Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3327
Počet zobrazení obsahu : 19170742
Tlačové správy
List verejnosti od zdravotníkov z nemocníc (výzva na podporu očkovania proti COVID-19) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 08. november 2021 10:50

Drahí spoluobčania, priatelia, všetci tí, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti Covid-19,


my, zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku, sa denne pozeráme do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Pýtajú sa nás, prečo sú práve oni tí, ktorí boj s Covid-19 prehrávajú. Mnohí z nich sa ešte nedávno obávali očkovania a toto ochorenie, naopak, podceňovali. Dnes by dali všetko za to, aby sa rozhodli inak. 


Naša práca v tejto vlne začína byť extrémne náročná nielen fyzicky, ale predovšetkým duševne a ľudsky. Nevieme sa ubrániť slzám nad lôžkami čoraz mladších neočkovaných pacientov, ktorým už nedokážeme pomôcť. Nedá sa prestať myslieť na to, že ich odchod nie je len predčasný, ale najmä zbytočný. 


Plnia sa nám nemocnice ľuďmi, ktorí v nich nemuseli byť. Mnohí z nich prežívajú mimoriadne ťažký priebeh ochorenia, týždne odlúčenia od svojej rodiny a neistotu, ako to skončí. Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť. Je to neopísateľný pocit bezmocnosti a zúfalstva.

Čítať celý článok...
 
Vyhlásenie Konzília odborníkov k súčasnej pandemickej situácii Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. november 2021 13:22

Epidemiologická situácia na Slovensku sa veľmi rýchlo zhoršuje. Krátkodobé predpovede hovoria, že do dvoch týždňov bude v nemocniciach 3 000 pacientov s COVID-19 a 300 z nich skončí na umelej pľúcnej ventilácii. Pri pokračujúcom trende do mesiaca vyčerpáme kapacity reprofilizovaných lôžok pre covidových pacientov a nevyhneme sa výraznému obmedzeniu plánovaných chirurgických zákrokov a  ostatnej zdravotnej starostlivosti. Tieto predpovede zhoršuje aj pohľad na vyčerpaných zdravotníkov, ktorí už teraz pracujú na hrane svojich psychických a fyzických síl. Konzílium považuje stav pandémie za alarmujúci.


V čase dostupných, účinných  a bezpečných vakcín je očkovanie najúčinnejším nástrojom pre riešenie pandemickej situácie. Na príklade krajín s vysokou zaočkovanosťou vidíme, že napriek pokračujúcej pandémii sú schopné uvoľniť veľkú časť protipandemických opatrení bez následného zaplnenia nemocníc covidovými pacientami a zároveň je to významná prevencia zbytočných úmrtí.

Čítať celý článok...
 
Subvariant delty AY.4.2 potvrdený na Slovensku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. november 2021 10:16

Na Slovensku bol v pozitívnych vzorkách na vírus SARS-CoV-2 sekvenovaním potvrdený subvariant delty AY.4.2. Ide o osem prípadov z celkovo 2681 osekvenovaných pozitívnych vzoriek za mesiac október 2021.

Faktorom prenosu bol kontakt s pozitívne testovanými osobami. Sedem osôb s potvrdeným subvariantom bolo neočkovaných, jedna osoba bola očkovaná. 

Subvariant delty AY.4.2 sa predbežne podľa dostupných informácií javí o 10-15 % infekčnejší ako materská línia.

Epidemiológovia majú situáciu pod dohľadom a vlastnosti i šírenie tohto subvariantu budú dôkladne monitorovať.


Na sekvenovaní vzoriek sa podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Martinské centrum pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

Čítať celý článok...
 
5 rád Konzília odborníkov ku sviatku všetkých Svätých a Pamiatke zosnulých Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 26. október 2021 10:48
  1. Počas predĺženého víkendu si nájdite čas na pobyt v prírode a zostávajte iba v kruhu najbližšej rodiny.

  2. Do čierneho a bordového okresu cestujte len v nevyhnutných prípadoch.

  3. V prípade, že cestovať musíte, preferujte individuálnu dopravu a dodržiavajte základné preventívne opatrenia – noste rúško alebo respirátor, zachovajte si odstup od ľudí mimo Vašich blízkych a dodržujte hygienu rúk.

  4. Stretnutia so širšou rodinou a s priateľmi odložte na obdobie s priaznivejšou epidemiologickou situáciou. Zvlášť rizikové sú stretnutia s osobami, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia Covid-19, a to najmä ak nie sú zaočkované. Sú to starší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniami a ľudia s oslabenou imunitou.

  5. Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí - nákupným centrám, prostriedkom hromadnej dopravy, hromadným podujatiam a stretnutiam vrátane návštevy hrobov počas soboty a nedele, kde sa z dôvodu očakávaného náporu zvyšuje riziko nakazenia.

 
Informácia o výsledku sekvenovania pozitívnych vzoriek (september 2021) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 18. október 2021 12:39

Delta variant vírusu SARS-CoV-2 mal v mesiaci september v populácii takmer výhradné zastúpenie. Laboratóriá ho sekvenovaním potvrdili v 99,9 % analyzovaných pozitívnych vzoriek.


V septembri bolo úspešne sekvenovaných celkovo 1 953 pozitívnych vzoriek. Delta variant laboratóriá identifikovali v 1951 vzorkách. Alfa variant potvrdili vo dvoch vzorkách. Iný variant nebol v analyzovaných pozitívnych vzorkách zaznamenaný.

Čítať celý článok...
 
OPATRENIA PLATNÉ V ORANŽOVÝCH, ČERVENÝCH, BORDOVÝCH A ČIERNYCH OKRESOCH Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 18. október 2021 12:20

Od pondelka 18.10.2021 bude v oranžovej farbe 15 okresov, v červenej 37. Celkovo 22 okresov bude v bordovej farbe, v čiernej ich bude 5. Aktualizáciu mapy okresov podľa COVID automatu schválila vláda SR. 

Úrad verejného zdravotníctva SR ponúka zosumarizované opatrenia platné pre tieto farby okresov vyplývajúce z vyhlášok.


V čiernej fáze (3. stupeň ohrozenia) sú okresy:

Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa, Svidník.


V bordovej fáze (2. stupeň ohrozenia) sú okresy:

Bytča, Detva, Dolný Kubín, Humenné, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Námestovo, Ružomberok, Sabinov, Skalica, Snina, Stropkov, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom.


V červenej fáze (1. stupeň ohrozenia) sú okresy:

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Levice, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.


V oranžovej fáze (Ostražitosť) sú okresy:

Bratislava I.-V., Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Šaľa, Senec, Topoľčany, Trnava.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 5 z 66