Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3746
Počet zobrazení obsahu : 21702001
Tlačové správy
Za profesorom Vladimírom Krčmérym Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 21. december 2022 11:19

krcmery_nSlovensko prišlo v utorok 20. decembra o výnimočného človeka, charizmatickú osobnosť a uznávaného odborníka.

Pána profesora Krčméryho si budeme pamätať ako odvážneho, obetavého, múdreho a vždy pokorného muža s veľkým srdcom, ktorý najsilnejších usmerňoval s gráciou a biednym bezhranične slúžil.

Profesor Krčméry zohral v boji proti COVIDu nezastupiteľnú úlohu. Neváhal nezištne ponúknuť svoje neoceniteľné odborné skúsenosti pri riešení problémov počas pandémie. Navyše dokázal dať ľuďom nádej, ktorú v ťažkých časoch potrebovali počuť – a ako múdreho a láskavého človeka ho počas pandémie spoznala aj široká verejnosť.

Vladko, odišiel si od nás priskoro. Ďakujeme za všetko, čo si urobil pre ľudí na Slovensku i na zahraničných misiách. Mnohým z nás si bol drahým priateľom. Jednou z Tvojich pekných vlastností bolo, že sa každý v Tvojej prítomnosti cítil výnimočne. A toto dokážu iba vzácni ľudia. Bolo nám cťou byť v Tvojej spoločnosti.

Rodine a blízkym pána profesora Krčméryho vyjadrujeme úprimnú sústrasť.


Ján Mikas

Hlavný hygienik SR

Čítať celý článok...
 
Hlavný hygienik SR Ján Mikas a odborníčky ÚVZ SR vystúpili na konferencii v ČR Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 13. december 2022 10:57

jicin_1Delegácia Úradu verejného zdravotníctva na čele s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom sa zúčastnila konferencie pri príležitosti 70 rokov hygienickej služby v Českej republike a na Slovensku. Konferencia sa konala v českom Novom Jičíne pod záštitou ministra zdravotníctva SR Vlastimila Válka, hlavnej hygieničky ČR Pavly Svrčinovej a riaditeľa  regionálnej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie v ČR Srđana Matića.


Ján Mikas vo svojom vystúpení predstavil súčasnú situáciu verejného zdravia na Slovensku a aktivity, plány a výzvy úradu do budúcnosti. „Úrady verejného zdravotníctva na Slovensku prešli počas pandémie COVID-19 zaťažkávajúcou skúškou. Pandémia totiž jasne poukázala na nezastupiteľný význam a skutočnú hodnotu fungujúcich orgánov verejného zdravotníctva. Verejnosť však zároveň spoznala aj najväčšie slabiny tohto desaťročia podceňovaného odboru - a to technologický a personálny dlh,” uviedol hlavný hygienik. 


Ako pripomenul, v súčasnosti nastáva masívna generačná výmena odborníkov vo všetkých oblastiach, kde je náročné prilákať absolventov a udržať ich, aby sme z nich vychovali odborníkov. 

Čítať celý článok...
 
Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 08. december 2022 12:40

trhyPrinášame niekoľko tipov, ako môže zákazník narýchlo vyhodnotiť dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch s pokrmami a potravinami na vianočných trhoch:

  • Vystavované nebalené pokrmy a potraviny v stánkoch musia byť vhodne chránené pred kontamináciou z okolitého prostredia (prikryté aspoň ochrannou fóliou).

  • Pri príprave a manipulácii s nimi nesmú osobám, ktoré podávajú hotové pokrmy zákazníkom, chýbať jednorazové rukavice a pokrývka hlavy.

  • Zákazník by mal pred kúpou pokrmu venovať pozornosť aj čistote pracovných dosiek či kuchynských pomôcok v stánkoch a čistote pracovného odevu zamestnancov.

  • Všimnúť by si mal aj, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.

  • Chladené potraviny a používané polotovary nesmú byť uložené voľne, patria do chladiacich zariadení.

Čítať celý článok...
 
