Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3746
Počet zobrazení obsahu : 21701782
Tlačové správy
Peľová situácia v SR za 30. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 03. august 2022 08:23

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, astrovité, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

Čítať celý článok...
 
Výmena jódových tabliet začína 1. augusta Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 28. Júl 2022 12:47

vymena_jodovych_tablietVýmena jódových profylaktík v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice (pre územie v okruhu s polomerom 21 km) a Mochovce (pre územie v okruhu s polomerom 20 km) sa začne 1. augusta a potrvá do konca roka. Dotkne sa zhruba 224 obcí a miest a 460 tisíc obyvateľov. Distribúciu profylaktík koordinuje Ministerstvo vnútra SR v spolupráci so SE. a. s. Naposledy sa konala výmena profylaktík v roku 2017, pravidelná výmena sa realizuje každých 5 rokov.  


Povinnosť zaobstarať jódové tabletky pre svojich zamestnancov a obyvateľov v okolí elektrární a ďalšie určené osoby na vlastné náklady v zmysle platnej legislatívy má prevádzkovateľ - spoločnosť Slovenské elektrárne (SE, a.s.). „Rezort vnútra, ako spolukoordinátor distribúcie profylaktík zriadil na tento účel dva distribučné sklady, z ktorých sa budú vydávať príslušné počty balení pre obce/mestá a osobitne pre určené inštitúcie. Sme pripravení byť maximálne súčinní,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec. Z dôvodu zabezpečenia dostatočnej rezervy bola celková potreba zabezpečenia tabletami navýšená o 10 %.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 29. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 27. Júl 2022 12:04

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy, dopĺňal ho významný alergén – peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých je na ústupe a tento rok má aj vplyvom horúčav a sucha miernejší priebeh. Peľ tráv v ovzduší ojedinele dosiahol alergiologicky významné koncentrácie už len v Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach.

Čítať celý článok...
 
ORPAS 2022: Medzinárodná misia v oblasti radiačnej ochrany prvýkrát na Slovensku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 07. Júl 2022 11:57

ORPAS_sub-logo_blueÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako príslušný orgán radiačnej ochrany, ktorý zastupuje Slovenskú republiku v medzinárodných organizáciách vzniesol oficiálnu písomnú požiadavku voči Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni pre vykonanie misie ORPAS (Occupational Radiation Protection Appraisal Service) v novembri 2020.
 

V dňoch 27. júna až 06. júl 2022 sa historicky prvýkrát na Slovensku táto misia, ktorú organizačne zastrešoval Odbor radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, uskutočnila. Misia ocenila pokrok, ktorý v oblasti radiačnej ochrany pracovníkov urobilo Slovensko.
 

Misia ORPAS je expertnou hodnotiacou misiou zriaďovanou pod hlavičkou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni a vecne pokrýva problematiku posilňovania a zlepšovania legislatívnej a regulačnej infraštruktúry pre ožiarenie pracovníkov a implementácie medzinárodných štandardov v oblasti radiačnej ochrany. Úvodné stretnutie sa uskutočnilo 27. júna 2022 za účasti hlavného hygienika Slovenskej republiky PhDr. RNDr. MUDr. Jána Mikasa, PhD., MPH.

Čítať celý článok...
 
Na Slovensku bol potvrdený prípad ochorenia na západonílsku horúčku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 22. Júl 2022 11:49

zapadonilska_horuckaZápadonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie. Pôvodcom ochorenia je západonílsky vírus (West Nile Virus, WNV) z čeľade Flaviviridae. Ochorenie je prenášané komármi najčastejšie z rodu Culex.


Ochorenie sa zistilo u osoby vo vekovej skupine 60+ rokov. Keďže sa pohybovala medzi Bratislavou a maďarskou obcou Rajka, nie je možné stanoviť, či ide o autochtónny (domáci) prípad, alebo bola osoba poštípaná mimo Slovenskej republiky. Epidemiologické vyšetrovanie v súvislosti s potvrdeným prípadom naďalej pokračuje.


Ide o druhý zdokumentovaný prípad ochorenia u človeka na území Slovenska. Prvý autochtónny (domáci) prípad ochorenia vyvolaného WNV u človeka v Slovenskej republike bol laboratórne potvrdený 10. septembra 2019.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 28. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 20. Júl 2022 10:41

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, lipa, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav
  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

V ovzduší na území Slovenska dominoval aj v uplynulom týždni peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých – pokračuje, pričom peľ tráv v ovzduší dosiahol alergiologicky významné koncentrácie už len v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 6 z 84