Kto je prítomný

Máme online 894 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3741
Počet zobrazení obsahu : 21654122
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Spotrebu energie znižujte s ohľadom na vaše zdravie Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 15. november 2022 14:35

Úrad verejného zdravotníctva SR prináša odporúčania, ktoré obyvateľom počas šetrenia energie pri vykurovaní a ohreve vody zabezpečia zdraviu adekvátny tepelný komfort, mikroklimatické podmienky a vhodnú teplotu vody.


1.
Vo vnútri neudržiavajte príliš nízke teploty, môžu mať zlý vplyv na vaše zdravie

 

Vnímanie teploty je veľmi subjektívne, závisí od veku ľudí, zdravotného stavu či vykonávanej činnosti. Vo všeobecnosti je pre chladné obdobie roka, ak sa hýbete málo, pre vaše zdravie ešte prípustnou teplotou v interiéri 18 ˚C a optimálnou 20 ˚C.

Avšak napríklad pri odpočinku, čítaní knihy, aktivitách za písacím stolom či sledovaní televízie je optimálna teplota 22 ˚C. V spálňach je odporúčaná nižšia teplota, 18 až 20 ˚C, ktorá umožňuje pokojný spánok. Pri novorodencoch by v spálňach malo byť 20 ˚C, pri menších deťoch 18 až 20 ˚C.

Odporúčané teploty pre kúpeľne sú 22 až 24 °C, vstupné haly 18 až 20 °C.

Čítať celý článok...
 
Pri odvykaní od fajčenia využite linku pomoci alebo navštívte poradňu Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 15. november 2022 11:51

V Slovenskej republike sa môžu fajčiari, ktorí majú záujem skoncovať so závislosťou od tabaku, obrátiť na linku pomoci na odvykanie od fajčenia na telefónnom čísle 0908 222 722 každý pracovný deň od 8:00 hod do 15:00 hod.


Okrem telefonickej linky ponúkajú regionálne úrady verejného zdravotníctva možnosť bezplatnej návštevy poradne na odvykanie od fajčenia, kde môžu záujemcovia využiť poradenstvo s odborníkmi vo vopred dohodnutom termíne.


Poradne na odvykanie od fajčenia ponúkajú činnosti ako napríklad:

  • odborné poradenstvo podľa Manuálu pre poradňu na odvykanie od fajčenia,

  • meranie spirometrom,

  • meranie smokerlyzerom,

  • meranie krvného tlaku a pulzu,

  • vyplnenie dotazníka (Fagerstromov dotazník a iné),

  • odporúčanie do špecializovanej siete zdravotníckych zariadení.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň diabetu 2022: Zvýšený cukor v krvi vyzýva na promptnú zmenu životosprávy, pomôžeme vám v poradniach zdravia Tlačiť E-mail
Svetové dni
Utorok, 15. november 2022 09:56

Diabetes mellitus – označovaný ako cukrovka - je chronické ochorenie. Prejavuje sa zvýšením hladiny cukru v krvi, hyperglykémiou. K zvýšeniu hladiny cukru dochádza jednak poruchou vylučovania inzulínu, ako aj poruchou účinku inzulínu v cieľových tkanivách tela. 


Neliečená cukrovka spôsobuje dlhodobo zvýšené hodnoty krvného cukru, v dôsledku čoho dochádza k poškodeniu ciev. Zatiaľ čo postihnutie malých ciev sa prejavuje najmä zhoršením zraku, poškodením funkcie obličiek a nervov, postihnutím veľkých ciev dochádza k nedokrveniu končatín, srdca a mozgu.


Rozvoju cukrovky 2. typu je možné zabrániť prostredníctvom zdravého životného štýlu, to znamená dodržiavanie princípov zdravej výživy, aktívneho životného štýlu a udržiavaním optimálnej telesnej hmotnosti. Tiež je dôležité udržať si v norme krvný tlak a cholesterol.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (4. november – 13. november 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Pondelok, 14. november 2022 14:50

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (4. november – 13. november 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 11.11.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Piatok, 11. november 2022 13:26

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolný orgán vo Švédsku. Ide o nasledujúce výrobky:

 

Doplňujúce informácie k hláseniu:


