Kto je prítomný

Máme online 522 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3682
Počet zobrazení obsahu : 21273249
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
V 38. až 42. týždni sme nezaznamenali nové prípady opičích kiahní Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Utorok, 25. október 2022 10:22

V uplynulých týždňoch sme na Slovensku nezaznamenali žiaden laboratórne potvrdený prípad opičích kiahní. Naďalej tak evidujeme celkom 14 prípadov, pričom naposledy sme nové laboratórne potvrdené prípady na území SR zachytili v 35. týždni 2022.


Okolité krajiny k 20. októbru 2022 – medzitýždenný prírastok nových prípadov/celkový počet: Rakúsko 3/323, Poľsko 5/201, Maďarsko 0/79 a Česko -2/70 (dva prípady boli prekvalifikované) (zdroj WHO).


Tempo šírenia opičích kiahní sa v globálnom meradle naďalej postupne spomaľuje - svedčí o tom vývoj hlásených prípadov, krivka zobrazená na stránkach WHO má klesajúci trend. Pokles novo hlásených prípadov je najmä v Európe a Severnej a Južnej Amerike, avšak v oboch regiónoch sú aj krajiny, ktoré, naopak, hlásia rast počtu nových ochorení (najviac Taliansko, Švédsko, Portugalsko, Bosna a Hercegovina). Naďalej preto treba byť obozretný.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (14. október – 20. október 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Piatok, 21. október 2022 11:36

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (14. október – 20. október 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
Hlavný hygienik sa zúčastnil 72. zasadnutia Regionálneho výboru WHO pre Európu, na Slovensku aj v Česku zas viacerých konferencií Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 18. október 2022 12:13

72_zasadnutie_Regionalneho_vyboru_WHOOchorenie COVID-19 naďalej zamestnáva odborníkov po vedeckej a výskumnej stránke. Rôzne aspekty pandémie i samotného ochorenia dominovali aj na 26. Červenkových dňoch, odbornej konferencii, ktorá sa konala pod záštitou hlavného hygienika SR Jána Mikasa. Odborná obec sa podrobne venovala šíreniu COVID-19 a jeho priebehu, vplyvom opatrení či sekvenovaniu vírusu SARS-CoV-2. Témou odbornej diskusie boli aj iné infekčné ochorenia, ako sú HIV/AIDS, legionárska choroba, ochorenia prenášané vektormi či nozokomiálne a ďalšie nákazy. Celý program konferencie nájdete tu.


Nákazlivé ochorenia boli aj jednou z tém 72. zasadnutia Regionálneho výboru WHO pre Európu, ktoré sa konalo v izraelskom Tel Avive. V delegácii SR bol aj hlavný hygienik SR. Prezentované stanoviská hlavným hygienikom SR, ktoré boli predložené sekretariátu WHO, nájdete na konci tohto príspevku.

Čítať celý článok...
 
Pozvánka na konferenciu: Aktuálne výzvy v podpore a ochrane zdravia Tlačiť E-mail
Aktuálne
Utorok, 18. október 2022 11:51

Pozvánka na konferenciu: Aktuálne výzvy v podpore a ochrane zdravia (pdf)

 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 40. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR Tlačiť E-mail
Monitoring odpadových vôd
Utorok, 18. október 2022 10:26

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 62 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 17.10.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Pondelok, 17. október 2022 08:52

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány  v Taliansku a v Nemecku. Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. A12/01384/22 

názov: Caro White – výrobok na zosvetlenie pokožky

značka: Dream Cosmetics

typ výrobku/číslo výrobku: neuvedené

výrobná dávka: 13/29905-B

čiarový kód: 6181100530070

krajina pôvodu: Pobrežie Slonoviny

výrobca: Dream Cosmetics

              BP 4757, 23 ABIDJAN, Pobrežie Slonoviny

výrobok ponúkaný cez internet:  neuvedené

popis: 50 ml, biela plastová fľaša, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (10. október – 14. október 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Piatok, 14. október 2022 13:12

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (10. október – 14. október 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 40. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 13. október 2022 12:02

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergologického hľadiska:

  • ambróziapalina, trávy z čeľade lipnicovité, astrovité, pŕhľavovité, mrlíkovité, skorocel

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom týždni sa v ovzduší na Slovensku vyskytovali už len nízke denné koncentrácie peľu. Peľ ambrózie, paliny a tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval prevažne veľmi nízke denné koncentrácie. Taktiež peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a ostatných bylín sa vyskytoval v ovzduší už len ojedinele. Pokles denných hladín peľu v ovzduší spôsobený najmä ochladením a zrážkovou činnosťou je typický pre jesenné mesiace. Poklesli aj denné koncentrácie húb (plesní), ktoré boli najpočetnejšie zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Ich denné hladiny dosahovali vyššie denné koncentrácie na celom území.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (3. október – 9. október 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Pondelok, 10. október 2022 11:27

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (3. október – 9. október 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
Chrípková sezóna 2022/2023: Očkovanie proti chrípke a ďalšie informácie o prevencii ochorenia Tlačiť E-mail
Chrípka
Štvrtok, 06. október 2022 12:05

chripkova_sezona_2022_2023Chrípka býva mylne považovaná za banálne ochorenie. Komplikácie spojené s chrípkou si pritom častokrát vyžadujú hospitalizáciu a u rizikových skupín môže ochorenie na chrípku vyvolať nebezpečné, život ohrozujúce zdravotné komplikácie.


Očkovanie je najvhodnejšou ochranou pred chrípkou, jej ťažkým priebehom a nepriaznivými následkami ochorenia.


Vakcíny proti chrípke sú vysoko účinné, hradené všetkými zdravotnými poisťovňami a majú dobre preskúmané vedľajšie účinky (krátkodobá reakcia na očkovanie môže zahŕňať napríklad bolesť hlavy, únavu či bolesť v mieste podania očkovacej látky).


Medzi osoby, ktorým je vysoko odporúčané očkovanie proti chrípke, patria zdravotnícki pracovníci, ľudia vo veku nad 59 rokov, pacienti s chronickými ochoreniami (srdcovo-cievne, pľúcne, metabolické) a osoby s oslabenou imunitou. Očkovanie proti chrípke je vhodné aj v tehotenstve a je odporúčanou formou prevencie chrípky aj u detí (obzvlášť vo veku od 6 mesiacov do troch rokov).

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 3 z 160