Kto je prítomný

Máme online 547 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3687
Počet zobrazení obsahu : 21299194
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Odborníci varujú pred jesenným nárastom ochorení COVID-19 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 12. august 2022 08:51

Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a Konzílium odborníkov na jeseň očakávajú výraznejší nárast ochorení na COVID-19. Dôvodmi sú predovšetkým návraty z dovoleniek, začiatok školského roka a presun podujatí do interiérov. Odborníci preto pripomínajú odporúčania pre verejnosť, podniky a inštitúcie. Najefektívnejším opatrením, ako minimalizovať dopady ochorenia na spoločnosť, je spoločná kolektívna zodpovednosť.


Epidemiologická situácia je aktuálne pomerne priaznivá, no odborníci očakávajú nárast ochorení počas prvých jesenných týždňov. Širokej verejnosti preto odborníci odporúčajú naďalej dodržiavať základné pravidlá. Hneď prvým odporúčaním je využiť možnosť očkovania, dbať na hygienu rúk (vrátane dezinfekcie) a dodržiavať zásady respiračnej hygieny. Napríklad, používať jednorazové papierové vreckovky a následne ich odhodiť, ideálne do bezdotykového odpadkového koša. Ak žiadnu vreckovku nemáte poruke, prekryte si ústa aspoň lakťovou jamkou. Cieľom je zabrániť uvoľneniu potenciálne infekčných kvapôčok do okolitého vzduchu.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia – 11.8.2022 Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 12. august 2022 08:44

Prezentácia obsahuje informácie o situácii vo svete, základné parametre epidémie COVID-19 na Slovensku a priebežné výsledky sekvenácie, čiže monitoringu variantov vírusu SARS-CoV-2 na Slovensku a tiež informáciu o výskyte nových subvariantov omikronu.


Sledovať môžete tiež vývoj počtu pozitívne testovaných, priebežné výsledky monitoringu SARS-CoV-2 v odpadových vodách, vývoj počtu testov a pozitivity testov, počet výjazdov ZZS ku COVID pacientom či informácie o hospitalizácii pacientov.

Čítať celý článok...
 
Program vedeckej konferencie 41.dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu Tlačiť E-mail
41. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu
Piatok, 01. Júl 2022 12:08

ivan_stodola_sProgram vedeckej konferencie 41.dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu (pdf)

 
Peľová situácia v SR za 31. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 10. august 2022 08:49

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergologického hľadiska:


  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, astrovité, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, chmeľ, skorocel, štiav

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom týždni opäť dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy sprevádzaný peľom významných alergénov paliny, ambrózie a tráv z čeľade lipnicovitých. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval nízke, alergologicky nevýznamné denné koncentrácie. Výrazne stúpli denné hladiny peľu paliny a pozvoľna pribúda peľ ambrózie.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Radiačnú situáciu monitorujeme Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Sobota, 06. august 2022 11:13

Úrad verejného zdravotníctva SR ako ústredie radiačnej monitorovacej siete neustále monitoruje radiačnú situáciu na našom území. „V sledovanom období, aj napriek už medializovaným delostreleckým útokom na JE Záporožská jadrová elektráreň, neboli na našom území prostredníctvom siete včasného varovania detegované odchýlky od dlhodobých priemerov hodnôt dávkových príkonov gama žiarenia v ovzduší. Radiačná situácia je naďalej stabilná,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Pracovníci odborov radiačnej ochrany vykonávajú aj merania žiarenia gama metódou termoluminiscenčných dozimetrov v životnom prostredí na 56 monitorovacích miestach, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené na celom území Slovenskej republiky,“ uviedla vedúca Odboru radiačnej ochrany ÚVZ SR Veronika Drábová. Doplnila, že vzhľadom na vysokú citlivosť merania by táto metóda bola vybraná ako ťažisková pri zisťovaní dávkovej záťaže obyvateľov v prípade núdzových situácií, či už na našom území alebo mimo neho.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (31. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 05. august 2022 11:47

kupaliska_2022_07V 31. týždni (ku dňu 4.8.2022) regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) naďalej vykonávali štátny zdravotný dozor (ďalej len „ŠZD“) na vybraných prevádzkovaných umelých a prírodných kúpaliskách, pričom realizovali aj kontrolné odbery vzoriek vody na kúpanie. RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie na vybraných prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou a bez prevádzkovateľa.

Čítať celý článok...
 
Na Slovensku pribudli dva nové prípady opičích kiahní (31. kalendárny týždeň) Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Piatok, 05. august 2022 10:10

Na Slovensku sme v 31. kalendárnom týždni (1.-5.08.2022) zaznamenali dva nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na osem.


V oboch prípadoch ide o osoby vo vekovej skupine 20 až 59 rokov. Zatiaľ sa medzi nimi nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť, tá sa rovnako nepreukázala ani s predchádzajúcimi – už potvrdenými prípadmi. V cestovateľskej anamnéze mali pobyt v zahraničí, nie je však vylúčené ani nakazenie sa na území Slovenskej republiky.


Obe osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, jedna z nich bola krátko hospitalizovaná a neskôr prepustená do domácej starostlivosti. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 30. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 03. august 2022 08:23

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, astrovité, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 30. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR Tlačiť E-mail
Monitoring odpadových vôd
Utorok, 02. august 2022 12:57

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 62 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (25. júl – 31. júl 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Pondelok, 01. august 2022 11:50

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (25. júl – 31. júl 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 8 z 160