Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3558
Počet zobrazení obsahu : 20526419
Tlačové správy
Svetový imunizačný týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 26. apríl 2022 13:34

Dlhé mesiace sa pozornosť zdravotníkov oprávnene sústredila v prvom rade na očkovanie proti COVID-19 s cieľom ochrániť zdravie a životy čo najväčšieho počtu ľudí. Dostatočná zaočkovanosť vytvárala predpoklad na to, aby sa zmiernil nebezpečný tlak na limitované nemocničné kapacity a personál.


V čase, kedy pozorujeme zlepšovanie epidemiologickej situácie, sa opäť môžeme venovať osvetovým aktivitám, ktoré sa týkajú aj iných dôležitých vakcín proti nebezpečným nákazlivým ochoreniam.


V rámci Svetového imunizačného týždňa 2022 sme pripravili päť tematických oblastí očkovania. Niektoré z očkovaní, ktorým sa budeme venovať, u nás patria medzi povinné, iné medzi odporúčané. Aby ste mohli lepšie pochopiť význam týchto vakcín, vždy predstavujeme aj ochorenia, proti ktorým sú očkovacie látky určené. 

Čítať celý článok...
 
Informácia o výskyte hepatitídy neznámeho pôvodu u detí v zahraničí Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 25. apríl 2022 12:45

Úrad verejného zdravotníctva SR bol cez systém včasného varovania a reakcie EWRS informovaný o zahraničnom výskyte hepatitídy neznámeho pôvodu u detí. Venujeme tomu pozornosť na Slovensku aj v rámci Európy. Podobné prípady v SR zatiaľ neboli hlásené.


Podľa medzinárodných zdravotníckych inštitúcií (WHO, ECDC) ide o akútny zápal pečene, hepatitídu, pri ktorej sa laboratórne nepotvrdila prítomnosť vírusov hepatitídy typu A, B, C, D či E.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň vody v Centre sociálnych služieb Vita Vitalis Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 21. apríl 2022 13:11

22. marec je Svetový deň vody. Je to deň, v ktorý by si verejnosť mala pripomenúť nenahraditeľnosť tejto vzácnej tekutiny a jej zásadný význam pre ďalšie generácie.


Záujem o pripomenutie mimoriadneho významu a dôležitosti vody svojim klientom tento rok preukázalo aj Centrum sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis, Prešov. V rámci programu, ktorý pri príležitosti Svetového dňa vody 2022 pre svojich klientov pripravovali, oslovili pracovníkov Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR). Požiadali o zodpovedanie otázok, ktoré si klienti CSS Vita Vitalis nachystali, a tiež o prezentáciu, ktorú by následne použili pri aktivitách.


ÚVZ SR pripravil prezentáciu na tému Pitná voda a taktiež aj odpovede na otázky súvisiace s vodou. Dňa 29. 3. 2022 sme sa úspešne spojili aj telefonicky v rozhovore, počas ktorého pracovníci ÚVZ SR odpovedali klientom CSS Vita Vitalis na ich otázky.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 15. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 21. apríl 2022 12:32

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • breza, trávy z čeľade lipnicovité, cyprusovité-tisovité, brest, hrab, jaseň, javor, topoľ, vŕba, dub, buk, smrekovec, orech, pagaštan

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom kalendárnom týždni na celom území Slovenska vrcholila peľová sezóna brezy. Peľová sezóna drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a brestu pokračovala najmä na strednom a severnom Slovensku. Na celom území poklesli denné koncentrácie peľu vŕby a topoľa v ovzduší. Výrazne sa zvýšili denné koncentrácie hrabu v ovzduší, najmä na strednom, východnom a severnom Slovensku. Monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých.

Čítať celý článok...
 
Informácia o nových vyhláškach k prekrytiu dýchacích ciest a domácej izolácii a karanténe Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 20. apríl 2022 15:32

Vzhľadom na zlepšujúci sa vývoj epidemickej situácie pristupuje rezort zdravotníctva k uvoľňovaniu celoplošných opatrení: aj keď sa COVID-19 stále šíri, aktuálne nespôsobuje veľký tlak na zdravotnícke zariadenia.

Opatrenia sa od štvrtka 21.04.2022 zmiernia v oblasti prekrytia dýchacích ciest a domácej karantény úzkych kontaktov. Nosenie respirátora už nebude povinné vo veľkej časti interiérov, vrátane hromadnej dopravy a taxislužieb a ani na hromadných podujatiach. O karanténe úzkych kontaktov už rozhodne lekár, a teda nebude automatická.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 14. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 13. apríl 2022 14:33

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • jelša, lieska, breza, cyprusovité-tisovité, brest, hrab, jaseň, javor, topoľ, vŕba, dub, smrekovec

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom kalendárnom týždni sa aj napriek výkyvom počasia, nižším teplotám či zrážkam rozbehla peľová sezóna brezy na celom území Slovenska. Peľ brezy dosiahol aj na severe vysoké denné koncentrácie. Pokračovala peľová sezóna drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa, brestu, vŕby a topoľa. Zvýšili sa denné koncentrácie peľu hrabu a duba. Peľová sezóna liesky a jelše končí aj v horských oblastiach, čo sa prejavilo poklesom denných koncentrácií ich peľu do nízkych, alergiologicky nevýznamných hladín.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 8 z 80