Kto je prítomný

Máme online 563 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3327
Počet zobrazení obsahu : 19170191
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky k realizácii prezenčnej a dištančnej výučby študentov vysokých škôl počas trvania pandémie COVID-19 Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 07. september 2021 11:16

Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky k realizácii prezenčnej a dištančnej výučby študentov vysokých škôl počas trvania pandémie COVID-19 (pdf)

 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2021 (35. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 03. september 2021 12:20

kupaliska35V 35. kalendárnom týždni (ku dňu 2.9.2021) naďalej dochádzalo k postupnému ukončovaniu prevádzok umelých i prírodných kúpalísk.


Z dôvodu nepriaznivého počasia bola na kúpaliskách nízka návštevnosť, pričom prevádzka viacerých kúpalísk a sezónnych bazénov bola prerušená.


Regionálne úrady verejného zdravotníctva aj v tomto týždni pokračovali v monitorovaní kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou a bez prevádzkovateľa. Štátny zdravotný dozor na prevádzkovaných prírodných i umelých kúpaliskách vykonávali už len ojedinele.

Čítať celý článok...
 
Informácia k vyhľadávaniu kontaktov regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 31. august 2021 14:40
  • Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) dokážu v súčasnosti pri priaznivej spolupráci zo strany pozitívnych osôb na COVID-19 vyhľadať všetky ich úzke kontakty. Vieme flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie. Počet ľudí, ktorí sa podieľajú na dohľadávaní kontaktov, dokážeme operatívne navýšiť alebo znížiť. Úzke kontakty pozitívne testovaných vyhľadávame každý jeden deň. 

  • Na vyhľadávanie kontaktov sme okamžite schopní nasadiť z radov našich kmeňových zamestnancov cca 760 ľudí (epidemiológovia aj vyškolení pracovníci z iných odborných sekcií RÚVZ). V kritickej situácii vedia RÚVZ nasadiť aj ďalších ľudí z odborov. V porovnaní s druhou vlnou pandémie COVID-19 majú regionálne úrady viac o 175 kmeňových zamestnancov vyškolených na dohľadávanie kontaktov. Celkový stav zamestnancov regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa navýšil o 188 ľudí. Na personálnom posilnení naďalej pracujeme.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku a zaradenie okresov v COVID Automate (31.8.2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 31. august 2021 13:50

V priloženej prezentácii nájdete podrobné údaje k aktuálnej situácii na Slovensku a v Európe. Prezentácia tiež obsahuje informácie o trende incidencie v susedných krajinách, dáta o úrovni zaočkovanosti v Európe a o priebehu vakcinácie na Slovensku. Prezentovaný je aj vývoj počtu potvrdených prípadov, počet výjazdov záchraniek ku COVID pacientom, denný počet prvoočkovancov, vývoj zaočkovanosti po vekových skupinách či podľa okresov. V prezentácii nájdete aktualizované zaradenie okresov v rámci COVID Automatu pre nasledujúci týždeň (6.9. až 12.9.2021).

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 (stav k 23. 8. 2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 31. august 2021 12:02

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci monitoringu odpadových vôd odobrali k 23. augustu 2021 celkovo 134 vzoriek, ktoré boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 115 (85,82 %) vzoriek.  


Ostatné tri kalendárne týždne pozorujeme nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 33. kalendárnom týždni bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách.

Čítať celý článok...
 
27.8.2021 – 244. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – novela upravujúca režim tzv. pendlerov Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 27. august 2021 12:49

244/2021 V. v. SR (PDF) VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 231/2021 V. v. SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky


Účinnosť vyhlášky: 30. august 2021


Prehľad zmien: Ruší sa prechodné ustanovenie, ktoré stanovovalo platnosť režimu pre pendlerov do 1. septembra.


Čo to znamená: Pendleri (sú definovaní v paragrafe 7 vyhlášky č. 231), ktorí nespĺňajú definíciu plne zaočkovanej osoby, budú môcť chodiť na územie Slovenskej republiky bez povinnosti domácej karantény aj po uplynutí 1. septembra, ak sa preukážu negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní (toto platilo aj do 1. septembra). Takéto osoby sa budú musieť raz do mesiaca zaregistrovať na portáli eHranica.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2021 (34. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 27. august 2021 11:02

kupaliska34V 34. týždni (ku dňu 26.8.2021) dochádzalo k ukončovaniu prevádzky umelých kúpalísk najmä z dôvodu nepriaznivého počasia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) naďalej vykonávali štátny zdravotný dozor (ďalej len „ŠZD“) na vybraných prevádzkovaných umelých a prírodných kúpaliskách, pričom realizovali aj kontrolné odbery vzoriek vody na kúpanie.


