prírodných a umelých kúpalísk, ktoré prevádzkovatelia plánujú počas kúpacej sezóny (ďalej len „KS“) 2022 prevádzkovať. Avšak prevádzka a návštevnosť na niektorých kúpaliskách bola ovplyvnená nepriaznivým počasím.


Regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) pokračovali v povolených zariadeniach vo výkone štátneho zdravotného dozoru (ďalej len „ŠZD“), resp. v odberoch vzoriek vôd na kúpanie. V prípade zistenia nedostatkov na kúpaliskách ukladali opatrenia na ich odstránenie. RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie (vrátane odberov vzoriek vôd) na prírodných vodných plochách, ktoré nemajú organizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.

Čítať celý článok...
 
Prevencia pred COVID-19: Ako správne vetrať Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 15. Júl 2022 10:24

COVID_19_vetranie_7-2022COVID-19 sa šíri vzduchom prenášanými časticami a kvapôčkami. Ľudia, ktorí sú infikovaní COVID-19, môžu pri výdychu uvoľňovať častice a kvapôčky, ktoré obsahujú vírus SARS CoV-2 (napr. tiché dýchanie, rozprávanie, spev, cvičenie, kašeľ, kýchanie). Existuje viacero spôsobov, ktoré možno uplatniť na zníženie potenciálu prenosu COVID-19 vzduchom. Jedným z nich je aj vetranie. Zabezpečenie správneho vetrania vonkajším vzduchom môže pomôcť znížiť koncentráciu kontaminantov vo vzduchu, vrátane vírusov v interiéri.

Čítať celý článok...
 
Druhý potvrdený prípad opičích kiahní na Slovensku Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Štvrtok, 14. Júl 2022 17:27

Na Slovensku sme zaznamenali druhý laboratórne potvrdený prípad ochorenia na opičie kiahne. Ide o osobu v strednom veku, z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Je izolovaná, hospitalizácia zatiaľ nebola potrebná.

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečuje potrebné epidemiologické vyšetrovanie, vrátane zisťovania možných okolností nákazy. Súvislosť s prvým prípadom sa zatiaľ nezistila.

Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie,
na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená.

Počet potvrdených prípadov na našom území môže narastať, nepredpokladáme však rozsiahle epidémie.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 10 z 160