Kto je prítomný

Máme online 317 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3603
Počet zobrazení obsahu : 20848657
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Nebezpečné kozmetické výrobky 29.7.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Piatok, 29. Júl 2022 13:20

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány  v Nemecku a v Litve. Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. A12/01077/22  

názov: Lightening Body Lotion - výrobok na zosvetlenie pokožky

značka: Clair-Liss Gènial

typ výrobku/číslo výrobku: neuvedené

výrobná dávka: L3667

čiarový kód: 6181100322514

krajina pôvodu: Pobrežie Slonoviny

výrobca: Sivop parfums & cosmétiques, Pobrežie Slonoviny

výrobok ponúkaný cez internet:  neuvedené

popis: 250 ml, biela plastová fľaša s fialovým vyklápacím uzáverom a dávkovačom, kompletne uzavretá v pestrofarebnej plastovej fólii s potlačou, na výrobku je uvedený dátum výroby: február 2021 a  dátum spotreby: február 2023, viď obrázok

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 29. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR Tlačiť E-mail
Monitoring odpadových vôd
Piatok, 29. Júl 2022 12:43

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 62 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.

Čítať celý článok...
 
Na Slovensku pribudli tri nové prípady opičích kiahní Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Piatok, 29. Júl 2022 12:47

Na Slovensku sme v 30. kalendárnom týždni (25.-29.07.2022) zaznamenali tri nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na šesť.


V prvých dvoch prípadoch ide o osoby vo vekovej skupine 20 až 59 rokov a je medzi nimi epidemiologická súvislosť. Tieto dva prípady nesúvisia s predchádzajúcimi už potvrdenými prípadmi. K nákaze došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí.


V treťom prípade ide rovnako o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Tá bola v rizikovom kontakte na území SR. Tento prípad vysoko pravdepodobne nesúvisí s už potvrdenými prípadmi.


Všetky tri osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, hospitalizácia u nich nebola potrebná. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia.

Čítať celý článok...
 
Prípady opičích kiahní v európskom regióne (základné informácie o ochorení) Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Piatok, 20. máj 2022 12:53

mpxv_zaklad_thumbInformácie boli aktualizované k 29.7.2022

Tri krajiny v európskom regióne (Veľká Británia, Portugalsko a Španielsko) zaznamenali v priebehu prvej polovice mája 2022 potvrdené aj podozrivé prípady opičích kiahní. Prvé prípady boli zaznamenané vo Veľkej Británii a predpokladá sa, že išlo o importovanú infekciu z Afriky.

V európskom regióne už boli medzičasom zaznamenané tisícky prípadov opičích kiahní s výskytom v najmenej 30 krajinách.

 

Laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní boli v jednotkách prípadov zaznamenané aj na Slovensku. Prvý laboratórne potvrdený prípad bol na Slovensku zaznamenaný začiatkom júla 2022.


Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemôžeme vylúčiť, že počet potvrdených prípadov na našom území bude narastať. Nepredpokladáme však rozsiahle epidémie.

ECDC nateraz vyhodnocuje riziko šírenia infekcie vo všeobecnej populácii za „veľmi nízke“, v prípade ľudí s viacerými sexuálnymi partnermi ho však na základe aktuálne dostupných dát označuje za „vysoké“.

Čítať celý článok...
 
Svetová zdravotnícka organizácia: Opičie kiahne predstavujú ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu Tlačiť E-mail
Opičie kiahne
Piatok, 29. Júl 2022 10:22

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dňa 23. júla 2022 vyhlásila epidémiu opičích kiahní za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu podľa Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR). Epidémia sa k tomuto dátumu týkala 75 štátov a teritórií, zaznamenaných bolo celkovo vyše 16-tisíc prípadov, pričom v piatich prípadoch v africkom regióne došlo k úmrtiu.


Medzi dotknutými krajinami s výskytom opičích kiahní je aj Slovensko.
Prvý laboratórne potvrdený prípad bol na území Slovenska zaznamenaný začiatkom júla 2022.


Opičie kiahne síce nie sú nové ochorenie, no výskyt prípadov mimo endemických území Afriky oprávnene vyvoláva odborný záujem, či priamo znepokojenie. Priebežne preto prebiehajú odborné diskusie na medzinárodnej úrovni o pôvode, možnostiach šírenia vírusu a vhodnej forme prevencie.


Cieľom vyhlásenia WHO je systémovo napomôcť lepšej medzinárodnej koordinácii, ochrane pred ochorením, dôslednejšej kontrole výskytu a zjednotiť globálnu reakciu na ochorenie, ktoré predstavuje ohrozenie verejného zdravia na medzinárodnej úrovni.

Čítať celý článok...
 