RÚVZ taktiež pokračovali v monitorovaní kvality vody na kúpanie (vrátane odberov vzoriek vôd) na prírodných vodných plochách, ktoré majú neorganizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa, pričom mnohé vykonané odbery boli poslednými v tohtoročnej kúpacej sezóne (ďalej len „KS“).


Takmer na celom Slovensku bola počas tohto týždňa zaznamenaná nízka návštevnosť z dôvodu chladného resp. premenlivého počasia, pričom na kúpaliskách napr. v okresoch Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa došlo k prerušeniu prevádzky týchto zariadení. V závislosti od počasia boli v prevádzke kúpaliská napr. v okresoch Martin či Turčianske Teplice.

Čítať celý článok...
 
Ako pripraviť prváka do školy Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 27. august 2021 09:08
  • pexels-photo-8456154Vysvetlite mu, že v škole bude mať iný režim ako v škôlke, nájde si nových kamarátov a naučí sa veľa nových, zaujímavých vecí,

  • veku primeraným spôsobom mu vysvetlite podstatu a dôležitosť zavedených protiepidemických opatrení v škole,

  • nestrašte dieťa tým, že ho v škole čakajú iba povinnosti a “dajú ho tam do poriadku“,

  • naučte dieťa režimu dňa – aby vstávalo v určitú hodinu, chodievalo spať v rovnaký čas a každý deň si skontrolovalo, či má pripravené všetko, čo potrebuje na vyučovanie,

  • dohodnite sa s ním, kedy sa budete spolu učiť, aj kedy bude mať čas na oddych,

  • ak má dieťa ťažkosti s nadväzovaním vzťahov v novom prostredí a kolektíve, môžete napríklad vymyslieť spoločnú aktivitu so spolužiakmi, ideálne v exteriéri - napríklad v parku alebo prírode,

  • rozprávajte sa s ním o tom, čo sa učili, všímajte si, či sa nemení jeho správanie, príčinou môže byť stres,

  • ďalšie odporúčania môžete nájsť aj v archívnom materiáli ÚVZ SR: Ako zvládnuť nástup prváka do školy.


Odporúčania pre výber školskej tašky


Pri kupovaní školskej tašky berte do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa. “Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke. Rodičia by mali dohliadať na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku a zaradenie okresov v COVID Automate (25.8.2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Štvrtok, 26. august 2021 06:37

V priloženej prezentácii nájdete podrobné údaje k aktuálnej situácii na Slovensku a v Európe. Prezentácia tiež obsahuje informácie o trende incidencie v susedných krajinách, dáta o úrovni zaočkovanosti v Európe a o priebehu vakcinácie na Slovensku. Prezentovaný je aj vývoj počtu potvrdených prípadov, potvrdené spracované prípady podľa stavu očkovania, denný počet prvoočkovancov, vývoj zaočkovanosti po vekových skupinách či podľa okresov. V závere prezentácie nájdete aktualizované zaradenie okresov v rámci COVID Automatu pre nasledujúci týždeň (30.8. až 5.9.2021).

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2021 (33. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 20. august 2021 12:22

kupaliska33V 33. týždni (ku dňu 19.8.2020) Regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) naďalej vykonávali štátny zdravotný dozor (ďalej len „ŠZD“) na vybraných prevádzkovaných umelých a prírodných kúpaliskách, pričom realizovali aj kontrolné odbery vzoriek vody na kúpanie. RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie na vybraných prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou a bez prevádzkovateľa.


V závislosti od počasia boli v prevádzke kúpaliská v okresoch Považská Bystrica, Ilava, Púchov, Galanta, Turčianske Teplice, Žilina. Ovplyvnená nepriaznivým počasím bola aj návštevnosť kúpalísk napr. v okresoch Stará Ľubovňa a Trebišov.PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY


V 33. týždni bola na základe ostatných odberov vzoriek vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na 9 prírodných kúpaliskách (ďalej len "PK") a nasledujúcich prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 9 z 134