Kto je prítomný

Máme online 385 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3285
Počet zobrazení obsahu : 18743326
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Britský variant potvrdený na Slovensku v 97,3 % vyšetrených vzoriek Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Nedeľa, 21. marec 2021 18:15

Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominantne prevažuje britský variant pandemického vírusu.


„Laboratórne bol potvrdený v 97,3 % (1704 vzoriek) z počtu 1752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant bol potvrdený v 0,9% (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5% (9 vzoriek). Bez bližšieho určenia bolo celkovo 1,3%, teda 23 vzoriek,“
uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Vyplýva to zo štvrtého kola celoštátneho prieskumu rozšírenia variantov pandemického vírusu na Slovensku. Klinické vzorky sa vyšetrovali RT-PCR metódou, ktoré rovnakou diagnostikou vyšli pozitívne 17. marca 2021.


„Vzorky bez bližšieho určenia variantu a vzorky s juhoafrickou mutáciou budú ešte podrobené sekvenovaniu,“
vysvetlil hlavný hygienik SR.

Čítať celý článok...
 
130. VYHLÁŠKA, 131. VYHLÁŠKA, 132. VYHLÁŠKA a 133. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 19. marec 2021 17:42

130. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky


131. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí

132. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa

133. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest

 
Odberové miesto v RÚVZ Nitra nebude dňa 24. marca fungovať Tlačiť E-mail
COVID-19
Streda, 17. marec 2021 10:46

Mobilné odberové miesto na antigénové testovanie v priestoroch Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre nebude v prevádzke v stredu 24. marca. Na príčine je plánovaná odstávka elektrickej energie.

Odporúčame záujemcom, aby si v prípade nevyhnutnosti otestovať sa v tento deň zabezpečili testovanie na inom odberovom mieste. Zoznam odberových miest v okrese Nitra nájdete tu: https://www.e-vuc.sk/nsk/zdravotnictvo/mobilne-odberove-miesta/nitra.html?page_id=139569.

 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 16. marca 2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Streda, 17. marec 2021 08:45

V priloženej prezentácii nájdete štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku aj v okolitých štátoch v súvislosti s COVID-19, aj ich premietnutie do COVID automatu. Štatistiky zachytávajú vývoj počtu potvrdených prípadov a pozitivity testov, vývoj hospitalizácií a mobility. Prezentácia obsahuje aj informácie o počte výjazdov záchranárov ku COVID pacientom, COVID pozitívnom personáli v nemocniciach ako aj o priebehu očkovania na Slovensku.

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 16. marca 2021) (pdf)

 
Nebezpečný výživový doplnok PROFIVIT Vitamín B17 AMYGDALÍN, kapsuly Tlačiť E-mail
Informácie pre spotrebiteľov
Streda, 10. marec 2021 11:26

Dňa 9. 3. 2021 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Rýchlym výstražným systémom pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslané varovné oznámenie o vysokom obsahu amygdalínu vo výživovom doplnku PROFIVIT Vitamín B17 AMYGDALÍN, kapsuly; výrobca: ProfiVit, s. r. o., Záhumenná 328/4, 851 10 Bratislava, balenie: biela plastová dóza s obsahom 210 kapsúl, dóza je zabalená v papierovej škatuľke; minimálna trvanlivosť do: 11. 03. 2022; šarža: L110320. 

Predmetný nebezpečný výživový doplnok je ponúkaný aj prostredníctvom internetu.

V nadväznosti na uvedené odporúčame spotrebiteľom, aby predmetný nebezpečný výživový doplnok nekupovali (ani iné šarže), už zakúpený neužívali.

Čítať celý článok...
 
111. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest Tlačiť E-mail
COVID-19
Štvrtok, 11. marec 2021 19:50

111. VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest (pdf)

 
Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 9. marca 2021) Tlačiť E-mail
COVID-19
Utorok, 09. marec 2021 19:00

V priloženej prezentácii nájdete štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku aj v okolitých štátoch v súvislosti s COVID-19, aj ich premietnutie do COVID automatu. Štatistiky zachytávajú vývoj počtu a pozitivity testov, vývoj hospitalizácií a mobility. Prezentácia obsahuje aj dáta o výskyte nových variantov vírusu SARS-CoV-2 na Slovensku, informácie o postCOVID starostlivosti, vývoji zaočkovanosti a zmenách v registrácii.