Výmena jódových tabliet začína 1. augusta Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 28. Júl 2022 13:47

vymena_jodovych_tablietVýmena jódových profylaktík v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice (pre územie v okruhu s polomerom 21 km) a Mochovce (pre územie v okruhu s polomerom 20 km) sa začne 1. augusta a potrvá do konca roka. Dotkne sa zhruba 224 obcí a miest a 460 tisíc obyvateľov. Distribúciu profylaktík koordinuje Ministerstvo vnútra SR v spolupráci so SE. a. s. Naposledy sa konala výmena profylaktík v roku 2017, pravidelná výmena sa realizuje každých 5 rokov.  


Povinnosť zaobstarať jódové tabletky pre svojich zamestnancov a obyvateľov v okolí elektrární a ďalšie určené osoby na vlastné náklady v zmysle platnej legislatívy má prevádzkovateľ - spoločnosť Slovenské elektrárne (SE, a.s.). „Rezort vnútra, ako spolukoordinátor distribúcie profylaktík zriadil na tento účel dva distribučné sklady, z ktorých sa budú vydávať príslušné počty balení pre obce/mestá a osobitne pre určené inštitúcie. Sme pripravení byť maximálne súčinní,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec. Z dôvodu zabezpečenia dostatočnej rezervy bola celková potreba zabezpečenia tabletami navýšená o 10 %.

Čítať celý článok...
 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 28. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR Tlačiť E-mail
Monitoring odpadových vôd
Streda, 27. Júl 2022 13:10

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bol zahájený 02.05. 2021 (t.j. 18. kalendárny týždeň) a vykonáva sa pravidelne na týždennej báze v každom kraji SR. Od januára 2022 sme postupne spustili druhú fázu projektu k monitoringu odpadových vôd, kde dochádza k rozšíreniu monitoringu vo viacerých okresoch. V rámci SR sa zatiaľ zapojilo 62 ČOV.


Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou dd-PCR. Vzorky sa odoberajú v spolupráci s jednotlivými prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a vyšetrujú v NRC na ÚVZ SR.


Do 28. kalendárneho týždňa bolo celkovo vyšetrených 1677 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou, z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1636 (97,56 %) vzoriek.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 29. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 27. Júl 2022 13:04

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy, dopĺňal ho významný alergén – peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých je na ústupe a tento rok má aj vplyvom horúčav a sucha miernejší priebeh. Peľ tráv v ovzduší ojedinele dosiahol alergiologicky významné koncentrácie už len v Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach.

Čítať celý článok...
 
ORPAS 2022: Medzinárodná misia v oblasti radiačnej ochrany prvýkrát na Slovensku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 07. Júl 2022 12:57

ORPAS_sub-logo_blueÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako príslušný orgán radiačnej ochrany, ktorý zastupuje Slovenskú republiku v medzinárodných organizáciách vzniesol oficiálnu písomnú požiadavku voči Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni pre vykonanie misie ORPAS (Occupational Radiation Protection Appraisal Service) v novembri 2020.
 

V dňoch 27. júna až 06. júl 2022 sa historicky prvýkrát na Slovensku táto misia, ktorú organizačne zastrešoval Odbor radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, uskutočnila. Misia ocenila pokrok, ktorý v oblasti radiačnej ochrany pracovníkov urobilo Slovensko.
 

Misia ORPAS je expertnou hodnotiacou misiou zriaďovanou pod hlavičkou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni a vecne pokrýva problematiku posilňovania a zlepšovania legislatívnej a regulačnej infraštruktúry pre ožiarenie pracovníkov a implementácie medzinárodných štandardov v oblasti radiačnej ochrany. Úvodné stretnutie sa uskutočnilo 27. júna 2022 za účasti hlavného hygienika Slovenskej republiky PhDr. RNDr. MUDr. Jána Mikasa, PhD., MPH.

Čítať celý článok...
 
Keramický tanier so zvieracím motívom Ambition Junior z Číny – migrácia olova Tlačiť E-mail
Oznámenia o nevyhovujúcich / škodlivých výrobkoch
Utorok, 26. Júl 2022 11:48

00-Zdjcie3Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky cez systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá dostal oznámenie o nevyhovujúcom výrobku – keramickom tanieri so zvieracím motívom, číslo šarže 281799BB, krajina pôvodu Čína.


V uvedenom výrobku bola laboratórnou analýzou zistená migrácia olova, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1935/2004 o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami a na základe čoho sa výrobok sťahuje z trhu.


Výrobok bol na Slovensko distribuovaný spoločnosťou DAJAR Sp. z o.o., ul.Poltawska 6, 75-072 Koszalin, Poľsko.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 6 z 157