1. hlásenie č. A12/00445/22 

názov: Olive Oil ORS Hair Relaxer - výrobok na vlasy

značka: DABUR

              Formerly Organic Root Stimulator

typ výrobku/číslo výrobku: neuvedené

výrobná dávka: CD00038

čiarový kód: neuvedené

krajina pôvodu: Južná Afrika

výrobca: Urban Laboratories International LLC

                SA, 10 Brafford Rd, Bedfordview

                2067 Geylecq, Južná Afrika

výrobok ponúkaný cez internet:  neuvedené

popis: výrobok na vlasy na báze olivového oleja, ktorý je zabalený v zelenej kartónovej škatuľke, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
Zistenie porušenia kritéria bezpečnosti potraviny - nevyhovujúceho mikrobiologického ukazovateľa Cronobacter sakazakii v počiatočnej dojčenskej mliečnej výžive z bielkovín kozieho mlieka v prášku, dátum minimálnej trvanlivosti 31.10.2023, šarža L430 Tlačiť E-mail
Oznámenia o nevyhovujúcich / škodlivých výrobkoch
Štvrtok, 10. november 2022 17:28

Na základe vykonanej úradnej kontroly potravín úradmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bola zistená prítomnosť nevyhovujúceho výrobku: Počiatočná dojčenská mliečna výživa z bielkovín kozieho mlieka v prášku ,,Naše mléko 1“, výrobca: GOLDIM s. r. o., Michelská 18/12a, 14 000 Praha 4, ČR, dátum minimálnej trvanlivosti 31.10.2023, šarža L430.

Uvedený výrobok bol vyšetrený v akreditovanom laboratóriu RÚVZ. Výrobok nevyhovel v mikrobiologickom ukazovateli Cronobacter sakazakii, čím došlo k porušeniu kritéria bezpečnosti potraviny, čo je v rozpore s nariadením Komisie č. 2073/2005 o mikrobiologických kritériách pre potraviny. Na základe uvedeného sa daný výrobok nepovažuje za bezpečný a sťahuje sa z trhu.

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 8.11.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Utorok, 08. november 2022 10:15

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány  v Českej republike a vo Švédsku. Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. hlásenie č. A12/01506/22

názov: Crema Viso NUTRIENTE Avena & Cera D'Api  - telový krém

značka: MARIE LAURENT ML

typ výrobku/číslo výrobku: neuvedené

výrobná dávka: 00180600

                           190607 Exp. 06/2022

čiarový kód: 8016543020056

krajina pôvodu: Španielsko

výrobca: Laboratorio n ͦ437 CS, Španielsko

výrobok ponúkaný cez internet:  neuvedené

popis: 200  ml, biely plastový téglik s bielym uzáverom, viď obrázok

Čítať celý článok...
 
Multifunkčné kliešte – migrácia primárnych aromatických amínov Tlačiť E-mail
Oznámenia o nevyhovujúcich / škodlivých výrobkoch
Pondelok, 07. november 2022 08:12

Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bolo cez systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá doručené oznámenie o nevyhovujúcom materiáli a predmete na kontakt s potravinami – multifunkčné kliešte, značka FACKELMANN, 27 cm, 2 druhy, č.tovaru 230118-4, EAN kód 5903002301180 a č.tovaru 41118, EAN kód 4008033411189, obidve krajina pôvodu Nemecko.


V uvedených výrobkoch bola laboratórnou analýzou zistená migrácia primárnych aromatických amínov, čo je v rozpore s nariadením Komisie č. 10/2011 o plastových materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami.


Výrobok bol na Slovensko distribuovaný spoločnosťou Fackelmann Polska Sp. z o.o., Poľsko do predajní Merkury Market.

Čítať celý článok...
 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (28. október – 3. november 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Piatok, 04. november 2022 12:41

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (28. október – 3. november 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/

Čítať celý článok...
 
Teraz je najlepší čas na očkovanie proti chrípke - Autority idú príkladom Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 04. november 2022 10:03

01Odborné autority idú príkladom a vyzývajú najmä ľudí z rizikových skupín, aby sa aktívne chránili pred chrípkou. Chrípka je ochorenie s vysokými sociálnymi a ekonomickými dopadmi a očkovanie je najúčinnejšou prevenciou ochorenia.
 

S ochorením chrípky na celom svete súvisí 3 až 5 miliónov prípadov závažných ochorení a až 650-tisíc úmrtí ročne. Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť.

„Chrípka vôbec nie je banalita. Prevencia chrípky, a zvlášť v súčasnej situácii, má nesmierny význam. Použime všetky overené poznatky a účinné metódy, ktorými dokážeme chrániť svoje zdravie aj ľudí naokolo. Proti chrípke máme dostupné bezpečné a účinné vakcíny. Očkovaný človek má vysokú pravdepodobnosť ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia a vážnymi komplikáciami,“ uviedol Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR.

Chrípka môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca. Pacientom sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 5 z 163