Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3337
Počet zobrazení obsahu : 19224434
Tlačové správy
Alzheimerova choroba – september 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 17. september 2021 07:21

Alzheimerova choroba – september 2021 (pdf)

 
Odporúčania pre organizátorov a účastníkov hromadných podujatí spojených s návštevou Svätého otca Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 07. september 2021 12:06

Úrad verejného zdravotníctva SR pripravil súbor odporúčaní pre organizátorov a účastníkov podujatí spojených s návštevou pápeža Františka.


Odporúčania pre organizátorov

 • Zabezpečte dôslednú a nepretržitú kontrolu dodržiavania opatrení, vyčleňte dostatok personálu, ktorý bude priebežne dohliadať na dodržiavanie odstupov a prekrytie horných dýchacích ciest.

 • V rámci jedného hromadného podujatia je možné použiť len jeden režim (očkovaní, OTP alebo základ).

 • Ak súčasne zorganizujete viaceré hromadné podujatia s rôznymi režimami, dbajte na ich dôsledné oddelenie tak, aby nedochádzalo k miešaniu účastníkov. To sa týka nielen samotného podujatia, ale aj príchodu a odchodu. Zabezpečte oddelené vstupy s čo najväčšou vzdialenosťou od seba.

 • Pred vstupom na podujatie zabezpečte dezinfekciu rúk návštevníkov.

 • Každý sektor musí mať vlastnú infraštruktúru: hygienické zariadenia, predajne občerstvenia, stánky a podobne. Organizátori a obsluha takisto musia zotrvať v danom sektore a neprechádzať z jedného do druhého.

 • Dodržte kapacitné obmedzenia pre daný režim podľa aktuálneho COVID automatu. Pre OTP v oranžových okresoch platí pre exteriér limit 50 % kapacity, ak sa nedá určiť, tak najviac 1000 osôb v exteriéri. Pre OTP v červených okresoch je limit pre exteriérové podujatia 25 % kapacity, ak sa nedá určiť, najviac 150 osôb.

 • Všetky osoby, ktoré sa zúčastňujú hromadného podujatia, musia mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom alebo respirátorom, a to aj v exteriéri.

 • Ak sa niektoré podujatie bude konať v okrese v 1. stupni ohrozenia (červená), organizátor musí mať zoznam účastníkov s telefonickým alebo mailovým kontaktom; po 14 dňoch od podujatia je ho povinný zničiť.

Čítať celý článok...
 
Informácia k vyhľadávaniu kontaktov regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 31. august 2021 14:40
 • Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) dokážu v súčasnosti pri priaznivej spolupráci zo strany pozitívnych osôb na COVID-19 vyhľadať všetky ich úzke kontakty. Vieme flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie. Počet ľudí, ktorí sa podieľajú na dohľadávaní kontaktov, dokážeme operatívne navýšiť alebo znížiť. Úzke kontakty pozitívne testovaných vyhľadávame každý jeden deň. 

 • Na vyhľadávanie kontaktov sme okamžite schopní nasadiť z radov našich kmeňových zamestnancov cca 760 ľudí (epidemiológovia aj vyškolení pracovníci z iných odborných sekcií RÚVZ). V kritickej situácii vedia RÚVZ nasadiť aj ďalších ľudí z odborov. V porovnaní s druhou vlnou pandémie COVID-19 majú regionálne úrady viac o 175 kmeňových zamestnancov vyškolených na dohľadávanie kontaktov. Celkový stav zamestnancov regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa navýšil o 188 ľudí. Na personálnom posilnení naďalej pracujeme.

Čítať celý článok...
 
Ako pripraviť prváka do školy Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 27. august 2021 09:08
 • pexels-photo-8456154Vysvetlite mu, že v škole bude mať iný režim ako v škôlke, nájde si nových kamarátov a naučí sa veľa nových, zaujímavých vecí,

 • veku primeraným spôsobom mu vysvetlite podstatu a dôležitosť zavedených protiepidemických opatrení v škole,

 • nestrašte dieťa tým, že ho v škole čakajú iba povinnosti a “dajú ho tam do poriadku“,

 • naučte dieťa režimu dňa – aby vstávalo v určitú hodinu, chodievalo spať v rovnaký čas a každý deň si skontrolovalo, či má pripravené všetko, čo potrebuje na vyučovanie,

 • dohodnite sa s ním, kedy sa budete spolu učiť, aj kedy bude mať čas na oddych,

 • ak má dieťa ťažkosti s nadväzovaním vzťahov v novom prostredí a kolektíve, môžete napríklad vymyslieť spoločnú aktivitu so spolužiakmi, ideálne v exteriéri - napríklad v parku alebo prírode,

 • rozprávajte sa s ním o tom, čo sa učili, všímajte si, či sa nemení jeho správanie, príčinou môže byť stres,

 • ďalšie odporúčania môžete nájsť aj v archívnom materiáli ÚVZ SR: Ako zvládnuť nástup prváka do školy.


Odporúčania pre výber školskej tašky


Pri kupovaní školskej tašky berte do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa. “Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke. Rodičia by mali dohliadať na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň humanitárnej pomoci 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 19. august 2021 12:33

SD_humanitarnej_pomoci

Tohtoročný Svetový deň humanitárnej pomoci (19. augusta) je venovaný boju s klimatickou krízou, ktorá predstavuje jednu z najväčších zdravotných hrozieb, ktorej ľudstvo čelí.

Tento deň je zásadným míľnikom pred novembrovým samitom COP26 (The COP 26 UN Climate Change Conference), kde sa stretnú lídri zo 196 krajín, aby sa pokúsili dohodnúť na opatreniach, ktoré by dostali zmenu klímy pod kontrolu.


Svet čelí sérii rekordných horúčav, katastrofických búrok a meniacich sa poveternostných podmienok, preto je Svetový deň humanitárnej pomoci 2021 zameraný na problematiku zmeny klímy a klimatickej krízy.


Zmena klímy
predstavuje núdzovú situáciu, ktorá má vplyv na potravinové systémy, šírenie chorôb, zdravotnícke systémy a spoločnosť ako celok.


Zmena klímy má za následok horšie výsledky v oblasti zdravia, zvyšujúcu sa úmrtnosť a je príčinou nerovností v oblasti zdravia najmä v rozvojových a najmenej rozvinutých štátoch. Zdravie je však veľmi dôležitou a významnou súčasťou riešenia; pozitívne vplyvy opatrení v oblasti zmeny klímy na zdravie môžu motivovať k posilneniu globálnych ambícií. Zdravotné systémy, ktoré sú odolné voči zmene klímy, môžu pomôcť chrániť ich obyvateľstvo pred negatívnymi vplyvmi v krátkodobom i dlhodobom horizonte a udržateľné nízkouhlíkové zdravotné systémy môžu významne prispieť k zníženiu národných a globálnych emisií.

Čítať celý článok...
 
Laboratórne výsledky sekvenovania pozitívnych vzoriek za júl 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 03. august 2021 12:04

Na Slovensku už dominuje delta variant pandemického SARS-CoV-2 vírusu. Vyplýva to z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek. Podrobnosti nájdete tu

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 7 z 66