Povodne a ochrana zdravia


Nadmerný výskyt komárov – vplyv na zdravie a odporúčania na ochranu pred komármi Tlačiť E-mail
Štvrtok, 09. Júl 2020 14:37

komarKomáre sú človekom vnímané ako obťažujúci hmyz znižujúci komfort, resp. kvalitu života obyvateľov, a to aj pri miernom premnožení. Veľké množstvo bodnutí vyvoláva u ľudí nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť, podráždenosť a iné.


Zo zdravotného hľadiska
ide o mikroporanenia a inokuláciu - teda vpravenie výlučkov slinných žliaz do ľudského tela. Samotné bodnutie (pichnutie, poštípanie) vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, pričom uvádzame, že vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou.


Výskyt ochorení prenášaných komármi v našich končinách je veľmi zriedkavý.


Komáre najviac útočia ráno
(hodinu pred a hodinu po východe slnka) a večer (hodinu pred a hodinu po západe slnka). V lesoch a pri zamračenej oblohe napádajú ľudí a zvieratá v priebehu celého dňa.  Pri kalamitnom výskyte pôsobia vonku obťažujúco aj celých 24 hodín. Za kalamitu považujeme taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať niekoľko desiatok - slabá kalamita, alebo niekoľko stoviek - silná kalamita, útokov na jednu osobu počas jednej minúty. Bežný výskyt komárov v prírode nie je problémom, ktorý by sa mal riešiť umelým zásahom človeka. Len narušenie rovnováhy (kalamitný výskyt) môže byť argumentom pre umelý zásah do prírodného prostredia. Aj vtedy by malo ísť o biologicky presný, časovo krátky a územne nevyhnutný odborný dezinsekčný zásah.

Čítať celý článok...
 
Zásady ochrany pred komármi - leták Tlačiť E-mail
Utorok, 25. jún 2013 09:36

komarZásady ochrany pred komármi - leták (pdf)              

 
Zásady ochrany pred komármi v období po povodniach Tlačiť E-mail
Streda, 12. jún 2013 09:36

komarPreventívnymi opatreniami  (prevažne však s lokálnymi účinkami) môžu byť:

 

1. Individuálna ochrana: oblečenie s „uzlíkmi“, aby hmyz nemohol vkĺznuť pod oblečenie a natieranie nepokrytých častí repelentnými prípravkami.

2. Používanie éterických látok vo vonných lampách, elektrických prístrojov s vyparovaním proti hmyzu a lapačov hmyzu.

3. Mechanická ochrana obydlí sieťami na okná a dvere. Ich ochrannú funkciu zvyšuje ošetrenie rámov a sietí insekticídmi, určenými na tento účel.

4. Starostlivosť a čistota obytného prostredia

-  likvidácia plytkých stojatých vôd, v ktorých je možný výskyt vajíčok komárov

-  pravidelné kosenie trávnych porastov v okolí obydlí

-  vyprázdňovanie nádob na polievanie záhrad (na hladinu je možné umiestniť plávajúce fólie, polystyrénové dosky, príp. naliať malé množstvo jedlého oleja)

-  likvidácia komunálneho odpadu z okolia obydlí (napr. plechovky a plastové fľaše, kde sa v zachytenej dažďovej vode môžu liahnuť komáre),

-  podpora hniezdenia hmyzožravých vtákov (lastovičiek)

Čítať celý článok...
 
Organizácia ochrany pred povodňami Tlačiť E-mail
Utorok, 04. jún 2013 11:57

zaplavyOchranu pred povodňami vykonávajú orgány ochrany pred povodňami, ako aj ostatné orgány štátnej správy, orgány územnej samosprávy, povodňové komisie, správcovia vodohospodársky významných vodných tokov a správcovia drobných vodných tokov, vlastníci, správcovia a užívatelia pozemkov, stavieb, objektov alebo zariadení, ktoré sú umiestnené na vodnom toku alebo v inundačnom území v zmysle zákona č. 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami. Orgánmi ochrany pred povodňami sú ministerstvo životného prostredia, krajské úrady životného prostredia a obvodné úrady životného prostredia.

 

Ohlasovanie povodní

Podľa zákona č. 7/2010 Z. z.. o ochrane pred povodňami každý, kto zistí nebezpečenstvo povodne je povinný  to ihneď ohlásiť orgánu ochrany pred povodňami, povodňou ohrozenej obci, správcovi vodohospodársky významných vodných tokov alebo správcovi drobného vodného toku.  Ak nemožno nebezpečenstvo povodne  alebo povodeň ohlásiť uvedeným subjektom, ohlasuje sa nebezpečenstvo povodne na linky tiesňového volania integrovaného záchranného systému, Hasičského a záchranného zboru alebo Policajného zboru.

Dôležité čísla:

112  jednotné európske číslo tiesňového volania  – integrovaný záchranný systém pre všetky mimoriadne udalosti

155  zdravotná záchranná služba, najmä v prípade ohrozenia života a zdravia

150  hasičský záchranný zbor v prípade povodne, požiaru

158  polícia

Čítať celý článok...
 
Základné hygienické požiadavky na ochranu zdravia po záplavách - pokyny pre verejnosť Tlačiť E-mail
Utorok, 04. jún 2013 11:49

zaplavyUMÝVANIE RÚK
 

  • Umývajte si starostlivo a často ruky!!!

Toto jednoduché a základné hygienické pravidlo je jedným z najdôležitejších  opatrení, ktoré Vám umožní chrániť si svoje zdravie počas sanácie a obnovy Vašich domovov. Umývajte si ruky pokiaľ možno mydlom, najmä vždy po styku s predmetmi, ktoré boli v kontakte so záplavovou vodou alebo kalmi, takisto vždy pred jedlom a pitím, než sa dotýkate svojej tváre a samozrejme aj vždy pred a po použití WC.

 

PITNÁ VODA

 

  • Na pitie a varenie zásadne používame len vodu, ktorej zdravotná nezávadnosť je spoľahlivo overená.


Voda z vlastnej studne

 

Ak bola Vaša studňa priamo zaplavená, vodu z nej nepoužívajte na pitie ani na varenie, kým sa nevykoná sanácia  a než sa nedozviete, že výsledky rozboru  vody sú vyhovujúce.

Ak bývate v oblasti postihnutej povodňou a nie ste napojený na verejný kontrolovaný vodovod a máte len vlastnú studňu, dajte si preveriť kvalitu vody v tejto studni uskutočnením chemického a mikrobiologického vyšetrenia a to aj vtedy, ak Vaša studňa priamo zaplavená nebola. Pokiaľ nebudete vedieť výsledok vyšetrenia, na pitie a varenie používajte len vodu z overených vodných zdrojov, predovšetkým však vodu balenú.

Čítať celý článok...
 
Povodne – riziko vzniku prenosných ochorení a zásady na predchádzanie ich vzniku Tlačiť E-mail

zaplavy

V súvislosti s povodňami môže dochádzať k vzniku rôznych infekcií. V tomto období sa nesmú podceňovať žiadne zdravotné problémy, najmä bežné hnačky, zvýšená teplota, bolesti brucha, hlavy, rôzne hnisavé infekcie, bolestivé, začervenané či teplejšie miesta na pokožke, ktoré môžu byť indikátorom začínajúcej choroby. Pri problémoch je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Veľmi nebezpečné sú predovšetkým:

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 2