Kto je prítomný

Máme online 455 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3285
Počet zobrazení obsahu : 18743128
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Britský variant bol potvrdený v 72 % vyšetrených vzoriek Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 19. február 2021 20:15

Britský variant pandemického vírusu sa potvrdil u približne 72 % z celkového počtu 2384 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Vyplýva to z druhého kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu B.1.1.7, pričom sa vyšetrovali klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne dňa 15.02.2021.

Na laboratórnej diagnostike sa podieľalo 21 štátnych aj neštátnych laboratórií.

Takýto prieskum bol realizovaný aj na 1962 vzorkách zo dňa 03.02.2021. Britský variant sa vtedy potvrdil u približne 74 % vyšetrených vzoriek.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Usmernenie Úradu verejného zdravotníctva k zaobchádzaniu s ľudskými pozostatkami osoby, ktorá bola v čase úmrtia nakazená koronavírusom (SARS-CoV-2) a k organizovaniu pohrebných obradov Tlačiť E-mail
COVID-19
Štvrtok, 18. február 2021 15:30

COVID-19: Usmernenie Úradu verejného zdravotníctva k zaobchádzaniu s ľudskými pozostatkami osoby, ktorá bola v čase úmrtia nakazená koronavírusom (SARS-CoV-2) a k organizovaniu pohrebných obradov (pdf)

 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 16. februára 2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 16. február 2021 20:43

V priloženej prezentácii nájdete štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku aj v okolitých štátoch v súvislosti s COVID-19, aj ich premietnutie do COVID automatu. Štatistiky zachytávajú počet vykonaných testov a pozitivitu, vývoj hospitalizácie, mobility  ako aj zaočkovanosti.

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 16. februára 2021) (pdf)

 
Postoje k očkovaniu proti COVID-19: Očkovať by sa dalo takmer 95 percent zdravotníkov Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 15. február 2021 14:46

Tretina oslovených zdravotníkov nemá k vakcínam proti COVID-19 výhrady a sú motivovaní dať sa zaočkovať. Ochota očkovať sa stúpa s informovanosťou o vakcíne.


Slovenskí zdravotníci vyjadrili širokú podporu očkovaniu proti COVID-19, ako aj veľkú mieru ochoty dať sa zaočkovať už v blízkej budúcnosti.


Vyplýva to z výskumu, ktorého autormi sú členovia Konzília odborníkov, Úrad verejného zdravotníctva SR a akademickí pracovníci Národného projektu štandardných preventívnych a klinických postupov. Výskum sa uskutočnil v druhej polovici januára na vzorke viac než 1600 zdravotníckych pracovníkov.


Ochota nechať sa zaočkovať pritom stúpa s vekom a dĺžkou zdravotníckej praxe. Záujem o očkovanie je tiež vyšší u tých, ktorí pri výkone práce priamo prichádzajú do kontaktu s pozitívnymi alebo pacientmi s podozrením na COVID-19.

Čítať celý článok...
 
PRIEBEŽNÁ SPRÁVA ECDC O TROCH NAJSLEDOVANJEŠÍCH MUTÁCIÁCH Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 10. február 2021 14:09

grafiky_na_fbVšetky vírusy - vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19 - sa časom menia. K zmenám u vírusov dochádza, keď cirkulujú v populácii, a niektoré tieto zmeny môžu ovplyvniť charakteristiky vírusu. Ide o prirodzený proces evolúcie a adaptácie, ktorý je v prírode bežný a sám o sebe nie je dôvodom na znepokojenie.


Na celom svete boli doteraz identifikované stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu mala dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje.


Odborníci však v týchto dňoch pozorne sledujú vybrané mutácie, ktoré sa podľa dostupných dát javia byť významne infekčnejšie než doposiaľ dominantné varianty vírusu SARS-CoV-2. Vyhodnocuje sa tiež smrtnosť nových variantov a vplyv mutácií na účinnosť jednotlivých vakcín.


Verejnosť by nemala v dôsledku výskytu infekčnejších variantov vírusu podliehať panike. Zdôrazňujeme však, že ich výskyt je dôvodom na zvýšenú obozretnosť a dôslednú prevenciu nákazy.

Čítať celý článok...
 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 9. februára 2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 09. február 2021 18:59

V priloženej prezentácii nájdete štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku aj v okolitých štátoch v súvislosti s COVID-19, aj ich premietnutie do COVID automatu. Štatistiky zachytávajú počet vykonaných testov a pozitivitu, vývoj hospitalizácie a zaočkovanosti. Priložený je aj prehľad trvania karantény a načasovanie testov v jednotlivých situáciách.