Prebieha Európsky týždeň testovania 2022, vyvrcholí Svetovým dňom boja proti AIDS Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 24. november 2022 15:48

world_aids_dayVyužite bezplatnú možnosť testovania na HIV či  vírusovú hepatitídu typu B a C počas Európskeho týždňa testovania. Testovanie na HIV ponúka aj 11 regionálnych úradov verejného zdravotníctva, pričom bezplatné vyšetrenie krvi je v ich poradniach dostupné celoročne.


Už niekoľko rokov prostredníctvom Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS, vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva a niektorých mimovládnych organizácií je SR zapojená do iniciatívy - Európsky týždeň testovania, ktorý sa koná týždeň pred Svetovým dňom boja proti HIV/AIDS. V týchto dňoch sa intenzívnejšie ponúka bezplatné a anonymné testovanie na HIV a vírusovú hepatitídu typu B a C.


Účinná prevencia, včasná diagnostika, dôkladná a kontrolovaná liečba ľuďom s HIV umožňuje viesť dlhý život.


Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike poskytujú informácie o HIV/AIDS telefonicky alebo e - mailom. V rámci vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva fungujú poradne k problematike HIV/AIDS, ktoré môže klient navštíviť aj osobne. 

Čítať celý článok...
 
Hlavný hygienik SR reprezentoval Slovensko na rokovaniach o revidovanej stratégii a programe ECDC Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 22. november 2022 12:30

mikas_ecdcHlavný hygienik SR Ján Mikas sa zúčastnil na pravidelnom zasadnutí Výkonného výboru Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ktoré sa v uplynulých dňoch konalo v Štokholme. Hlavný hygienik na zasadnutí zastupoval Slovensko v hlasovaní o strategických a programových dokumentoch, ktoré umožňujú realizáciu vymedzených cieľov a celkové fungovanie ECDC.


Jedným z hlavných bodov programu zasadnutia bola voľba predsedajúceho a zástupcu predsedajúceho Výkonného výboru ECDC (Management Board ECDC) na najbližšie 2 roky. Za predsedajúcu Výkonného výboru ECDC členovia výboru na najbližšie dva roky znovu zvolili Dr. Anni Virolainen-Julkunen (Fínsko). Jej zástupkyňou bude opätovne Zofija Mazej Kukovič (Slovinsko).


Na zasadnutí bola zároveň revidovaná stratégia ECDC pre roky 2021 - 2027. Stratégiu totiž bude potrebné upraviť v kontexte nových prijatých legislatívnych rámcov EÚ, ktoré tvoria základ Európskej zdravotníckej únie. Ide predovšetkým o dokumenty, ktorých cieľom je zlepšiť pripravenosť a koordináciu členských štátov EÚ na budúce zdravotnícke krízy - revízia mandátu ECDC, revízia mandátu EMA, Nariadenie o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia.

Čítať celý článok...
 
Spotrebu energie znižujte s ohľadom na vaše zdravie Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 15. november 2022 14:35

Úrad verejného zdravotníctva SR prináša odporúčania, ktoré obyvateľom počas šetrenia energie pri vykurovaní a ohreve vody zabezpečia zdraviu adekvátny tepelný komfort, mikroklimatické podmienky a vhodnú teplotu vody.


1.
Vo vnútri neudržiavajte príliš nízke teploty, môžu mať zlý vplyv na vaše zdravie

 

Vnímanie teploty je veľmi subjektívne, závisí od veku ľudí, zdravotného stavu či vykonávanej činnosti. Vo všeobecnosti je pre chladné obdobie roka, ak sa hýbete málo, pre vaše zdravie ešte prípustnou teplotou v interiéri 18 ˚C a optimálnou 20 ˚C.

Avšak napríklad pri odpočinku, čítaní knihy, aktivitách za písacím stolom či sledovaní televízie je optimálna teplota 22 ˚C. V spálňach je odporúčaná nižšia teplota, 18 až 20 ˚C, ktorá umožňuje pokojný spánok. Pri novorodencoch by v spálňach malo byť 20 ˚C, pri menších deťoch 18 až 20 ˚C.

Odporúčané teploty pre kúpeľne sú 22 až 24 °C, vstupné haly 18 až 20 °C.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 2 z 84