Kto je prítomný

Máme online 318 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3606
Počet zobrazení obsahu : 20876781
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Keramický tanier so zvieracím motívom Ambition Junior z Číny – migrácia olova Tlačiť E-mail
Oznámenia o nevyhovujúcich / škodlivých výrobkoch
Utorok, 26. Júl 2022 11:48

00-Zdjcie3Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky cez systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá dostal oznámenie o nevyhovujúcom výrobku – keramickom tanieri so zvieracím motívom, číslo šarže 281799BB, krajina pôvodu Čína.


V uvedenom výrobku bola laboratórnou analýzou zistená migrácia olova, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1935/2004 o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami a na základe čoho sa výrobok sťahuje z trhu.


Výrobok bol na Slovensko distribuovaný spoločnosťou DAJAR Sp. z o.o., ul.Poltawska 6, 75-072 Koszalin, Poľsko.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (18. júl – 24. júl 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Pondelok, 25. Júl 2022 13:44

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (18. júl – 24. júl 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/


Výsledky meraní priemerných denných hodnôt dávkových príkonov gama žiarenia
v 4 vybraných lokalitách v Slovenskej republike, ktoré vykonáva Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prikladáme nižšie:

Čítať celý článok...
 
Na Slovensku bol potvrdený prípad ochorenia na západonílsku horúčku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 22. Júl 2022 12:49

zapadonilska_horuckaZápadonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie. Pôvodcom ochorenia je západonílsky vírus (West Nile Virus, WNV) z čeľade Flaviviridae. Ochorenie je prenášané komármi najčastejšie z rodu Culex.


Ochorenie sa zistilo u osoby vo vekovej skupine 60+ rokov. Keďže sa pohybovala medzi Bratislavou a maďarskou obcou Rajka, nie je možné stanoviť, či ide o autochtónny (domáci) prípad, alebo bola osoba poštípaná mimo Slovenskej republiky. Epidemiologické vyšetrovanie v súvislosti s potvrdeným prípadom naďalej pokračuje.


Ide o druhý zdokumentovaný prípad ochorenia u človeka na území Slovenska. Prvý autochtónny (domáci) prípad ochorenia vyvolaného WNV u človeka v Slovenskej republike bol laboratórne potvrdený 10. septembra 2019.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (29. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 22. Júl 2022 14:28

kupaliska_2022_05V 29. týždni (ku dňu 21.7.2022) bola v prevádzke väčšina prírodných a umelých kúpalísk, ktoré prevádzkovatelia plánujú počas kúpacej sezóny (ďalej len „KS“) 2022 prevádzkovať.


Regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) pokračovali v povolených zariadeniach vo výkone štátneho zdravotného dozoru (ďalej len „ŠZD“) resp. v odberoch vzoriek vôd na kúpanie. V prípade zistenia nedostatkov na kúpaliskách ukladali opatrenia na ich odstránenie. RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie (vrátane odberov vzoriek vôd) na prírodných vodných plochách, ktoré nemajú organizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.

Čítať celý článok...
 
Tretí potvrdený prípad opičích kiahní na Slovensku Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Štvrtok, 21. Júl 2022 16:01

Na Slovensku sme zaznamenali tretí laboratórne potvrdený prípad ochorenia na opičie kiahne. Ide o osobu v strednom veku, z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. K prenosu ochorenia došlo pravdepodobne v zahraničí. Osoba je izolovaná, hospitalizácia nebola potrebná.


Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečuje potrebné epidemiologické vyšetrovanie, vrátane zisťovania možných okolností nákazy. Súvislosť s doterajšími prípadmi na Slovensku sa nezistila.


Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie, na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 28. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 20. Júl 2022 11:41

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, lipa, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav
  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

V ovzduší na území Slovenska dominoval aj v uplynulom týždni peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých – pokračuje, pričom peľ tráv v ovzduší dosiahol alergiologicky významné koncentrácie už len v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave.

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 20.7.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Streda, 20. Júl 2022 09:35


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány v 
Litve, v Rakúsku, vo Švédsku, v Nemecku, v Taliansku a v Belgicku. Ide o nasledujúce výrobky:

1. hlásenie č. A12/00991/2
názov: Drkinamasis veido kremas su natraliomis išrgomis visiems odos tipams su proteinais - krém na tvárLogo_RAPEX
značka: Margarita
typ výrobku/číslo výrobku: 50 ml, najlepšie spotrebovať do: 09 2023A08
výrobná dávka: 09 2023A08
čiarový kód: 4770001336533
krajina pôvodu: Litva
výrobca: UAB „BIOK laboatorija“
                 Ukmergs g. 451, Klevins vs., Avižieni sen.
                 Vilniaus r. sav., Litva
výrobok ponúkaný cez internet: www.margarita.eu
popis: 50 ml, hydratačný krém na tvár s prírodnou srvátkou a proteínmi pre všetky typy pleti, výrobok je zabalený v bielo-zelenej kartónovej škatuľke s informáciami v litovčine, angličtine, lotyštine, estónčine a v ruštine, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 27. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR Tlačiť E-mail
Monitoring odpadových vôd
Streda, 20. Júl 2022 08:01

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 62 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.


Do 27. kalendárneho týždeň bolo celkovo vyšetrených 1618 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou, z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1577 (97,47 %) vzoriek.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Aktuálne odporúčania pre obyvateľov Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 15. Júl 2022 15:25

Úrad verejného zdravotníctva SR vzhľadom na stúpajúci počet prípadov COVID-19 pripomína sériu odporúčaní, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy.

Je v záujme každého jednotlivca, aby chránil svoje zdravie, ale aj životy a zdravie svojich blízkych a celej spoločnosti.

Ako sa môžete chrániť pred infekciou

1.      Zaočkujte sa a využite aj posilňujúcu dávku vakcíny


Vakcíny proti COVID-19 bezpečným a kontrolovaným spôsobom zabezpečia organizmu obranu proti infekcii vyvolanej SARS-CoV-2. Takto je potom organizmus pripravený brániť sa pred skutočnou infekciou. Ak sa očkovaný človek následne stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a je schopný proti nemu bojovať.


2.      Uprednostnite exteriér alebo poriadne vetrajte


Sústreďte všetky svoje aktivity na miesta s dobrou cirkuláciou vzduchu, najlepšie v exteriéri a s dostatočnými rozostupmi. Ak musíte byť v interiéri, zabezpečte pokiaľ možno nepretržité prúdenie a výmenu vzduchu - vhodná je kombinácia otvorených okien a/alebo dverí, ventilátorov či pravidelne udržiavanej vzduchotechniky.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (28. týždeň) Tlačiť E-mail
Týždenné aktualizácie počas kúpacej sezóny
Piatok, 15. Júl 2022 12:53

kupaliska_2022_04V 28. týždni (ku dňu 14.7.2022) bola v prevádzke väčšina prírodných a umelých kúpalísk, ktoré prevádzkovatelia plánujú počas kúpacej sezóny (ďalej len „KS“) 2022 prevádzkovať. Avšak prevádzka a návštevnosť na niektorých kúpaliskách bola ovplyvnená nepriaznivým počasím.


Regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) pokračovali v povolených zariadeniach vo výkone štátneho zdravotného dozoru (ďalej len „ŠZD“), resp. v odberoch vzoriek vôd na kúpanie. V prípade zistenia nedostatkov na kúpaliskách ukladali opatrenia na ich odstránenie. RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie (vrátane odberov vzoriek vôd) na prírodných vodných plochách, ktoré nemajú organizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 7 z 157