Kto je prítomný

Máme online 2417 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3743
Počet zobrazení obsahu : 21658345
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Kelímok bio konopie 35 % s obsahom konopných prísad Tlačiť E-mail
Oznámenia o nevyhovujúcich / škodlivých výrobkoch
Streda, 21. december 2022 12:41

Na základe vykonanej úradnej kontroly regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bola zistená v obchodnej sieti prítomnosť nevyhovujúceho výrobku Kelímok bio konopie 35 % (PL KUBEK BAILANGO 0,3 l HEMP) 20012, výrobca Practic, EAN kód: 590 3456 102 180, dodávateľ: PRACTIC sp. z.o.o. S.K.A., Poľsko, www.practic.com.pl.


Výrobok z dôvodu prítomnosti zložky konope nie je v súlade s požiadavkami nariadenia Komisie č. 10/2011 o plastových materiáloch a predmetoch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami. Použitie konope a iných nepovolených rastlinných prísad v plastových materiáloch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie, ku ktorému môže dôjsť pri rýchlejšej degradácii niektorých plastov. To môže viesť k migrácii niektorých látok do potravín (formaldehyd, melamín) v množstvách, ktoré prekračujú povolené limity.

Čítať celý článok...
 
Súčasná chrípková sezóna prerástla do chrípkovej epidémie ešte pred vianočnými prázdninami Tlačiť E-mail
Chrípka
Utorok, 20. december 2022 13:23

Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie očakávame, že hlásená chorobnosť na akútne respiračné ochorenia, vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení presiahne tento týždeň úroveň epidemického prahu vo všetkých krajoch Slovenska. Je možné konštatovať, že súčasná chrípková sezóna prerástla do chrípkovej epidémie ešte pred vianočnými prázdninami.


Chorobnosť na chrípku a aj iné respiračné ochorenia by mala počas vianočných prázdnin klesnúť, nakoľko sa vtedy deti nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí. Očakávame, že po vianočných prázdninách bude chorobnosť opäť stúpať a po čase dôjde k druhému vrcholu počas chrípkovej sezóny.  


Naplnili sa naše predikcie o silnejšej aktivite chrípky v sezóne 2022/2023 - vzhľadom na relatívne nízky výskyt chrípky v uplynulých dvoch neštandardných sezónach sú ľudia k respiračným ochoreniam viac náchylnejší (populácia je k vírusom aj baktériám vnímavejšia).

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (9. december – 15. december 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Piatok, 16. december 2022 13:14

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (9. december – 15. december 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
Hlavný hygienik SR Ján Mikas a odborníčky ÚVZ SR vystúpili na konferencii v ČR Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 13. december 2022 10:57

jicin_1Delegácia Úradu verejného zdravotníctva na čele s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom sa zúčastnila konferencie pri príležitosti 70 rokov hygienickej služby v Českej republike a na Slovensku. Konferencia sa konala v českom Novom Jičíne pod záštitou ministra zdravotníctva SR Vlastimila Válka, hlavnej hygieničky ČR Pavly Svrčinovej a riaditeľa  regionálnej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie v ČR Srđana Matića.


Ján Mikas vo svojom vystúpení predstavil súčasnú situáciu verejného zdravia na Slovensku a aktivity, plány a výzvy úradu do budúcnosti. „Úrady verejného zdravotníctva na Slovensku prešli počas pandémie COVID-19 zaťažkávajúcou skúškou. Pandémia totiž jasne poukázala na nezastupiteľný význam a skutočnú hodnotu fungujúcich orgánov verejného zdravotníctva. Verejnosť však zároveň spoznala aj najväčšie slabiny tohto desaťročia podceňovaného odboru - a to technologický a personálny dlh,” uviedol hlavný hygienik. 


Ako pripomenul, v súčasnosti nastáva masívna generačná výmena odborníkov vo všetkých oblastiach, kde je náročné prilákať absolventov a udržať ich, aby sme z nich vychovali odborníkov. 

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (2. december – 8. december 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Pondelok, 12. december 2022 09:09

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (2. december – 8. december 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
Vyjadrenie hlavného hygienika SR Jána Mikasa k priebehu chrípkovej sezóny za 49. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Chrípka
Piatok, 09. december 2022 16:18

V 49. kalendárnom týždni 2022 bolo hlásených 73 048 akútnych respiračných ochorení (ARO), t. j. chorobnosť 2 844,7/100 000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto kalendárnom týždni. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 39,1 %. Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bolo v 49. kalendárnom týždni 2022 hlásených 10 379 ochorení (chorobnosť 404,2/100 000), čo predstavuje 14,2 % z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 146,5 %. Podrobnejšie informácie o priebehu chrípkovej sezóny za 49. týždeň nájdete tu


Obdobný vývoj chorobnosti sme počas aktuálnej chrípkovej sezóny očakávali. Predpokladáme, že chorobnosť na chrípku aj iné respiračné ochorenia bude do vianočných prázdnin ešte rásť a počas ich priebehu klesne - deti sa vtedy nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí.

Čítať celý článok...
 
Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 08. december 2022 12:40

trhyPrinášame niekoľko tipov, ako môže zákazník narýchlo vyhodnotiť dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch s pokrmami a potravinami na vianočných trhoch:

 • Vystavované nebalené pokrmy a potraviny v stánkoch musia byť vhodne chránené pred kontamináciou z okolitého prostredia (prikryté aspoň ochrannou fóliou).

 • Pri príprave a manipulácii s nimi nesmú osobám, ktoré podávajú hotové pokrmy zákazníkom, chýbať jednorazové rukavice a pokrývka hlavy.

 • Zákazník by mal pred kúpou pokrmu venovať pozornosť aj čistote pracovných dosiek či kuchynských pomôcok v stánkoch a čistote pracovného odevu zamestnancov.

 • Všimnúť by si mal aj, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.

 • Chladené potraviny a používané polotovary nesmú byť uložené voľne, patria do chladiacich zariadení.

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 7.12.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Streda, 07. december 2022 09:41

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány v Írsku, vo Švédsku, vo Francúzsku, v Taliansku, v Litve, v Českej republike a v Spojenom kráľovstve. Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. A12/01640/22 

názov: ToothFaerie Toothpaste – zubná pasta

značka: ToothFaerie

typy výrobkov/čísla výrobkov: ToothFaerie Activated Charcoal with coconut Toothpaste

ToothFaerie Orange & Petitgrain Toothpaste

ToothFaerie Peppermint & Spearmint  Toothpaste

ToothFaerie Activated Charcoal  with peppermint/spearmint

Toothpaste

ToothFaerie Sweet Fennel & Turmeric Toothpaste

ToothFaerie Cinnamon Leaf & Spearmint Toothpaste

výrobná dávka: všetky výrobné dávky

čiarový kód: neuvedené

krajina pôvodu: Írsko

výrobca: ToothFaerie, Co. Clare, Co. Clare, Írsko

výrobok ponúkaný cez internet: https://dutchhealthstore.com, https://www.organico.ie,

https://www.neighbourfood.co.uk, https://www.oneshop.ie, https://newleafonline.ie,

https://www.paxwholefoodsecogoods.com, https://downtoearth.ie, https://ecostorie.ie,

https://diatomaceousearthireland.ie, https://thefillingstationecostore.ie, https://bareblue.ie

popis: zubná pasta v baleniach 55 a 85 ml, sklenená nádoba s kovovým uzáverom, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
Pohár na pitie DRINKING CUP s obsahom bambusových prísad Tlačiť E-mail
Oznámenia o nevyhovujúcich / škodlivých výrobkoch
Piatok, 02. december 2022 15:04

Dňa 2.12.2022 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky cez systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed) zaslané informačné oznámenie z Českej republiky o nepovolenom použití bambusu vo výrobku – pohár na pitie, označenie: DRINKING CUP, NATURAL COLLECTION, značka EXCELLENT EH HOUSEWARE, EAN kód 8719202624823, iné označenie 170, výrobná dávka 348643, krajina pôvodu Čína, vyrobené pre AM/63, P.O. BOX 37211, Amsterdam, Holandsko.


Distribútorom výrobku v SR je Z-TRADE SK s.r.o., Bazová 1108/9, 821 08 Bratislava.

Čítať celý článok...
 
Sedavý životný štýl je vážnym zdravotným rizikom Tlačiť E-mail
Aktuálne
Piatok, 02. december 2022 13:34

sedavy_zivotny_stylSedíte v aute, v autobuse alebo vo vlaku na ceste do práce? Sedíte osem hodín za stolom pri práci? Sedíte počas prestávky na obed? Sedíte pri ceste domov z práce? A po dlhom pracovnom dni oddychujete usadený na gauči? V tom prípade vediete sedavý životný štýl.

Nedostatok aktivity je však významným rizikovým faktorom vážnych chronických ochorení. Sedavý životný štýl zvyšuje riziko predčasného úmrtia.


Čo je to neaktívny - sedavý - životný štýl?

 • Sedavý alebo neaktívny životný štýl znamenajú to isté. Vo všeobecnosti sa zvykne opisovať ako životný štýl s množstvom sedenia či ležania a zriedkavým alebo žiadnym cvičením.

 • Na sedavom spôsobe života sa podieľajú všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame v sede alebo pri ležaní - napríklad sedenie v kancelárii, v škole, doma, šoférovanie, jedenie, sledovanie televízie, hranie videohier, používanie počítača, čítanie.

 • Keď sa tieto aktivity počas dňa nahromadia natoľko, že pri nich presedíme alebo preležíme dokopy viac ako 6 hodín, obvykle sa to označuje za sedavý spôsob života.

 • Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 60 – 85 % ľudí na svete vedie sedavý spôsob života, v dôsledku čoho ide o veľmi vážny problém verejného zdravia.

 • Starší dospelí sú najsedavejšou vekovou skupinou s priemerným časom sedenia 8,5 – 9,6 hodín denne, čo predstavuje 65 % až 80 % ich času bdenia.

 • Sedavý životný štýl môže prispieť k zhoršeniu kvality zdravia, rozvoju chronických ochorení, ako aj príčinám smrti, ktorým je možné predísť. A čím viac sedíme, tým väčšie sú naše zdravotné riziká.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 3 z 163