Kto je prítomný

Máme online 743 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3426
Počet zobrazení obsahu : 19862102
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Informácia o výskyte hepatitídy neznámeho pôvodu u detí v zahraničí Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 25. apríl 2022 12:45

Úrad verejného zdravotníctva SR bol cez systém včasného varovania a reakcie EWRS informovaný o zahraničnom výskyte hepatitídy neznámeho pôvodu u detí. Venujeme tomu pozornosť na Slovensku aj v rámci Európy. Podobné prípady v SR zatiaľ neboli hlásené.


Podľa medzinárodných zdravotníckych inštitúcií (WHO, ECDC) ide o akútny zápal pečene, hepatitídu, pri ktorej sa laboratórne nepotvrdila prítomnosť vírusov hepatitídy typu A, B, C, D či E.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň vody v Centre sociálnych služieb Vita Vitalis Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 21. apríl 2022 13:11

22. marec je Svetový deň vody. Je to deň, v ktorý by si verejnosť mala pripomenúť nenahraditeľnosť tejto vzácnej tekutiny a jej zásadný význam pre ďalšie generácie.


Záujem o pripomenutie mimoriadneho významu a dôležitosti vody svojim klientom tento rok preukázalo aj Centrum sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis, Prešov. V rámci programu, ktorý pri príležitosti Svetového dňa vody 2022 pre svojich klientov pripravovali, oslovili pracovníkov Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR). Požiadali o zodpovedanie otázok, ktoré si klienti CSS Vita Vitalis nachystali, a tiež o prezentáciu, ktorú by následne použili pri aktivitách.


ÚVZ SR pripravil prezentáciu na tému Pitná voda a taktiež aj odpovede na otázky súvisiace s vodou. Dňa 29. 3. 2022 sme sa úspešne spojili aj telefonicky v rozhovore, počas ktorého pracovníci ÚVZ SR odpovedali klientom CSS Vita Vitalis na ich otázky.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 15. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 21. apríl 2022 12:32

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • breza, trávy z čeľade lipnicovité, cyprusovité-tisovité, brest, hrab, jaseň, javor, topoľ, vŕba, dub, buk, smrekovec, orech, pagaštan

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom kalendárnom týždni na celom území Slovenska vrcholila peľová sezóna brezy. Peľová sezóna drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a brestu pokračovala najmä na strednom a severnom Slovensku. Na celom území poklesli denné koncentrácie peľu vŕby a topoľa v ovzduší. Výrazne sa zvýšili denné koncentrácie hrabu v ovzduší, najmä na strednom, východnom a severnom Slovensku. Monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých.

Čítať celý článok...
 
Informácia o nových vyhláškach k prekrytiu dýchacích ciest a domácej izolácii a karanténe Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 20. apríl 2022 15:32

Vzhľadom na zlepšujúci sa vývoj epidemickej situácie pristupuje rezort zdravotníctva k uvoľňovaniu celoplošných opatrení: aj keď sa COVID-19 stále šíri, aktuálne nespôsobuje veľký tlak na zdravotnícke zariadenia.

Opatrenia sa od štvrtka 21.04.2022 zmiernia v oblasti prekrytia dýchacích ciest a domácej karantény úzkych kontaktov. Nosenie respirátora už nebude povinné vo veľkej časti interiérov, vrátane hromadnej dopravy a taxislužieb a ani na hromadných podujatiach. O karanténe úzkych kontaktov už rozhodne lekár, a teda nebude automatická.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia – 20.4.2022 Tlačiť E-mail
COVID-19
Streda, 20. apríl 2022 14:19

Prezentácia obsahuje základné parametre epidémie COVID-19 na Slovensku a výsledky sekvenácie – monitoringu variantov vírusu SARS-CoV-2 na Slovensku a to aj so zameraním na rekombinanty vírusu. Sledovať môžete vývoj počtu pozitívne testovaných, vývoj počtu testov a pozitivity testov, vývoj výjazdov záchranárov ku COVID pacientom, vývoj príjmov do nemocníc a rozdelenie hospitalizovaných pacientov podľa primárnej diagnózy. Materiál obsahuje aj vývoj denných úmrtí s/na COVID-19 a informáciu a týždennom počte zaočkovaných osôb.

