Kto je prítomný

Máme online 551 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3327
Počet zobrazení obsahu : 19170345
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Európsky týždeň boja proti drogám Tlačiť E-mail
Aktuálne
Streda, 10. november 2021 12:18

Európsky týždeň boja proti drogám pripadá každoročne na tretí novembrový týždeň. Cieľom tohtoročných aktivít regionálnych úradov verejného zdravotníctva je zdôrazniť význam prevencie v boji proti zneužívaniu drog a zároveň zvýšiť povedomie o legálnych aj nelegálnych drogách.

Ľudia, ktorí trpia poruchami spojenými s užívaním drog, majú ťažkosti v práci a vo vzťahoch s rodinou a priateľmi. Niekoľko štúdií poukazuje na úzke prepojenie medzi nezákonným užívaním drog, zločinom a násilím. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že v roku 2019 viac ako 180-tisíc úmrtí súviselo priamo s poruchami spojenými s užívaním drog a približne 269 miliónov ľudí (približne 5,5 % svetovej populácie vo veku 15 – 64 rokov) užívalo drogy v predchádzajúcom roku.

V Slovenskej republike patrí medzi najčastejšie zneužívané omamné a psychotropné látky marihuana a látky so stimulačným účinkom, najmä metamfetamín. Narastá tiež podiel konzumentov užívajúcich kokaín. Školský prieskum TAD (Tabak, Alkohol, Drogy) na Slovensku zisťoval skúsenosť žiakov základných škôl s fajčením marihuany. Údaje z prieskumu TAD1 ukázali , že v roku 2018 a rovnako aj v roku 2014 fajčilo už niekedy marihuanu 2,3 % respondentov. Tento percentuálny podiel nasleduje po klesajúcom trende z predošlých rokov (G1). Stúpajúci trend má podiel respondentov z prieskumu TAD 2 u študentov stredných škôl, ktorí by hlasovali za legalizáciu drog. V roku 2018 uviedlo približne 27 % respondentov, že by hlasovali za legalizáciu drog (G2).

Čítať celý článok...
 
Správa o sledovaní hygienickej situácie na prírodných vodných plochách a umelých kúpaliskách počas kúpacej sezóny 2021 Tlačiť E-mail
Vyhodnotenie kúpacej sezóny
Streda, 10. november 2021 12:05

Správa o sledovaní hygienickej situácie na prírodných vodných plochách a umelých kúpaliskách počas kúpacej sezóny 2021 (pdf)

 
List verejnosti od zdravotníkov z nemocníc (výzva na podporu očkovania proti COVID-19) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 08. november 2021 10:50

Drahí spoluobčania, priatelia, všetci tí, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti Covid-19,


my, zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku, sa denne pozeráme do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Pýtajú sa nás, prečo sú práve oni tí, ktorí boj s Covid-19 prehrávajú. Mnohí z nich sa ešte nedávno obávali očkovania a toto ochorenie, naopak, podceňovali. Dnes by dali všetko za to, aby sa rozhodli inak. 


Naša práca v tejto vlne začína byť extrémne náročná nielen fyzicky, ale predovšetkým duševne a ľudsky. Nevieme sa ubrániť slzám nad lôžkami čoraz mladších neočkovaných pacientov, ktorým už nedokážeme pomôcť. Nedá sa prestať myslieť na to, že ich odchod nie je len predčasný, ale najmä zbytočný. 


Plnia sa nám nemocnice ľuďmi, ktorí v nich nemuseli byť. Mnohí z nich prežívajú mimoriadne ťažký priebeh ochorenia, týždne odlúčenia od svojej rodiny a neistotu, ako to skončí. Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť. Je to neopísateľný pocit bezmocnosti a zúfalstva.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku a zaradenie okresov v COVID Automate (3. a 5. 11 2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 05. november 2021 13:24

V priloženom dokumente nájdete spojené prezentácie zo stredajšej tlačovej konferencie ministra zdravotníctva a piatkovej tlačovej konferencie Konzília odborníkov a Inštitútu zdravotných analýz k aktuálnej situácii na Slovensku.


Dokument obsahuje porovnanie trendu incidencie v susedných krajinách a kľúčové parametre tretej vlny COVID-19 na Slovensku. Informuje o vývoji príjmov do nemocníc, počtoch výjazdov záchranárov ku COVID pacientom, ukazuje vývoj denných príjmov do nemocníc podľa zaočkovanosti. Dokument obsahuje aj týždenný počet prvoočkovancov a vývoj zaočkovanosti po vekových skupinách.


V závere prezentácie nájdete vyhlásenie Konzília odborníkov ministra zdravotníctva. Prezentácia prináša aj kľúčové výstupy z COVID Automatu, samostatne si môžete prečítať hodnotenie okresov na základe odporúčania RÚVZ.


