Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3903
Počet zobrazení obsahu : 22710348
Tlačové správy
Svetový deň obezity 2023: Pozrite si krajských víťazov celoslovenskej výtvarnej súťaže pre základné školy Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 17. apríl 2023 16:02

KRAJSKE_KOLOPrinášame vám výsledky krajského kola celoslovenskej výtvarnej súťaže pre triedy základných škôl, ktorú pri príležitosti Svetového dňa obezity 2023 vyhlásil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a Skutočne zdravou školou o.z.
 

  • Žiaci v triedach na 1. stupni mali za úlohu zaujímavo spracovať tému zdravej desiaty.

  • Žiaci z tried na 2. stupni zas mali zachytiť aktivitu, ktorú môžu ľudia jednoducho zaradiť do svojho bežného dňa a vďaka tomu znižovať riziko vzniku obezity.


Ôsmi krajskí semifinalisti
vzišli spomedzi 36 prác, ktoré za svoj región nominovali jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva:

Čítať celý článok...
 
Aké zmeny prináša novela zákona o radiačnej ochrane Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 13. apríl 2023 12:28

Dňa 15. apríla 2023 vstupuje do platnosti novela zákona č. 87/2018 Z. z. o radiačnej ochrane a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela zákona“).
Novela zákona zohľadňuje implementáciu komplexného integrovaného systému v rámci odborných domén v oblasti radiačnej ochrany spadajúcich pod Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) a príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.
Reflektuje tiež na procesy nových informačných systémov, či už poskytovaných alebo ešte len plánovaných služieb s dôrazom na zvyšovanie úrovne radiačnej ochrany.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 14. týždeň 2023 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 12. apríl 2023 14:27

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

breza, jelša, lieska, cyprusovité-tisovité, jaseň, javor, topoľ, vŕba, brest, hrab, platan, dub

spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Helminthosporium, Stemphylium

Vplyvom prudkého ochladenia, nočných mrazov a sneženia došlo v uplynulom týždni k prudkému poklesu peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Od polovice týždňa a najmä počas veľkonočných sviatkov boli denné hladiny peľu na prevažne veľmi nízkej až nízkej úrovni. Celkovo dominoval peľ brezy, hrabu a jaseňa. Naplno rozbehnutá peľová sezóna brezy v Bratislave a v teplejších oblastiach Slovenska sa pribrzdila a peľ brezy nedosahoval alergiologicky významné koncentrácie. Breza bude najsilnejším a najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité dosiahol vyššie koncentrácie len začiatkom týždňa v Košiciach. Peľ liesky a jelše sa vyskytoval len ojedinele a vo veľmi nízkych koncentráciách. Najvyššia denná koncentrácia peľu brezy zachytená v Bratislave bola len 54 peľových zŕn v mvzduchu, v Nitre 40 peľových zŕn v mvzduchu. Na ostatnom území peľ brezy dosahoval len veľmi nízke až nízke denné koncentrácie. Peľ ostatných drevín sa vplyvom prudkého ochladenia vyskytoval v ovzduší len v nízkych hladinách. Vplyv ochladenia a zrážkovej činnosti sa najvýraznejšie odrazil na strednom a severnom Slovensku. Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium dosahovali stredné, len miestami vyššie denné koncentrácie.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň zdravia 2023: Otvorené dvere poradní zdravia a aktivity v regiónoch Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 06. apríl 2023 12:23

SDZ_2023_poradne_RUVZSvetový deň zdravia je každoročne 7. apríla významnou oslavou zdravia, ktorá nám pripomína, že zdravie nie je samozrejmosť a je potrebné podieľať sa na jeho ochrane a udržiavaní. Už v roku 1948 sa krajiny sveta spojili a založili Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby podporovala zdravie všade na svete a najmä bez rozdielov pre všetkých. 


V tomto roku oslávime
75. výročie vzniku WHO a zároveň 30. výročie vzniku poradní zdravia na Slovensku, ktoré začali postupne vznikať od roku 1993. Pri tejto príležitosti Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) a regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ)

v dňoch 11.4. - 14.4.2023 organizujú Týždeň otvorených dverí poradní zdravia 2023 úradov verejného zdravotníctva


s ponukou rôznorodých aktivít
(orientačný prehľad aktivít pre verejnosť v jednotlivých regiónoch nájdete na konci príspevku).

Čítať celý článok...
 
Spoznajte bližšie tri klasiky veľkonočného stola Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 06. apríl 2023 11:04

velka_nocNa takmer každom veľkonočnom stole môžete nájsť tieto tri klasické potraviny - vajíčka, chren a cviklu. Na ich príkladoch si môžeme vysvetliť, kedy, prečo a ako môžu byť pre vaše telo prínosom.


Vajíčka
patria medzi potraviny, ktoré ak sú v primeranom množstve a pripravené zdravšími spôsobmi, tak dokážu obohatiť jedálniček širokou paletou prospešných látok. Nájdeme v nich totiž mnohé dôležité vitamíny, minerálne látky a stopové prvky.


Vajíčka obsahujú železo s vysokou mierou využiteľnosti a selén, fosfor, draslík, vápnik aj horčík. Nájdeme v nich aj zdravé tuky (omega-3 a omega-6 mastné kyseliny), vitamíny D, E, K a aj mnohé z vitamínov skupiny B spolu s kyselinou listovou a pantoténovou. Lecitín v žĺtku okrem iného prispieva k činnosti nervových buniek.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 13. týždeň 2023 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 05. apríl 2023 11:35

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:


breza
, jelša, lieska, cyprusovité-tisovité, jaseň, javor, topoľ, vŕba, brest, hrab, platan, dub


spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Helminthosporium, Stemphylium


V uplynulom týždni v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ topoľa a jaseňa. V Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska sa naplno rozbehla peľová sezóna brezy, ktorá bude najsilnejším a najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité dosahoval alergiologicky významné denné koncentrácie už len v časti stredného, východného a na severe Slovenska. Kvitnutie liesky a jelše definitívne skončilo. Najvyššiu dennú hladinu peľu brezy zachytili v Bratislave, 297 peľových zŕn v mvzduchu, a v Nitre 111 peľových zŕn v mvzduchu. Na ostatnom území peľ brezy ešte nedosiahol alergiologicky významné hladiny. Peľ jaseňa a topoľa v ovzduší dosahoval vysoké koncentrácie na celom území. Peľ topoľa dosiahol vyššie koncentrácie v Bratislave - 212 peľových zŕn v mvzduchu a v Nitre 169 peľových zŕn v mvzduchu. Najvyššie denné koncentrácie peľu jaseňa v ovzduší zachytili v Bratislave, 196 peľových zŕn v mvzduchu, v Nitre 136 peľových zŕn v mvzduchu a v Košiciach 131 peľových zŕn v mvzduchu. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ javora, vŕby, duba a brestu. Vplyv ochladenia a zrážkovej činnosti sa najvýraznejšie odrazil na strednom a severnom Slovensku vo výrazne nižších denných hladinách peľu v ovzduší. Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium už dosahovali stredné, miestami vysoké denné koncentrácie.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 5 z 94