Celú utorkovú prezentáciu ministerstva zdravotníctva si
môžete pozrieť tu.

 
Nebezpečné kozmetické výrobky 20.4.2022 Tlačiť E-mail
Nebezpečné výrobky - RAPEX
Streda, 20. apríl 2022 11:21

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (Rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nórsku a vo Francúzsku. Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. A12/00542/22

názov: Oasis bedbath, Unperfumed –  čistiace utierky

značka: Oasis

typ výrobku/číslo výrobku: 107537, 107595,109422

výrobná dávka: neuvedené

čiarový kód: neuvedené

krajina pôvodu: Spojené kráľovstvo

výrobca: Vernacare Limited

                1 Western Avenue, Matrix Park, Chorley

                PR7 7NB Lancashire, Spojené kráľovstvo

výrobok ponúkaný cez internet: www.oasis.no

popis: Bielo-zelené balenie, ktoré obsahuje 5 kusov čistiacich utierok určených na osobnú hygienu, viď obrázky.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 14. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 13. apríl 2022 14:33

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • jelša, lieska, breza, cyprusovité-tisovité, brest, hrab, jaseň, javor, topoľ, vŕba, dub, smrekovec

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom kalendárnom týždni sa aj napriek výkyvom počasia, nižším teplotám či zrážkam rozbehla peľová sezóna brezy na celom území Slovenska. Peľ brezy dosiahol aj na severe vysoké denné koncentrácie. Pokračovala peľová sezóna drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa, brestu, vŕby a topoľa. Zvýšili sa denné koncentrácie peľu hrabu a duba. Peľová sezóna liesky a jelše končí aj v horských oblastiach, čo sa prejavilo poklesom denných koncentrácií ich peľu do nízkych, alergiologicky nevýznamných hladín.

Čítať celý článok...
 
Odporúčania hlavného hygienika SR pred veľkonočnými sviatkami Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 13. apríl 2022 09:56

Tohtoročné veľkonočné sviatky budú iné ako po uplynulé dva roky. Epidemická situácia v krajine sa postupne ďalej zlepšuje a značná časť obyvateľstva medzičasom využila možnosť chrániť sa vakcínou proti COVID-19, prípadne už absolvovali aj posilňujúcu dávku očkovania, čím si zvýšili mieru ochrany pred infekciou.


Neznamená to však, že COVID-19 už pre našu spoločnosť nepredstavuje žiadnu hrozbu. Stále platí, že najmä nezaočkované osoby, ak budú neopatrné, naďalej riskujú, že budú potrebovať lekársku pomoc, alebo že si ich zdravotný stav vyžiada hospitalizáciu. Kompletne zaočkované rodiny a kolektívy majú lepšie vyhliadky stráviť sviatočné dni spolu v relatívnom pokoji.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia – 12.4.2022 Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 12. apríl 2022 12:59

Prezentácia obsahuje základné parametre epidémie COVID-19 na Slovensku, vývoj počtu pozitívne testovaných a vývoj počtu testov a pozitivity testov. Získate tiež podrobnejšie informácie o pozitivite PCR testov podľa okresov, 7-dňovej PCR incidencii v okresoch a to vrátene jej zmeny a sledovať môžete tiež vývoj incidencie vo vekových skupinách. Materiál obsahuje aj dáta zo sekvenácie podľa krajov a priebežné výsledky monitoringu variantov vírusu SARS-CoV-2 na Slovensku. Sledovať môžete aj vývoj výjazdov záchranárov ku COVID pacientom a počet týchto výjazdov podľa krajov, vývoj príjmov do nemocníc a rozdelenie hospitalizovaných pacientov podľa primárnej diagnózy.


Celú prezentáciu ministerstva zdravotníctva z utorkovej tlačovej konferencie si môžete pozrieť tu (PDF).

 
Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (4. apríl – 10. apríl 2022) Tlačiť E-mail
Radiačná monitorovacia sieť
Utorok, 12. apríl 2022 11:10

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na území Slovenskej republiky a sleduje radiačnú situáciu v Európe. Ani v priebehu predchádzajúcich dní (4. apríl – 10. apríl 2022) neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt.


Údaje o radiačnej situácii v Európe sú pre verejnosť k dispozícii v európskej databáze EURDEP: https://remap.jrc.ec.europa.eu/


Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 4 z 145