Prezentácie a zaradenie okresov v rámci COVID Automatu pre nasledujúci týždeň (8.11 až 15.11.2021) (pdf)

 
Vyhlásenie Konzília odborníkov k súčasnej pandemickej situácii Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. november 2021 13:22

Epidemiologická situácia na Slovensku sa veľmi rýchlo zhoršuje. Krátkodobé predpovede hovoria, že do dvoch týždňov bude v nemocniciach 3 000 pacientov s COVID-19 a 300 z nich skončí na umelej pľúcnej ventilácii. Pri pokračujúcom trende do mesiaca vyčerpáme kapacity reprofilizovaných lôžok pre covidových pacientov a nevyhneme sa výraznému obmedzeniu plánovaných chirurgických zákrokov a  ostatnej zdravotnej starostlivosti. Tieto predpovede zhoršuje aj pohľad na vyčerpaných zdravotníkov, ktorí už teraz pracujú na hrane svojich psychických a fyzických síl. Konzílium považuje stav pandémie za alarmujúci.


V čase dostupných, účinných  a bezpečných vakcín je očkovanie najúčinnejším nástrojom pre riešenie pandemickej situácie. Na príklade krajín s vysokou zaočkovanosťou vidíme, že napriek pokračujúcej pandémii sú schopné uvoľniť veľkú časť protipandemických opatrení bez následného zaplnenia nemocníc covidovými pacientami a zároveň je to významná prevencia zbytočných úmrtí.

Čítať celý článok...
 
Subvariant delty AY.4.2 potvrdený na Slovensku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. november 2021 10:16

Na Slovensku bol v pozitívnych vzorkách na vírus SARS-CoV-2 sekvenovaním potvrdený subvariant delty AY.4.2. Ide o osem prípadov z celkovo 2681 osekvenovaných pozitívnych vzoriek za mesiac október 2021.

Faktorom prenosu bol kontakt s pozitívne testovanými osobami. Sedem osôb s potvrdeným subvariantom bolo neočkovaných, jedna osoba bola očkovaná. 

Subvariant delty AY.4.2 sa predbežne podľa dostupných informácií javí o 10-15 % infekčnejší ako materská línia.

Epidemiológovia majú situáciu pod dohľadom a vlastnosti i šírenie tohto subvariantu budú dôkladne monitorovať.


Na sekvenovaní vzoriek sa podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Martinské centrum pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku a zaradenie okresov v COVID Automate (3.11.2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Štvrtok, 04. november 2021 08:24

V priloženej prezentácii nájdete údaje k aktuálnej situácii na Slovensku, porovnanie trendu incidencie v susedných krajinách a úroveň zaočkovanosti v Európe. Obsahuje kľúčové parametre tretej vlny COVID-19 na Slovensku a vývoj príjmov do nemocníc. Prezentácia prináša aj kľúčové výstupy z COVID Automatu, taktiež si môžete prečítať hodnotenie okresov na základe odporúčania RÚVZ.


V prezentácii nájdete aktualizované zaradenie okresov v rámci COVID Automatu pre nasledujúci týždeň (8.11 až 15.11.2021) (pdf)

 
Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 25.10.2021 Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 29. október 2021 13:36

Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd od 4. októbra 2021 do 25. októbra 2021 v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 celkovo 259 vzoriek, ktoré boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 238 (91,89 %) vzoriek.


Od 35. kalendárneho týždňa sme zaznamenali nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 42. týždni bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku a zaradenie okresov v COVID Automate (27.10.2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 29. október 2021 09:59

V priloženej prezentácii nájdete podrobné údaje k aktuálnej situácii na Slovensku, porovnanie trendu incidencie v susedných krajinách a úroveň zaočkovanosti v Európe. Obsahuje kľúčové parametre tretej vlny COVID-19 na Slovensku, vývoj príjmov do nemocníc, týždenný počet prvoočkovancov, potvrdené spracované prípady podľa stavu očkovania a vekovo špecifickej incidencie, ako aj vývoj hospitalizácií s potvrdeným COVID-19 po krajoch.

Prezentácia prináša aj kľúčové výstupy z COVID Automatu, taktiež si môžete prečítať hodnotenie okresov na základe odporúčania RÚVZ.


V prezentácii nájdete aktualizované zaradenie okresov v rámci COVID Automatu pre nasledujúci týždeň (1.11 až 7.11.2021) (pdf)

 
Nebezpečné kozmetické výrobky 27.10.2021 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Streda, 27. október 2021 08:37

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán  vo Fínsku. Ide o nasledujúci výrobok:


1. hlásenie č. A12/01441/21

názov: Long Lasting Deodorant, Men – pánsky dezodorant

značka: Janssen Cosmetics

typ výrobku/číslo výrobku: 8678

výrobná dávka: neuvedené

čiarový kód: neuvedené

krajina pôvodu: Nemecko

výrobca: Janssen Cosmetics Gmbh, 52005 Aachen, Germany

výrobok ponúkaný cez internet: neuvedené

popis: 30 g, tuhý dezodorant pre mužov v tmavomodrej plastickej nádobe, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 5 z 134