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku (prezentácia, 9. marca 2021) (pdf)

 
Britský variant potvrdený na Slovensku v 90% vyšetrených vzoriek Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 09. marec 2021 17:49

Britský variant pandemického vírusu bol potvrdený v približne 90 % z celkového počtu 2 198 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

Vyplýva to z tretieho kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu B.1.1.7, pričom sa vyšetrovali klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca 2021.


Pozitívne vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách v SR.


Takýto prieskum bol realizovaný aj na vzorkách z 3. februára 2021. Britský variant sa vtedy potvrdil v približne 74 % vyšetrených vzoriek. Ďalšie kolo bolo realizované zo vzoriek z 15. februára 2021, kedy sa britský variant potvrdil v 72 % vyšetrených vzoriek.


Britský variant B.1.1.7. zvýšil v populácii svoj podiel a dominuje nad inými variantmi pandemického vírusu.

Čítať celý článok...
 
Správne postupy: výber respirátora, manipulácia a údržba Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 08. marec 2021 11:01

Od pondelka 8. marca 2021 bude povinné nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry (okrem vlastnej domácnosti). Pripravili sme preto súhrn základných informácií o tom, ako si vybrať respirátor a ako sa oň starať tak, aby ste boli čo najlepšie chránení.

  

Výber respirátora

  • Zvoľte si seriózneho predajcu, vyhýbajte sa podozrivo lacným e-shopom.
  • Respirátor musí byť bez výdychového ventilu (cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia).
  • Skontrolujte si, či je respirátor označený ako FFP2, a že je k nemu priložený návod v slovenčine (medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95). Aby ste sa vyhli falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie (číslo identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor).
  • Ideálne je, ak si viete vytvoriť zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.
Čítať celý článok...
 
Neriskujte a dôsledne zvažujte nevyhnutnosť každej cesty do zahraničia Tlačiť E-mail
COVID-19
Piatok, 05. marec 2021 14:35

Prosíme ľudí, aby veľmi dôsledne zvažovali nevyhnutnosť každej cesty do zahraničia. Rekreáciu v zahraničí v takto vážnej epidemiologickej situácii neodporúčame.

Neriskujte. Urobte všetko pre to, aby ste neprispeli k šíreniu nových variantov vírusu SARS-CoV-2 na Slovensku. Chráňte zdravie ľudí, s ktorými prichádzate do kontaktu.

Situácia je vážna a hrozba skutočná.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa správajú obozretne a zodpovedne.

Čítať celý článok...
 
Pred rokom sme na Slovensku zaznamenali prvý potvrdený prípad COVID-19 (Príbeh začiatkov testovania na Slovensku) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. marec 2021 14:02

V laboratóriu Národného referenčného centra (NRC) pre chrípku na ÚVZ SR si presne pamätajú moment, kedy sa im podarilo diagnostikovať prvého pacienta pozitívneho na COVID-19. Bolo to pred rokom, 6. marca 2020.


NRC si výsledok viacnásobne potvrdilo a akonáhle si bolo isté jeho správnosťou, nahlásilo to hlavnému hygienikovi.


„Hneď ma zaujímalo, ako sa pacient má, keďže už bol hospitalizovaný. Boli to časy, keď vzoriek nebolo tak veľa, a tak som s pacientom osobne telefonoval. Informoval som o prvom potvrdenom prípade vtedajšieho premiéra a oznámili sme to verejnosti,“
opisuje sled udalostí hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Aj dnes, keď je vzoriek neporovnateľne viac, v laboratóriu stále vidia za vzorkami jednotlivcov. Kontakt s vonkajším svetom nestratili, pretože ak sa ľuďom z rôznych dôvodov nedarí dostať k výsledku, častokrát telefonujú aj priamo do NRC.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dopredu > Koniec >>

Stránka 18 z 120