Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3743
Počet zobrazení obsahu : 21658264
Tlačové správy
Prevencia pred COVID-19: Ako správne vetrať Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 15. Júl 2022 10:24

COVID_19_vetranie_7-2022COVID-19 sa šíri vzduchom prenášanými časticami a kvapôčkami. Ľudia, ktorí sú infikovaní COVID-19, môžu pri výdychu uvoľňovať častice a kvapôčky, ktoré obsahujú vírus SARS CoV-2 (napr. tiché dýchanie, rozprávanie, spev, cvičenie, kašeľ, kýchanie). Existuje viacero spôsobov, ktoré možno uplatniť na zníženie potenciálu prenosu COVID-19 vzduchom. Jedným z nich je aj vetranie. Zabezpečenie správneho vetrania vonkajším vzduchom môže pomôcť znížiť koncentráciu kontaminantov vo vzduchu, vrátane vírusov v interiéri.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 28. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 13. Júl 2022 11:51

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

 • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, lipa, baza, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

 • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých prešla svojím druhým vrcholom, ale najmä vzhľadom na veľké sucho peľ tráv v ovzduší dosahoval celkovo nižšie koncentrácie ako po iné roky.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 26. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 06. Júl 2022 13:51

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:


 • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, gaštan, pajaseň, lipa, baza, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

 • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých spolu so slabšie alergizujúcim peľom rastlín z čeľade pŕhľavovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých – pokračuje, ale aj vzhľadom na veľké sucho sa peľ tráv na väčšine územia vyskytuje v nižších koncentráciách ako po iné roky.

Čítať celý článok...
 
Leto 2022: Ako si chrániť zdravie počas horúčav a odporúčania pre cestovateľov Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 01. Júl 2022 14:00

nahlad_plagat_leto_2022Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) vám počas dovolenkovej sezóny prináša odporúčania pre dovolenkárov a cestovateľov, sumár základných pravidiel prevencie proti následkom horúčav a praktické zásady skladovania a prípravy potravín v letných mesiacoch.

Odporúčania pre dovolenkárov a cestovateľov

Radí PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH, hlavný hygienik Slovenskej republiky

Dovolenková sezóna 2022 počas pandémie COVID-19

Vírus SARS-CoV-2 cirkuluje aj v letných mesiacoch, hoci závažnosť epidemiologickej situácie v jednotlivých krajinách je odlišná. V rámci cestovania počas dovolenkovej sezóny preto dôrazne odporúčame dodržiavať štandardné preventívne opatrenia proti šíreniu COVID-19.

 • Ak ešte nie ste zaočkovaní, v dostatočnom predstihu pred cestou absolvujte očkovanie proti COVID-19, prípadne využite možnosť posilňujúcej dávky vakcíny (významne tým znížite riziko ťažkého priebehu ochorenia a hospitalizácie v zahraničí či po návrate domov),
 • oboznámte sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii či v tranzitných krajinách a prispôsobte tomu svoje správanie počas pobytu, pripravte si potrebné potvrdenia a vyplňte formuláre, ak sú vyžadované (či už v cieľovej krajine alebo prepravcom), a vopred si premyslite, ako budete postupovať v prípade výskytu príznakov COVID-19 počas pobytu v zahraničí,
 • snažte sa dodržiavať dostatočný fyzický odstup - vzdialenosť jeden až dva metre od ostatných,
 • používajte respirátor/rúško na miestach, kde nie je možné udržiavať si fyzický odstup (chirurgické rúško alebo respirátor FFP2), odporúčame chrániť sa najmä v interiéroch s väčším počtom ľudí a v dopravných prostriedkoch,
 • dodržiavajte respiračnú etiketu (kašľanie a kýchanie do jednorazovej vreckovky alebo lakťa) a dôslednú hygienu rúk (pravidelné umývanie rúk mydlom a vodou alebo používanie dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu),
 • zvážte cestovanie, ak máte príznaky COVID-19, čakáte na výsledky testovania, alebo ste boli v úzkom kontakte s osobou pozitívne testovanou na COVID-19.
Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 25. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 29. jún 2022 08:25

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

 • trávy z čeľade lipnicovité, gaštan, pajaseň, lipa, baza, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

 • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V ovzduší na území Slovenska dominoval v uplynulom týždni peľ tráv z čeľade lipnicovitých spolu so slabšie alergizujúcim peľom pŕhľavovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia - tráv z čeľade lipnicovitých - prešla svojím prvým vrcholom. Denné koncentrácie peľu drevín dosahujú už len veľmi nízke hladiny.

Čítať celý článok...
 
Ako si poradiť s horúčavami na pracovisku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 28. jún 2022 08:34

Extrémne zvýšené teploty môžu spôsobovať záťaž zamestnancov teplom na väčšine pracovísk. U zamestnancov môže záťaž teplom viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Za účelom prevencie porúch zdravia v súvislosti so zvýšenou záťažou teplom počas letného obdobia odporúča Úrad verejného zdravotníctva SR zabezpečiť na pracoviskách tieto preventívne opatrenia:

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 7 z 84