Kto je prítomný

Máme online 311 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3606
Počet zobrazení obsahu : 20876937
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Prevencia pred COVID-19: Ako správne vetrať Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 15. Júl 2022 11:24

COVID_19_vetranie_7-2022COVID-19 sa šíri vzduchom prenášanými časticami a kvapôčkami. Ľudia, ktorí sú infikovaní COVID-19, môžu pri výdychu uvoľňovať častice a kvapôčky, ktoré obsahujú vírus SARS CoV-2 (napr. tiché dýchanie, rozprávanie, spev, cvičenie, kašeľ, kýchanie). Existuje viacero spôsobov, ktoré možno uplatniť na zníženie potenciálu prenosu COVID-19 vzduchom. Jedným z nich je aj vetranie. Zabezpečenie správneho vetrania vonkajším vzduchom môže pomôcť znížiť koncentráciu kontaminantov vo vzduchu, vrátane vírusov v interiéri.

Čítať celý článok...
 
Druhý potvrdený prípad opičích kiahní na Slovensku Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Štvrtok, 14. Júl 2022 18:27

Na Slovensku sme zaznamenali druhý laboratórne potvrdený prípad ochorenia na opičie kiahne. Ide o osobu v strednom veku, z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Je izolovaná, hospitalizácia zatiaľ nebola potrebná.

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečuje potrebné epidemiologické vyšetrovanie, vrátane zisťovania možných okolností nákazy. Súvislosť s prvým prípadom sa zatiaľ nezistila.

Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie,
na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená.

Počet potvrdených prípadov na našom území môže narastať, nepredpokladáme však rozsiahle epidémie.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia – 13.7.2022 Tlačiť E-mail
COVID-19
Štvrtok, 14. Júl 2022 08:51

Prezentácia obsahuje informácie o situácii v EÚ, základné parametre epidémie COVID-19 na Slovensku a priebežné výsledky monitoringu SARS-CoV-2 v odpadových vodách. Sledovať môžete tiež vývoj počtu pozitívne testovaných, vývoj počtu testov a pozitivity testov, počet výjazdov ZZS ku COVID pacientom či informácie o hospitalizácii pacientov.


Celú prezentáciu ministerstva zdravotníctva si môžete pozrieť tu (pdf)


Úrad verejného zdravotníctva SR naďalej dôkladne monitoruje situáciu a sleduje aj šírenie nových subvariantov omikronu BA.4 a BA.5.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 28. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 13. Júl 2022 12:51

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, lipa, baza, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých prešla svojím druhým vrcholom, ale najmä vzhľadom na veľké sucho peľ tráv v ovzduší dosahoval celkovo nižšie koncentrácie ako po iné roky.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (4. júl – 10. júl 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Pondelok, 11. Júl 2022 12:44

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (4. júl – 10. júl 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/


Výsledky meraní priemerných denných hodnôt dávkových príkonov gama žiarenia
v 4 vybraných lokalitách v Slovenskej republike, ktoré vykonáva Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prikladáme nižšie:

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 11.7.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Pondelok, 11. Júl 2022 10:55

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány v Českej republike, v Litve a v Nemecku. Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. A12/00922/22

názov: Latte di Mandorla, Crema Vellutante - telový krém

značka: MARIE LAURENT ML

typ výrobku/číslo výrobku: 190607

výrobná dávka: EXP. 06/2022

                             00180600

čiarový kód: 8016543020032

krajina pôvodu: Španielsko

výrobca: Laboratorio n ͦ437 CS, Španielsko

výrobok ponúkaný cez internet:  neuvedené

popis: 200 ml, biely plastový téglik s bielym uzáverom, viď obrázok

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (27. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 08. Júl 2022 13:14

kupaliska_2022_03V 27. týždni (ku dňu 7.7.2022) boli do prevádzky uvedené ďalšie umelé a prírodné kúpaliská. Regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) pokračovali v kontrolách pripravenosti na kúpaciu sezónu (ďalej len „KS“) a odberoch vzoriek na kúpaliskách, ktorých prevádzkovatelia požiadali o začiatok prevádzky.


V povolených zariadeniach RÚVZ pokračovali vo výkone štátneho zdravotného dozoru (ďalej len „ŠZD“) a realizovali aj kontrolné odbery vzoriek vody na kúpanie. Taktiež pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY


V 27. týždni bola na základe ostatných odberov vzoriek vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na 11 prírodných kúpaliskách (ďalej len „PK“) a nasledujúcich prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 26. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR Tlačiť E-mail
Monitoring odpadových vôd
Piatok, 08. Júl 2022 11:40

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 61 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.


Do 26. kalendárneho týždeň bolo celkovo vyšetrených 1565 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou, z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1525 (97,44 %) vzoriek.

Čítať celý článok...
 
Prvý potvrdený prípad opičích kiahní na Slovensku Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Štvrtok, 07. Júl 2022 14:16

Na Slovensku sme zaznamenali prvý laboratórne potvrdený prípad opičích kiahní. Ide o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, k prenosu ochorenia došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Osoba je izolovaná a hospitalizovaná. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podchytil všetky úzke kontakty - osoby sú poučené o monitorovaní ich zdravotného stavu a nutnosti izolácie v prípade objavenia sa klinických príznakov ochorenia.


Osoba pri podozrení z ochorenia postupovala korektne a v súlade s odporúčaniami - prejavy infekcie nepodcenila a iniciatívne vyhľadala lekára, ktorý vzhľadom na klinické príznaky stanovil ďalšie vyšetrenia.


Informácie o opičích kiahňach


Inkubačný čas
ochorenia je 6 - 13 dní, avšak môže byť až 5 - 21 dní.

Prenos: Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. 

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia – 6.7.2022 Tlačiť E-mail
COVID-19
Štvrtok, 07. Júl 2022 07:31

Prezentácia obsahuje základné parametre epidémie COVID-19 na Slovensku, priebežné výsledky monitoringu variantov vírusu SARS-CoV-2 na Slovensku a dáta zo sekvenácie podľa krajov. Sledovať môžete tiež vývoj počtu pozitívne testovaných, vývoj počtu testov a pozitivity testov a informácie o 7-dňovej PCR incidencii v okresoch. Materiál obsahuje aj vývoj výjazdov záchranárov ku COVID pacientom a počet týchto výjazdov podľa krajov, vývoj príjmov do nemocníc a rozdelenie hospitalizovaných pacientov podľa primárnej diagnózy.


Celú prezentáciu ministerstva zdravotníctva si môžete pozrieť tu. (pdf)

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 8 z 157