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 9. februára 2021)
 (pdf)

 
49. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 45, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 09. február 2021 15:28

49. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 45, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí (PDF)

 
Telefonická linka na odvykanie od fajčenia na Slovensku funguje už viac ako štyri roky Tlačiť E-mail
Aktuálne
Utorok, 09. február 2021 15:09

Bola zriadená v máji 2016. Na linku pomoci na odvykanie od fajčenia - 0908 222 722, sa môžu obrátiť, ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť každý pracovný deň od 8.00 h do 15.00 h.

Od začiatku jej pôsobenia poskytli odborní pracovníci 36 RÚVZ v SR rady a pomoc takmer 5300 volajúcim. V rámci rozhovoru ponúkali klientom okrem prvotných informácií a akútnej pomoci aj možnosť navštíviť poradne na odvykanie od fajčenia, ktoré sú zriadené pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Každý záujemca dostal bezplatné odborné poradenstvo týkajúce sa odvykania od fajčenia metódou náhleho alebo postupného odvykania.

Linku pomoci od 20.5.2016 do 31.12.2020 kontaktovali viac muži (78 %) ako ženy (22%) viď. graf č. 1.

Priemerný vek volajúcich bol 36 rokov. Najmladší volajúci mal 12 rokov a najstarší fajčiar 83 rokov.

Celkový počet hovorov bol v 4 ročnom období 5274 z toho sme zaznamenali 2379 opodstatnených hovorov viď. graf č. 2 a 3.

Priemerný čas trvania rozhovoru bol 8,38 min., pričom najdlhšie priemerné trvanie hovoru sme zaznamenali práve v roku 2020 kedy hovor trval priemerne 18,25 min.

Záujem o špecializovanú poradňu na odvykanie od fajčenie malo z celkového počtu opodstatnených hovorov 2379 za obdobie trvanie linky 783 volajúcich. 

Čítať celý článok...
 
41. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 05. február 2021 23:15

41. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky


42. VYHLÁŠKA  Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k izolácií osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19


45. VYHLÁŠKA  Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, , ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí


47. VYHLÁŠKA  Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa

 
Aktuálna epidemiologická situácia a nový variant B117 na Slovensku Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 05. február 2021 23:07

V priloženej prezentácii nájdete výsledky pretestovania pozitívnych vzoriek vírusu SARS-CoV-2 na tzv. britský variant. Do testovania sa zapojili laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ako aj ďalšie štátne a súkromné laboratóriá. Spolu vyšetrili 1962 vzoriek z 3. februára.


V prezentácii sú zverejnené aj informácie o priebehu vakcinácie na území SR (pdf)

 
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE O NOSENÍ RESPIRÁTOROV A RÚŠOK Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 05. február 2021 19:11

Má stále význam nosiť bavlnené či jednorazové rúška? Dokážu ma efektívne chrániť proti infekčnejším variantom vírusu SARS-CoV-2?

Rúško (látkové, jednorazové) je naďalej efektívnou ochranou, ak sa používa správne. Treba mať zakryté ústa aj nosové dierky, nie mať rúško pod bradou alebo pod nosom. Potrebné je ho vymieňať, keď je navlhnuté alebo znečistené a manipulovať ním prostredníctvom gumičiek. Rúško nemá cez ústa a nos voľne visieť, má priliehať k pokožke, aby vzduch neunikal po stranách mimo bariéry rúška.


V čom spočíva výhoda FFP2 respirátorov?

FFP2 masky bez(!) výdychového ventilu poskytujú filtráciu vdychovaného aj vydychovaného vzduchu. Používajú sa najmä profesionálnymi skupinami, ktoré prichádzajú do priameho, úzkeho a opakovaného kontaktu s chorými infekčnými osobami. Tieto masky majú však filtračnú životnosť a mali by sa po niekoľkých hodinách vymeniť.


Výhodou respirátorov môže byť aj to, že dobre priliehajú a dizajn používateľa prirodzene navádza nasadiť si masku správne a zbytočne sa jej nedotýkať, čím sa znižuje riziko kontaminácie rúk, ako aj samotného respirátora. Zdôrazňujeme však, že ak respirátor neprekrýva okrem úst aj nos, nespĺňa tým svoju ochrannú funkciu a nemožno ho považovať za zvýšený štandard ochrany pre jednotlivca a ani pre jeho okolie.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dopredu > Koniec >>

Stránka 20 z 120